ایتالیا

سفیر و وابسته نظامی ایتالیا در روز دوشنبه تاریخ 17/3/95 در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی حضور یافته وضمن گفتگو با رئیس مرکز، در میزگردی با حضور مسئولین و پژوهشگران این مرکزو نیروهای مسلح شرکت کردند. دراین جلسه، موضوعات مربوط به روند اتحادیه اروپا و ایفای نقش آن در تحولات بین المللی و نقش ایتالیا در اتحادیه و همکاری های دوجانبه  ، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اولین روز از سفر چهار روزه خود به ایتالیا و فرانسه، با سرجیو ماتارلا رئیس جمهوری ایتالیا دیدار کرد. این اولین سفر خارجی حسن روحانی پس از آغاز اجرای توافق برجام و برداشته شدن تحریمها است و انتظار می رود دهها میلیارد دلار قراردادهای اقتصادی بین ایران و این دو کشور اروپایی امضا برسد.

رئیس جمهوری ایران در دیدار با سرجیو ماتارلا اظهار داشت: «ایران و ایتالیا می توانند در بخشهای مختلف انرژی، صنعت، معدن، کشاورزی، تبادلات علمی و فرهنگی و نیز فناوریهای جدید همکاریهای مشترک و گسترده ای داشته باشند.»

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، ایتالیا را در نبرد علیه داعش، با خود همراه کرد. ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا در جریان دیدار از پاریس ضمن اعلام پشتیبانی کشورش از ائتلاف جهانی ضد داعش مورد نظر فرانسه، در عین حال بر لزوم توقف جنگ داخلی در همه کشورها تأکید کرد: «روشن است که تنها راه پایان دادن به مشکل مهاجرت آوارگان و پناهجویان، متوقف کردن جنگ های داخلی است. فرانسه تلاش بسیاری به ویژه در آفریقا می کند. اولویت مطلق برای همه باید پرونده لیبی باشد و من در این مورد با رئیس جمهوری اولاند و وزرای خارجه (فرانسه و ایتالیا)، فابیوس و جنتیلونی صحبت کردم.»

کویت ۲۸ جنگنده ‌ی "یورو فایتر تایفون" خریداری می‌کند و سومین کشور بعد از عربستان و عمان در خاورمیانه خواهد بود که این نوع جنگند ه‌های هوایی را در اختیار خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری آلمان در بیانیه ‌ای که دولت کویت در تایید این خبر منتشر کرده، به ارزش این معامله‌ی کلان که به امضای مقامات کویت و ایتالیا رسیده، اشاره ‌ای نکرده است. با این ‌حال روزنامه ‌های ایتالیا ارزش این معامله را بین ۸ تا ۹ میلیارد دلار تخمین زده ‌اند. جنگنده‌ های "یورو فایتر تایفون" را که جنگنده‌ هایی چندمنظوره ‌اند، کنسرسیومی اروپایی تولید می‌ کند.