انگلیس

طبق اذعان فرماندهان شورشیان سوریه، نیروهای ویژه انگلستان در خط مقدم در حال نبرد با داعش هستند. طبق گزارش های مجله تایم، حمایت این نیروهای ویژه از شورشیان در برابر داعش نشان دهنده آنست که حضور نیروهای انگلیسی در سوریه نه فقط برای آموزش شورشیان در مرز اردن بلکه برای درگیری های مستقیم در جنگ سوریه است. طبق اذعان یکی از فرماندهان شورشیان، نیروهای انگلیسی به صورت متعدد از مرز اردن را به منظور حمایت از گروه های شورشی و جلوگیری از سقوط روستای الطنیف عبور نموده اند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه پیشنهادی روسیه برای توقف عملیات نظامی ترکیه در سوریه را رد کردند. این پیشنهاد با وتوی سه کشور فرانسه، آمریکا و بریتانیا از دستور کار خارج شد.

نشریه آلمانی "اشپیگل"، روزنامه اسرائیلی "یدیعوت آحارنوت" و سایت افشاگر اینترنتی "اینترسپت" با استناد به اسناد محرمانه‌ ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، گزارش می‌دهند که اداره امنیت ملی آمریکا (NSA) و ستاد ارتباطاتی دولت بریتانیا (GCHQ) با به‌کارگیری تجهیزات فنی پیچیده، به سیستم پهپادهای اسرائیلی نوع "هرون TP" راه یافته و داده‌ها و تصاویر گردآوری شده توسط آن‌ها را ارزیابی ‌کرده‌ و مورد بهره‌برداری قرار می‌دادند. این عملیات جاسوسی با نام رمزی "آنارشیست" جریان داشته است.

کمیته عالی مذاکره کنندگان مخالف دولت سوریه، هیاتی هفده نفره را به ژنو فرستاد تا درباره جنگ داخلی سوریه با مقامات سازمان ملل گفتگو کنند. ایالات متحده آمریکا، فرانسه و عربستان سعودی از این اقدام کمیته استقبال کردند.

گزارش‌ها حاکی است آمریکا و بریتانیا برای چندین سال به اطلاعات محرمانه ای که پهپادهای اسرائیلی از نقاط مختلف خاورمیانه از جمله ایران گردآوری می کردند دسترسی داشتند. روزنامه اسرائیلی یدیعوت آهارونوت با استناد به اسناد محرمانه‌ای که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سازمان سیا افشا کرده، نوشته است که از سال ۱۹۹۸، اداره امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطاتی دولت بریتانیا به سیستم پهپادهای اسرائیلی نفوذ کرده بودند و به اطلاعات گردآوری شده توسط آنها دسترسی داشتند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا فراخوان رهبر حزب اپوزیسیون کارگر درباره توقف صادرات تسلیحات به عربستان سعودی به دلیل استفاده از آنها در راستای نقض قوانین بین المللی را رد کرد.

کامرون در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت:" صادرات تسلیحات ما با دقت کنترل می شود".

رهبران اروپا تهران و ریاض را به خویشتنداری فراخواندند. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «ما خواستار ثبات در خاورمیانه و روابط نیکو میان کشورهای این منطقه هستیم. این امری بسیار ضروری برای حل بحرانی است که هم اکنون در سوریه شاهد آن هستیم، بحرانی که سر منشأ بسیاری از این نوع مشکلات است.» پس از اعدام نمر، رهبر شیعیان عربستان، بریتانیا و آلمان اجرای حکم اعدام در این کشور را محکوم کردند. یک سخنگوی دولت آلمان گفت: «تحولات اخیر در عربستان سعودی هشدار دهنده است. دولت آلمان با حکم اعدام به شدت مخالف است.

بشار اسد در مصاحبه با خبرنگار روزنامه بریتانیایی "ساندی تایمز" در دمشق گفت که بدون راهکاری "همه جانبه" حمله‌های هوایی غرب در سوریه "محکوم به شکست است". او بمباران‌های بریتانیا را نه تنها "غیر قانونی" بلکه "مضر" خواند. رئیس جمهور سوریه به انتقاد از بسنده کردن به حمله‌های هوایی پرداخت که به گفته او، گسترش قدرت "دولت اسلامی" (داعش) را تسهیل می‌کنند. به نوشته خبرگزاری دولتی سوریه "سانا" اسد از بمباران‌های فرانسه نیز انتقاد کرد.

وزیر دفاع بریتانیا می گوید جت های جنگنده در جریان دومین عملیات رزمی علیه گروه داعش، یک میدان نفتی در سوریه را هدف گرفتند. مایکل فالونگفت چهار جت که از پایگاه بریتانیا در قبرس برخاسته بودند، میدان نفتی عمر را بمباران کردند. عملیات جمعه شب در پی حمله ای مشابه در روز پنجشنبه صورت گرفت. بمباران، که هدف آن قطع درآمدهای نفتی داعش است، چند ساعت پس از آن آغاز شد که قانونگذاران بریتانیا توسعه پیکار هوایی علیه گروه در عراق و سوریه را تصویب کردند.

مجلس عوام بریتانیا بحث بر سر طرح پیشنهادی دولت برای مبارزه علیه داعش در سوریه را آغاز کرد. نظر نمایندگان بریتانیا در مورد حمله هوایی ارتش این کشور به مواضع گروه اسلام گرای داعش در سوریه، قرار است اوایل هفته آینده اعلام شود. دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با حضور در پارلمان این کشور برای دفاع از طرح پیشنهادی دولت گفت: «در ۱۲ ماه گذشته پلیس و نیروهای امنیتی ما دست کم هفت طرح عملیات تروریستی در بریتانیا را خنثی کرده اند که هر کدام از آنها یا با داعش پیوند داشته یا تحت تأثیر تبلیغات آنها بوده اند.

صفحه‌ها