انرژی اتمی

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ایران در خصوص پرونده درز اطلاعات اتمی، به 3 کشور مظنون است. پیشتر و در ماه جولای اسنادی منتشر شد حاکی از آن که محدودیت های اعمالی بر برنامه اتمی ایران ظرف مدت 11 الی 13 سال تخفیف یافته و در نتیجه تهران خواهد توانست تا 5.000 سانتریفیوژ را بروزرسانی کرده و در صورت لزوم ظرف شش ماه به فناوری تسلیحات اتمی دست یابد.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران و سرتیم مذاکره کننده هسته‌ ای در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره روند اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) و تعهدات طرفین صحبت کرد.

عراقچی در این گفت‌ وگو تاکید کرده که شورای حکام آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی باید بین پی.ام.دی و برجام یکی را انتخاب کنند. به گفته او "در صورت بازماندن پنجره‌ای از تعهدات طرف مقابل، ایران نیز به تعهدات داده شده عمل نخواهد کرد".

روسیه و عربستان سعودی روز پنج شنبه توافقنامه بین دولتی همکاری در زمینه بهره برداری صلح آمیز از انرژی اتمی را امضا کردند. سرگی کیرینکو، مدیر کل شرکت دولتی "روس اتم" و عبدالله هاشم عبدالله یمانی، رئیس مرکز انرژی اتمی و تجدید پذیر عربستان این سند را به امضا رساندند.

ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در ریاض با پارگ گیون هی، رئیس جمهوری کره جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار، روابط دو جانبه، جنبه‌های همکاری میان دو کشور در همه زمینه‌ها و راه‌های توسعه آن‌، به گونه‌ای که به سود دو کشور باشد، مورد بحث و بررسی قرار گرفت. پس از جلسه مذاکرات با حضور پادشاه سعودی و رئیس جمهوری کره جنوبی، توافقنامه همکاری میان دو کشور در زمینه ترابری دریایی به امضا رسید. عبدالله بن عبدالرحمن المقبل وزیر حمل و نقل سعودی و یو بیونگ سی، وزیر حمل و نقل کره جنوبی، این توافقنامه را امضا کردند.

طرح تمرین مقابله با هرگونه خرابکاری احتمالی با نام "مرصاد" بدون اعلان قبلی در سایت غنی سازی فردو در ایران برگزار شد.