اوجالان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه مذاکره با کردها را رد کرد و گفت که "با تروریست‌ های (وابسته به حزب پ ک ک) مذاکره نخواهد کرد". وی همچنین تاکید کرد که در کشورش "مسئله کرد" وجود ندارد. نمایندگان مشهور کرد در ترکیه از جمله صلاح الدین دمیرتاش، رئیس حزب دموکراتیک خلق‌ ها و نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه، پروین بولدان و ادریس بالوکن، روسای فراکسیون حزب دموکراتیک خلق​ ها به این موضع ‌گیری اعتراض کردند. کردها می​گویند رئیس جمهور ترکیه با این سخنان مذاکرات را "بی ​اساس" کرده است. در سال ​های اخیر حل مشکلات کردها در ترکیه اولویت​ سیاست​ داخلی دولت این کشور بوده است.

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان «پ ک ک» که هم اکنون در حال گذراندن دوران حبس است، به مناسبت جشن های نوروز، با ارسال پیامی، بار دیگر اعلام کرد که حزب «پ ک ک» به مبارزه مسلحانه پایان داده و سلاح ها را زمین گذاشته است. دهها هزار نفر از کردهای ترکیه روز شنبه در شهر دیاربکر جمع شدند تا نوروز و آغاز بهار را جشن بگیرند.

یکی از رهبران حزب کارگران کردستان (پ ک ک) روز پنج‌شنبه (۵ مارس/ ۱۴ اسفند) اعلام کرد آنکارا باید ابتدا راه ‌حلی برای صلح بیابد بعد موضوع خلع سلاح مطرح شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، جمیل بایک، یکی از بنیان‌گذاران "پ ک ک" هشدار داد خلع سلاح تا وقتی دولت ترکیه قدم ‌های لازم را به سوی ارائه راه‌ حلی مناسب برای صلح برنداشته است حاصل نخواهد شد. او که از مقر نیروهای کرد در کوهستان‌ قندیل سخن می‌گفت اولین رهبر "پ ک ک" است که پس از قرائت بیانیه عبدالله اوجالان در پارلمان ترکیه موضع‌گیری کرده است.

عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان روز شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند) در بیانیه‌ای از نیروهای کرد خواست که در یک تصمیم تاریخی سلاح‌های خود را به زمین بگذارند و یک گام کلیدی در جهت پایان دادن به کشمکش طولانی با حکومت ترکیه بردارند. در این بیانیه که توسط یک نماینده کرد پارلمان ترکیه در نشستی خبری خوانده شد، اوجالان از رهبران حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) خواست که در فصل بهار کنگره‌ای برای خلع سلاح برگزار و در آن تصمیمی "تاریخی و استراتژیک" اتخاذ کنند. این بیانیه اضافه می‌کند که روند پایان دادن به بحران ۳۰ ساله آغاز شده و هدف دستیابی به صلحی پایدار و شرایطی دموکراتیک است.

هزاران کرد به مناسبت شانزدهمین سالگرد دستگیری عبدالله اوجالان، در شهرهای مختلف در جنوب شرق ترکیه دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات در برخی شهرها از جمله جیزره، شرناق و دیاربکر به درگیری با پلیس انجامید. معترضان که خواستار آزادی عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ کا کا) بودند، به سوی پلیس ضد شورش بمبهای دست ساز پرتاب می کردند. نیروهای امنیتی ترکیه برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک آور و ماشینهای آب پاش متوسل شدند. ترک های ملی گرا، عبدالله اوجالان ۶۵ ساله را مسئول مرگ ده ها هزار نفر در جریان ۳۰ سال مبارزه مسلحانه پ کا کا با ارتش ترکیه می دانند.