ايران

در مذاكرات صورت گرفته ميان ايران و 6 قدرت جهاني بر سر موضوع هسته اي، ايران توانسته است امتياز هاي خوبي در صنايع هسته اي خود به دست آورد. ايران حق بازديد كارشناسان به سايت پرچين را نخواهد داد. همچنين روند غني سازي در فردو و نطنز و رآكتور آب سنگين اراك تنها به حالت تعليق در آمده اند. از 19500 سانتريفيوژ هيچ يك غير عملياتي نخواهد شد و 10000 سانتريفيوژ نيز  مي توانند به روند غني سازي تا 20 درصد ادامه دهند. در مصاحبه رييس جمهور ايران با مجله «فايننشال تايمز» اعلام شده است كه خط قرمز ايران در اين مذاكرات از دور خارج كردن  تاسيسات هسته اي مي باشد.

به گفته ديپلمات هاي غربي، ايران و آمريكا به طور آزمايشي توافق كرده اند تا ايران بخش عمده ذخاير موادي را كه امكان ساخت سلاح هسته اي را براي اين كشور فراهم مي كند به روسيه منتقل نمايد. همچنين مذاكره كننده گان توانستند طرحي از اختلاف ها و موارد عدم توافق را تهيه كنند كه گام بزرگي در روند مذاكرات به حساب مي رود. با اين وجود اختلاف هايي پيش روي مذاكره كنند گان در جلسه 15 ژانويه در ژنو قرار دارد.

منبع خبر: Associated Press

لینک منبع خبر:

در پي پيشنهاد دولت روسيه در خصوص خاتمه دادن به درگيري هاي داخلي كشور سوريه، گروه اخوان المسلمين هر گونه مذاكره با دولت سوريه را رد كرد. اين گروه از تمامي مردم خواست هر چه بيشتر به آتش انقلاب بپيوندند و  تلاش هاي روسيه براي ايجاد وحدت ملي را ناديده بگيرند. اين گروه در اين پيام مخالفت و مبارزه خود با كشور هاي ايران و روسيه، به دليل حمايت از دولت بشار اسد، را ابراز داشت. لازم به ذكر است كه فعاليت اين گروه از زمان دولت حافظ اسد در سوريه غير قانوني اعلام شد.

منبع خبر: Sputnik News

لینک منبع خبر: