اپوزیسیون

نیروهای رییس جمهوری بشار اسد حملات هوایی خود را بر مواضع شورشیان سوریه تشدید کرده اند. این حملات بالاخص در شهر الاتارب در شمال حلب بوده است. بیش از 280.000 نفر در جنگ سوریه کشته و بیش از نیمی از مردم آن از زمان آغاز درگیری ها از خانه و کاشانه خود آواره شده اند.

شورشیان سوریه که بصورت مستمر تحت حملات هوایی روسیه و ارتش سوریه بوده اند تا پیش از این چشم امید به آن سوی مرزهای ترکیه داشته اند. ولی اکنون پس از کودتای نافرجام بر علیه رجب طیب اردوغان، این امید کمسو شده است. فرمانده ارتش ثانی ترکیه که جنوب مرز ترکیه را تصرف کرده بود و همچنین اکثر فرماندهان جنگ های سوریه ، همگی در زندان هستند. موارد مزبور علاوه بر 100 ژنرال ارشد و 9000 نیروی امنیتی ترکیه است.

دولت سوریه گفته است که اماده است تا گفتگوهای صلح را با اپوزیسیون سوریه از سر گرفته و به جنگ 5-ساله این کشور از طریق راه حل سیاسی خاتمه دهد. خبرگزاری دولتی سوریه سانا از قول مقام های ارشد وزارت خارجه این کشور گفته است که سوریه آماده است تا دیالوگ سوری-سوری را بدون هیچ پیش شرطی و بدون مداخله خارجی و با حمایت سازمان ملل از سر گیرد. استفان دی میتسورا فرستاده سازمان ملل در امور سوریه گفته است که امیدوار است گفتگوهای صلح بین سوری ها در ماه آگوست از سر گرفته شود.

رییس جمهوری ترکیه در ادامه انتقادات خود از ایالات متحده، ارتش این کشور را بخاطر پوشیدن لباس های محلی کردی مورد انتقاد قرار داد. رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در شهر کردنشین دیاربکر، آمریکا، متحد خود در ناتو را به عدم صداقا متهم کرد.

طبق اذعان رسانه های داعش و گروه های اپوزیسیون سوریه، ستیزه جویان داعش وارد مقر اپوزیسیون سوریه شده و حمله ایشان منجر به درگیری های شدید با گروه های شورشی سوریه شده است. این در حالیست که داعش در حال انجام وسیعترین پیشروی های چند سال اخیر خود در مرز ترکیه است. در همین اثنی، هواپیماها و هلیکوپترهای ارتش سوریه نیز، مواضع دیگر اپوزیسیون در حلب را مورد حمله قرار داده اند که این به معنی در تنگنا قرار گرفتن مخالفان دولت بشار اسد در سوریه است.

با افزایش درگیری ها در شهر حلب در سوریه، نگرانی ها برای فروپاشی آتش بس موقت در این کشور افزایش یافته است.

روز پنجشنبه، ده ها نفر در حمله هوایی به بیمارستانی در شهر حلب سوریه کشته و زخمی شدند.

درحالیکه دور جدیدی از مذاکرات صلح سوریه آغاز شده، نیروهای مخالف بشار اسد می گویند با هر گروهی در دولت فعلی سوریه حاضر به مذاکره هستند، جز بشار اسد.

سخنگوی کمیته عالی مذاکرات متشکل از نمایندگان اپوزیسیون سوریه، به خبرگزاری رویترز گفته است این گروه حاضر است نمایندگانی از دولت کنونی سوریه را در دولت انتقالی بپذیرد اما خود بشار اسد را حاضر نیست بپذیرد.

گفتگوهای صلح سوریه از روز چهارشنبه در ژنو با دیدارهایی میان نمایندگان اپوزیسیون سوریه و استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه آغاز شده است.

با وجود تحریم گروه های مخالف بشار اسد، انتخابات پارلمانی در سوریه برگزار شد. برپایی این انتخابات با دور جدید مذاکرات صلح سوریه در ژنو همراه است.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است دولت آمریکا طرح اعزام نیروی ویژه به سوریه را بررسی می‌کند. او بدون اشاره به جزئیات و شمار دقیق نیروهایی که قرار است به سوریه اعزام شوند، هدف از این اقدام را تشدید مقابله با شبه‌نظامیان گروه تروریستی داعش دانسته است.

این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود در عین‌حال تصریح کرده که با اجرای این طرح شمار نیروهای عملیات ویژه ارتش آمریکا در سوریه "افزایش قابل توجهی" خواهد داشت.

نمایندگان جریان اصلی مخالف بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، از تمایل خود برای شرکت در دور جدید مذاکرات صلح سوریه خبر دادند. با این وجود حضور قطعی آنها بستگی به دوام آتش بسی دارد که از ۲۷ فوریه (۹ روز پیش) برقرار و نسبتا اجرا شده است. این مذاکرات که جمعه آینده در ژنو آغاز خواهد شد، اولین نشست میان طرفهای درگیر در سوریه پس از برقراری آتش بس است.

 سازمان ملل متحد با استقبال از این خبر تاکید کرد که ضروریست به سرعت گفتگوها با هدف تشکیل دولت انتقالی آغاز شود.

صفحه‌ها