انصارالله

طبق گزارش وزارت داخله عربستان سعودی، یک سرباز این کشور هنگام گشت زنی در مرز یمن بر اثر انفجار مین کشته شده است. این حادثه در استان جزن عربستان و در حوالی 7 صبح روی داده است. در حدود 100 سرباز و شهروند سعودی از زمان حمله ائتلاف به رهبری این کشور به یمن در اثر انفجار مین و پرتاب خمپاره کشته شده اند. حمله ائتلاف سعودی به یمن از زمانی آغاز شد که شیعیان حوثی توانستند اکثر مناطق کشور را تصرف و رییس جمهوری مخلوع این کشور را اسیر نمایند.

طبق گزارش خبرگزاری ها، جنگنده های سعودی با نقض آتش بس یمن به چندین هدف حمله ور شده و تعدادی از مردم عادی را به کام مرگ فرو بردند. حملات هوایی سعودی در چندین نقطه یمن بالاخص استان های مارب، حجه، ارمان و صنعا به ثبت رسیده است. جنگنده های سعودی با قصد حمله به مواضع انصارالله و نیروها مردمی، ساختمان های مسکونی را ویران کردند. در برخی از مناطق نیروهای سعودی نتوانستند به مواضع انصارالله حمله کرده و در عوض تعدادی از نیروهای سعودی بر اثر ضدحملات انصارالله به هلاکت رسیدند.

آتش‌بس یمن که با میانجی‌گری سازمان ملل متحد میان ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی و انصارالله یمن به دست آمده، آغاز شده است.

خبرگزاری ها گزارش دادند که علیرغم درگیری‌ها و حتی حملات هوایی پراکنده طرفین درگیری این آتش‌بس را در مجموع رعایت کرده‌اند. به گفته شاهدان عینی و رسانه‌های خبری این حملات پراکنده از جمله در شهر‌های تعز و لحج روی داده است.

در شهر صنعا که تحت کنترل انصارالله قرار دارد، اوضاع آرام گزارش شده است. اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده ویژه سازمان ملل در مسائل یمن از احترام و رعایت آتش‌بس از سوی طرفین درگیری ابراز خشنودی کرد.

تاریخ تحلیل: 24/11/94

تحلیل­گر: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی

"جمهوری اسلامی ایران از سوریه به دلیل حمایت از خط مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی دفاع خواهد کرد "

مقام معظم رهبری (مدّظلّه العالی)

ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی تلفات زیادی داشته و صدها نفر جان خود را از دست داده اند. عملیات نظامی که نیروهای ائتلافی دول عربی به رهبری عربستان سعودی در یمن پیش می برند، نزدیک به ده ماه طول کشیده است. این ائتلاف تا کنون دستاورد خاصی نداشت است. جنبش شیعی انصارالله با نیروهای ارتش کشور تقابل سختی داشتند. شرف قلیب لقمان نماینده رسمی ارتش یمن و ژنرال هنگ در گفتگو با خبرنگار ریانوستی در قاهره راجع به چگونگی درگیری ها در شهر سینای پایتخت یمن گفت. وی می گوید: «نمی توانم الان اعداد و ارقام دقیقی را بگویم، اما ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی تلفات زیادی داشته و صدها نفر جان خود را از دست داده اند.

آتش بس میان حوثی ها و دولت یمن روز سه شنبه پانزدهم دسامبر از ساعت ۹ صبح به وقت گرینویچ آغاز شد. همزمان با این آتش بس، دور جدیدی از مذاکرات میان طرف های درگیر در یمن در سوییس برگزار خواهد شد.

انصارالله به شرط توقف بمباران های نیروهای سعودی حاضر به شرکت در این مذاکرات شده اند. انصارالله  خواهان مشارکت بیشتر در دولت یمن هستند و در مقابل پذیرفته اند که در صورت قبول این امر از سوی دولت یمن، سلاح های خود را بر زمین بگذارند و از مناطقی که طی ماههای اخیر تصرف کرده اند، خارج شوند.

یکی از فرماندهان ارشد سعودی که گفته می‌شود فرماندهی نیروهای ویژه عربستان در یمن را به عهده داشته در استان تعز در جنوب یمن کشته شده است. ائتلاف به رهبری عربستان در یمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که سرهنگ عبدالله بن محمد السهیان، فرمانده سعودی بامداد دوشنبه ۱۴ دسامبر به همراه یک افسر اماراتی به نام سلطان بن محمد علی الکتبی "در حال انجام وظایف مستشاری خود در عملیات آزادسازی تعز" کشته شده‌اند. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که این دو نفر در حمله راکتی انصارالله به یک جاده ساحلی جان خود را از دست داده‌اند.

نماینده انصارالله یمن در مذاکرات صلح یمن اعلام کرده است که از روز دوشنبه ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) آتش‌بس میان طرف‌های درگیر در جنگ یمن آغاز خواهد شد. محمد عبدالسلام، نماینده حوثی‌ها، در یک نشست خبری در صنعا، پایتخت یمن گفت که این آتش‌بس "بر اساس توافق صورت‌گرفته" اجرا خواهد شد. مذاکرات صلح یمن این هفته در سوئیس برگزار می‌شود. سازمان ملل متحد از عبدربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی این کشور و انصارالله یمن دعوت کرده است که در این مذاکرات که از روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر آغاز می‌شود، شرکت کنند. این دعوت بعد از آن صورت گرفت که دو طرف بر سر کلیات برنامه و محورهای مذاکرات موافقت کردند.

منابع نظامی در یمن از پیشروی شبه نظامیان حوثی در جنوب این کشور خبر می دهند.

به گفته این منابع شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران توانسته اند کنترل بخشی از مواضعشان در جنوب یمن و در نزدیکی عدن را که اخیرا از دست داده بودند، باز پس بگیرند.

یک منبع نظامی روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت حوثی ها به راحتی و بدون درگیری تپه ای در لحج را تصرف کرده اند که به پایگاهی مشرف است که نیروهای سودانی و ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را در خود جا داده است.

مقامات حوثی در یمن می گویند که شش گروگان خارجی شامل سه آمریکایی، دو شهروند سعودی و یک بریتانیایی را آزاد کرده اند. گفته می شود که آنها با هواپیما به سوی کشور همسایه یمن، یعنی عمان پرواز کرده‌اند. گمان می رود که این افراد از چند ماه پیش در یمن در بازداشت بوده اند. مقامات حوثی دلیل بازداشت آنها را اعلام نکرده اند، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید که دست کم یکی از آنها خبرنگاری است که به ورود غیرقانونی به کشور و کار بدون مجوز متهم شده بود. این مقامات خواسته اند نامشان فاش نشود چون اجازه حرف زدن با خبرنگاران را نداشته اند.

صفحه‌ها