اوکراین

Obama & Putin talk Syria, Ukraine at APEC summit

باراک اوباما و ولادمیر پوتین روسای جمهور ایالات متحده و روسیه در روز پایانی اجلاس سازمان همکاری اقتصادی آسیا- پاسیفیک (اَپک) که در لیما پایتخت پرو برگزار شد، با یکدیگر ملاقات کردند.

دو رییس جمهور در این نشست درباره مسایل مربوط به بحران اوکراین و سوریه با یکدیگر گفتگو کردند.

پس از دو سال وقفه در فعالیت شورای ناتو- روسیه، این شورا کار خود را از سر می‌گیرد. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اولین اجلاس شورای ناتو- روسیه دو هفته دیگر در سطح سفیر در بروکسل برگزار خواهد شد. موضوع جلسه هم از جمله بحران اوضاع اوکراین و برخی مسائل دیگر عنوان شده است.

قدرت افکنی غرب در اوکراین که حیاط خلوت وعمق راهبردی روسیه محسوب می گردد زنگ خطر را برای این ابرقدرت که دوران برزخی بعد از فروپاشی را طی می کرد، به صدا در آورد و باعث شد از لاک خود خارج شود. روسیه سیاست صبر و انتظار را کنار گذاشت و باحضور قدرتمندانه در جزیرۀ کریمه مانع از انسداد مجرای تنفسی ­اش در دریای سیاه گردید و در مقابل تهدیدات غرب پوتین اظهار داشت: «متوجه باشید که با بزرگترین قدرت هسته ای دنیا صحبت می کنید». این اظهارنظر یعنی روسیه عبور از خط قرمزهای امنیت ملی خود را بهر قیمتی تحمل نخواهد کرد.

ارتش آمریکا در صدد است میزان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در جنگ و مناطق جنگی را در چهار سال آینده افزایش دهد. "وال استریت ژورنال" به نقل از یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا می‌نویسد، پنتاگون طرحی در دست دارد که شمار پرواز پهپادها را تا سال ۲۰۱۹ به روزانه ۹۰ مورد برساند. هم اینک روزانه ۶۰ پهپاد آمریکایی در مناطق جنگی به پرواز در می‌ آیند.

ارتش آمریکا می‌خواهد به این وسیله، توان تجسسی و رزمی خود در کشورهایی چون اوکراین، عراق، سوریه و مناطقی در محدوده جنوبی دریای چین و شمال آفریقا را بهبود بخشد.

به نظر می رسد سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، با تقویت نیروهایش در کشورهای منطقه بالتیک، مواضع خود را در قبال روسیه سخت تر می کند. این سازمان روز چهارشنبه بر لزوم شناسایی محل سلاحهای سنگین عقب رانده شده در شرق اوکراین تاکید کرد.

یک مقام ارشد نظامی آمریکا می‌گوید روسیه در تلاش است با تقویت توان نظامی خود، ظرف چند سال توانایی تهدید چند کشور دیگر همسایه، در سطحی مانند آنچه در اوکراین انجام داد، را به دست آورد.

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، حکمی را امضا کرد که طی آن خارجی ها امکان خدمت در نیروهای مسلح این کشور را می یابند. در بیانیه مربوطه آمده است:  دستور اجرایی ابلاغ شده، فرآیند لازم برای خدمت خارجی های در نیروهای مسلح روسیه را تعیین کرده است. سربازان خارجی می توانند در عملیات هایی که طی حکومت نظامی انجام می شود و همچنین در سایر جنگ ها مطابق با اصول پذیرفته شده قانون بین الملل و قوانین روسیه شرکت نمایند.