اوپک

آژانس اطلاعات انرژی ایالات متحده که وابسته به اداره آمار این کشور است، در تازه‌ ترین گزارش خود نوشت که در صورت برداشتن تحریم ‌های بین ‌المللی علیه بانک‌ ها و صنعت نفت و کشتیرانی ایران، نفت این کشور به طور کامل وارد بازارهای جهان خواهد شد و بهای این کالا را به شدت کاهش خواهد داد.

در این گزارش آمده است که با لغو تحریم ‌ها ایران می‌تواند تولید نفت خود را تا پایان سال ۲۰۱۶ روزانه ۷۰۰ هزار بشکه افزایش دهد. ایران در ماه گذشته روزانه دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولید کرده است و به این ترتیب تا آغاز سال ۲۰۱۷ می‌تواند تولید خود را به سه میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه برساند.

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان در مصاحبه ای اعلام کرد که نه پادشاهی سعودی و نه اوپک هیچکدام تمایلی به کاهش تولید نفت ندارند. وی اذعان کرد که هزینه تولید نفت عربستان بیش از 5 دلار در هر بشکه نیست و اینکه هزینه نهایی توسعه حداکثر 10 دلار در هر بشکه است. وی همچنین اضافه کرد که: به عنوان سیاستی در اوپک که من آن را جا انداخته ام، قیمت نفت هرچقدر هم که باشد، این به نفع تولیدکنندگان اوپک نیست که تولید خود را کاهش دهند. حال هرچقدر هم کاهش ادامه یابد چه 20 دلار، 40، 50 و یا 60 دلار فرقی نمی کند.