اوباما

صدهای نیروی جدید آمریکا طی هفته گذشته و به منظور مشارکت با نیروهای عراقی برای حمله نهایی به موصل وارد عراق شده اند. طبق گزارش مقام های رسمی ارتش امریکا، تعداد نیروهای امریکایی حاضر در عراق اکنون به 4400 نفر رسیده است و این در حالیست که این تعداد در هفته گذشته 3900 نفر بوده است. طبق مصوبه اوباما سقف تعداد نیروهای آمریکایی حاضر در عراق باید 4647 باشد که با گسیل نیروهای جدید، تعداد سربازان آمریکایی به سقف مزبور نزدیک شده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به خبرنگاران گفته است که ایالات متحده و روسیه در حال کار بر روی توافقی هستند تا از جنگ و خشونت در سوریه بکاهند هرچند وی افزوده است شک دارد که این توافق مثمرثمر باشد. وی که در چین به سر میبرد گفته است که آمریکا و روسیه دارای تفاوت های فاحشی در این خصوص که ملزومات پایان بخشیدن به جنگ چیست و اینکه کدام گروه های اپوزیسیون اهداف مشروعی برای حمله ارتش های دو کشور هستند، دارند.

رییس جمهوری ایالات متحده در مصاحبه ای اعلام کرد که ترکیه علیرغم تحولات اخیر همچنان یک همپیمان مهم برای ناتو خواهد بود. اوباما به سی.ان.ان گفت که: "ما اثر کاهنده ای بر روابط امنیتیمان مشاهده نکرده ایم. ترکیه همچنان یک متحد قوی برای ناتو باقی خواهد ماند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است که به روسیه در خصوص همکاری برای پایان و یا تخفیف جنگ در سوریه اعتماد ندارد با این وجود امیدوار است که پیشنهاد همکاری با روسیه در سوریه مثمر ثمر باشد. اوباما که در کنفرانس خبری پنتاگون شرکت کرده بود از عملکرد روسیه و حمایت آن کشور از دولت سوریه به شدت انتقاد کرده و بمباران مواضع شورشیان توسط روسیه را نکوهش نمود. وی گفت که اعمال روس ها سوالات جدی را در خصوص عزم روسیه بر عادی سازی فضای سوریه بر می انگیزد.

دولت سوریه ورود ۱۵۰ سرباز آمریکایی به منطقه‌ای در شمال شرقی این کشور برای حمایت از نیروهای کرد را به شدت محکوم کرده است. خبرگزاری دولتی سوریه به نقل از یک منبع مسئول در وزارت خارجه این کشور ورود نیروهای نظامی آمریکا به منطقه رمیلان را نقض حاکمیت دولت سوریه و مسئله‌ای نگران‌کننده خوانده است.

به گزارش خبرگزاری سانا این مقام سوری گفته است که ورود سربازان آمریکایی غیرقانونی است و بدون موافقت دولت سوریه صورت گرفته است. روز دوشنبه باراک اواباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که کشورش تا حداکثر ۲۵۰ سرباز دیگر را برای کمک به نیروهای محلی در نبرد با داعش اعزام خواهد کرد.

باراک اوباما، رئيس‌جمهوری آمریکا، در گفت‌وگویی با فرستنده‌ی بریتانیایی بی‌بی‌سی گسیل نیروهای نظامی توسط ایالات متحده آمریکا، بریتانیا یا هر عضو دیگر ائتلاف بین‌المللی به سوریه برای سرنگونی رژیم بشار اسد را منتفی دانست و آن را یک "اشتباه" خواند. به گفته‌ی او "یک راه‌حل فقط نظامی" نمی‌تواند منازعه‌ی سوریه را در درازمدت حل کند. به باور اوباما، تعیین‌کننده آن است که جامعه‌ی بین‌المللی روی بازیگرانی مانند روسیه، ایران و اپوزیسیون معتدل سوریه فشار آورد تا آنها دور یک میز بنشینند و برای "یک روند گذار سیاسی" توافق کنند.

رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر شش روزه‌ی خود به خاورمیانه و اروپا وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی شد.

مراسم استقبال رسمی از باراک اوباما فضای سرد حاکم بر روابط دو کشور را، که توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی یکی از علت‌های اصلی آن عنوان می‌شود، به خوبی آشکار کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در گفت و گو با نشریه آتلانتیک، به رقابت بین ایران و عربستان سعودی، دو قدرت بزرگ مسلمان خاورمیانه، اشاره کرده و گفته است این رقابت به جنگ نیابتی تهران و ریاض و هرج و مرج در سوریه، عراق و یمن منجر شده و دو طرف باید به جای "جنگ سرد" به "صلح سرد" برسند.

باراک اوباما گفت  چنین وضعیتی "ما را ملزم می‌کند به دوستانمان و نیز به ایرانی‌ها خاطرنشان کنیم که لازم است راه مؤثری برای اشتراک منافع شان در منطقه پیدا کرده و نوعی صلح سرد را برقرار کنند."

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا دستور اجرایی وضعیت اضطراری در قبال ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد. به گزارش سایت اینترنتی کاخ سفید رئیس‌جمهوری وقت آمریکا [بیل کلینتون] در ششم ماه مه سال ۱۹۹۵ دستور اجرایی ۱۲۹۵۹ را در پاسخ به تهدیدهای ایران علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده، صادر کرد. این دستور ۹ روز بعد از صدور، لازم الاجرا شد.

کاخ سفید اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، درخواست رسمی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، برای دیدار در واشنگتن در روزهای پایانی ماه مارس را رد و سفر خود به پایتخت ایالات متحده را کنسل کرده است.

صفحه‌ها