انصار الله

رهبر انصارالله یمن ایالات متحده آمریکا را متهم به حمایت لجیستیکی و سرپوش گذاری سیاسی بر  جنایات ائتلاف سعودی کرد. عبدالمالک الحوثی رهبر حوثی های یمن در اولین مصاحبه چاپ شده خود از زمان شروع درگیری ها به فصلنامه حوثی ها گفت که انصارالله یمن برای پذیرش راه حل مسالمت آمیز برای بحران یمن آمادگی دارد، بحرانی که تاکنون حداقل 10.000 نفر را به کام مرگ فرو برده است. ایالات متحده متحدی کلیدی برای سعودی در جنگ یمن بوده و پی در پی توسط گروه های حقوق بشری به علت حملات بر علیه شهروندان یمن مورد انتقاد قرار گرفته است.

طبق گزارش خبرگزاری های وابسته به انصارالله یمن، حملات هوایی ائتلاف سعودی به شمال یمن سبب کشته شدن 11 شهروند یمنی شامل زنان و کودکان شده است. حمله های مزبور به صورت شبانه و بر علیه مواضع انصارالله در شهر صعده صورت گرفته است. دو ساختمان در منطقه بغام در شهر صعده در اثر حملات ائتلاف سعودی به کلی ویران شده است. عملیات نجات حادثه دیدگان به علت ترس از حملات مجدد سعودی در منطقه مزبور به تعویق افتاده است.

وزیر امورخارجه ایران ادعای آل سعود مبنی بر تجهیز انصارالله یمن با موشک های بالیستیک را اکیدا تکذیب نمود.

حوثی های یمن برای ادامه مذاکرات صلحی که توسط سازمان ملل مدیریت می شود به کویت رفته اند. مذاکره کنندگانی که به کویت رفته اند نمایندگان انصارالله، بازوی سیاسی حوثی های یمن هستند. مذاکرات قبلی نتوانست شکاف اختلاف بین گروه های متخاصم را برطرف کند و این در حالی بود که آتش بسی که از ماه آوریل برقرار شده بود بارها توسط دو طرف نقض گردیده بود. عبدربه منصورهادی خواستار اجرای قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد است که پبرو آن گروه های مسلح ملزم به خروج از همه شهرها می باشند.

تاریخ تحلیل: 23/01/95

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

" دولت ایالات آمریکا، در قضیّه‌ی هسته‌ای و نه در هیچ مسئله‌ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

روزنامه  "زود دویچه تسایتونگ" گزارش داد که وزارت اقتصاد آلمان مجوز ارسال تانک ‌های "لئوپارد ۲" و "هاوبیتسه" به قطر را صادر کرده است. قرار است در مجموع ۶۲ "تانک لئوپارد ۲" و ۲۴ "تانک هاوبیتسه" به ارزش ۲ میلیارد یورو به شیخ ‌نشین حوزه خلیج فارس صادر شود. نخستین محموله شامل ۴ لئوپارد و ۲ هاوبیتسه خواهد بود که بزودی به قطر ارسال می‌شود.

این معامله به دلیل شرکت فعال قطر در جنگ یمن موجی از اعتراض ‌ها را برانگیخته است. قطر با هزار سرباز در عملیات رزمی ائتلاف بین ‌المللی به رهبری عربستان سعودی علیه انصارالله در یمن شرکت فعال دارد.

خبرگزاری دولتی امارات متحده عربی (WAM) گزارش داد که ۴۵ سرباز این کشور در ماموریت یمن کشته شده ‌اند. این سربازان در حمله موشکی شورشیان حوثی به پایگاه ‌شان در شرق یمن کشته شده‌ اند. معاون وزیر خارجه امارات متحده عربی در توییتر نوشت که اصابت یک موشک و انفجاری در انبار مهمات باعث "کشته شدن" این سربازان شده است. یک سخنگوی شیعیان حوثی نیز به خبرگزاری آلمان گفت که هواداران حوثی‌ ها موشکی به یک پایگاه نظامی در شهر "سفیر" واقع در شرق یمن شلیک کرده ‌اند که باعث کشته و زخمی شدن ده‌ ها تن از مخالفان شده است.