اولاند

یک کامیون با حمله به جشن و پایکوبی مردم در شهر نیس فرانسه تعدادی زیادی از مردم را کشته و یا زخمی نمود. حمله ای که نخست وزیر این کشور آن را حمله تروریستی خواند. در حدود ساعت 10:30 شب یک کامیون با سرعت بسیار زیاد وارد جشن و پایکوبی در کنار ساحل دریای شهر نیس شد و با زیر گرفتن تعداد زیادی از مردم بسیاری را کشته و زخمی نمود. طبق اذعان پلیس تنها یک مرد در این کامیون بوده است که توسط پلیس کشته شده است. حداقل 84 نفر کشته و تعداد زیادی نیز در این حمله مجروح شده اند.

فرانسوا اولاند نخست وزیر فرانسه پس از وقوع حملات تروریستی در شهر نیس این کشور اعلام کرد که حملات هوایی این کشور در عراق و سوریه شدت خواهد یافت و وضعیت اورژانس در این کشور تا 3 ماه دیگر تمدید خواهد شد.

حسن روحانی در چهارمین روز از سفر اروپایی خود با همتای فرانسوی‌اش فرانسوا اولاند در کاخ الیزه دیدار و گفت‌وگو کرد. در جریان این دیدار مسئولان ارشد دو کشور ۲۰ سند همکاری و تفاهم‌نامه امضاء کردند.

به گزارش پایگاه های اطلاع رسانی، این اسناد که افق و نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه و مشترک دو کشور را ترسیم می‌کنند، در حضور اولاند و روحانی به امضاء رسیدند.

فرانسوا اولاند، رئيس جمهور فرانسه در ادامه سفر خود به کشورهای مختلف برای تشکیل یک ائتلاف قوی و گسترده ضد تروریست، وارد مسکو شد و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. در پایان این دیدار، هر دو رئیس جمهوری بر همکاری بین المللی با هدف نابودی داعش تاکید کردند.

اولاند تاکید کرد که هدف از این ائتلاف، حمله به مواضع داعش است نه افراد یا گروههایی که در جنگ با داعش هستند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه همگان را به یک مبارزه با ماهیتی متفاوت علیه داعش دعوت کرد.

وی گفت: «تمام کسانی که می توانند در چهارچوب یک ائتلاف بزرگ و واحد واقعا با این ارتش تروریست مبارزه کنند، باید گرد هم بیایند. در همین راستا من در روزهای آتی با اوباما و پوتین برای اتحاد نیروهایمان دیدار خواهم کرد.»

دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و همتای فرانسوی وی فرانسوا اولاند، در یک گفتگوی تلفنی بر مبارزه با تروریسم و ضرورت ایجاد اتحاد جهانی علیه خشونت و افراطی گری تاکید کردند. دکتر حسن روحانی در این مکالمه تلفنی گفت: « از بین بردن تروریست ها در سوریه و عراق باید اولویت نخست باشد و در این عرصه باید با یکدیگر مشورت و همکاری کنیم. ایران و فرانسه به ویژه بر سر مساله نقش بشار اسد در آینده سوریه اختلاف اساسی دارند. در حالی که ایران بزرگترین حامی منطقه ای دولت اسد است، فرانسه از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه، خواستار کناره گیری بی قید شرط وی از قدرت شده بود.

تعداد کشته شدگان بر اثر حملات چندگانه ای که شامگاه جمعه در پاریس پایتخت فرانسه اتفاق افتاد، به 140 نفر افزایش یافت.

این رقم را مقامات فرانسه اعلام کرده اند. پیشتر تعداد کشته شدگان 127 نفر اعلام شده بود.

روسیه و فرانسه در سال 2011 میلادی، قرارداد واگزاری 2 فروند ناو بالگردبر "میسترال" به ناوگان دریایی روسیه را به امضا رساندند.

نخستین ناو باگردبر هوابرد "میسترال" با نامگذاری روسی "ولادی وستوک" باید در روز 14 نوامبر سال 2014 میلادی از فرانسه به روسیه واگذار می شد ولی این موضوع رخ نداد و زمان دقیق واگذاری آن نیز تا کنون در هاله ای از ابهام قرار دارد.

تصمیم عدم واگزاری این دو ناو به روسیه در تاریخ 25 نوامبر 2014 توسط "فرانسوا اولاند" رئیس جمهور فرانسه و به خاطر اتفاقات اخیر اوکراین اتخاذ شده است.

فرانسوا اولاند و پادشاه عربستان سلمان بن عبدالعزیر روز دوشنبه در بیانیه ای مشترک اظهار کردند که توافقنامه هسته ای ایران نباید باعث برهم خوردن ثبات در منطقه شود.

در این بیانیه آمده است: «این توافقنامه نباید امنیت و ثبات در منطقه را بر هم بزند و نباید تهدیدی برای همسایگان ایران باشد».

علاوه بر این گفته شده است که فرانسه و عربستان سعودی ضرورت حصول یک توافقنامه محکم، طولانی مدت و عینی و غیرقابل بحث را با ایران تایید کرده اند.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز دوشنبه با هدف امضای قرار داد ۷ میلیارد دلاری فروش ۲۴ فروند جنگنده رافال با قطر، وارد دوحه پایتخت این کشور شد. او در این سفر، علاوه بر نظارت بر امضای قرارداد، با امیر تمیم بن حمد آل ثانی حاکم قطر درباره مسائل منطقه گفتگو می کند. امارات متحده عربی نیز اعلام کرده است که خواستار خرید این جنگنده پیشرفته فرانسوی است. مصر در ماه فوریه گذشته ۲۴ فروند جنگنده رافال خریداری کرد. آقای اولاند قرار است روز سه شنبه برای حضور در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس وارد ریاض شود. او اولین رهبر کشور غربی است که در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

صفحه‌ها