اورانیوم

ذخیره اورانیوم غنی سازی شده ایران که برای مصارف عادی مورد بهره برداری قرار می گیرد از مقدار توافق شده در برجام که 300 کیلو (660 پوند) است، فراتر نرفته است. طبق اذعان سازمان بین المللی انرژی اتمی، سطح آب سنگین در ایران نیز از سطح مورد توافق یعنی 130 تن بیشتر نشده است. گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی همچنین افزوده است که تمامی سانتریفیوژها و متعلقات زیرساختی مربوطه نیز در انبارها باقی مانده و اورانیوم غنی شده جدیدی نیز به ذخایر فعلی از طریق فعالیت های تحقیق و توسعه اضافه نشده است.

جان کر٬ وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مطابق تفاهم‌نامه موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حدود ۲۵ هزار پوند اورانیوم غنی‌شده ایران به روسیه منتقل شده است. او این اقدام را "پیشرفت قابل ملاحظه‌ای" در روند اجرای تعهدات ایران خواند.

ایران متعهد شده، تا روز به اجرا درآمدن برجام، میزان اورانیوم غنی‌شده خود را به ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر از ۵ درصد غنی‌شده کاهش دهد و مازاد آن را به خارج منتقل کند.

به گزارش خبرگزاری "اسوشیتد پرس"، ایران گزینه انتقال و فروش اورانیوم غنی شده را مورد بررسی قرار می دهد. این خبرگزاری به نقل از منابع دیپلماتیک که نامش ذکر نمی شود، می نویسد "مذاکره کنندگان ایرانی در حال بررسی طرحی هستند که بر اساس آن تهران اورانیوم غنی شده را به عنوان سوخت راکتور برای فروش و صادرات به یک کشور دوم منتقل کند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگویی تلویزیونی جزییات بیشتری از اختلاف‌های موجود در مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ ارائه داده است.

آقای صالحی درباره موضوع غنی‌سازی اورانیوم گفت که ایران به صورت داوطلبانه سقف ۵ درصد را برای غنی‌سازی پذیرفته، اما طرف مقابل از ایران خواسته که ذخیره اورانیوم غنی شده تا ۵ درصد را هم تبدیل کند.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که در حال حاضر ایران  2.5 تن اورانیوم را در سال غنی سازی می کند در حالی که نیاز های حداقل کشور 30 تن می باشد. به گفته این مقام، مذاکره کنندگان غربی در مورد برنامه هسته ای ایران حتی به این رقم هم راضی نیستند .

صالحی توضیح داد که مطابق با قرارداد ساخت نیروگاه بوشهر، سوخت برای نیروگاه در مرحله اول توسط روسیه تولید می شود. ایران هشت سال بعد باید قادر به تولید سوخت به تنهایی برای نیروگاه خود باشد. صالحی گفته است: "به منظور تامین حجم 30 تن اورانیوم غنی شده، ما نیاز به 190 هزار واحد SWU داریم".

منبع خبر: RUVR