انتفاضه

ایرانی: تحولات اخیر منطقه، روابط برخی کشورهای عربی با اسرائیل را علنی تر کرد.

دکتر محمد ایرانی مدیر کل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه در همایش «تحلیل کنشگری رژیم صهیونیستی در محیط راهبردی جمهوری اسلامی ایران» که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، درباره رویکرد جدید رژیم صهیونیستی وجبهه عربی سازش در قبال محور مقاومت، بیان داشت: روابط برخی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی موضوع جدیدی نیست اما تحولات اخیر منطقه بویژه در دهه دوم قرن اخیر، این تحولات دست به دست هم داد و روند گرایش عرب ها به اسراییل را وارد ابعاد جدیدی کرد و حتی آن را علنی تر ساخت.

امیری مقدم: رژیم صهیونیستی باایران هراسی، به دنبال عادی سازی روابط خود باکشورهای منطقه است.

دکتر رضا امیری مقدم مسئول حوزه عربی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در همایش «تحلیل کنشگری رژیم صهیونیستی در محیط راهبردی جمهوری اسلامی ایران» که در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد، درباره فرصت های رژیم صهیونیستی از تحولات غرب آسیا، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی از سال 1948 که پایه وجودش گذاشته شد تا مقطع پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در هر تحولی پیروزی هایی به دست آورد و حتی در جنگ با کشورهای اسلامی نیز بخشی از سرزمین های اسلامی را اشغال کرد.

با اوج گرفتن خشونت ها در کرانه باختری در پی کشته شدن دو شهرک نشین رژیم صهیونیستی در نزدیکی نابلس، اکنون برخی تحلیلگران از شکل گیری نارضایتی عمومی فلسطینیان سخن می گویند. «جنبش فتح» به رهبری محمود عباس گروه سیاسی غالب این منطقه را شکل می دهد. جمال جرادات، نماینده فتح در جنین و شمال غربی کرانه باختری از پایبندی این گروه به اصول و برنامه سیاسی تعیین شده از سوی رهبری فتح برای ساماندهی حرکتهای مردمی به یورونیوز گفت: «فتح از مقاومت مردمی حمایت می کند. ما برای رسیدن به اهدافمان متعهد هستیم.

بیت المقدس، بیت لحم و بخش هایی از کرانه باختری رود اردن همچنان پرتنش و صحنه درگیری بین فلسطینیان و نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی است. بخش قدیمی بیت المقدس تحت کنترل امنیتی شدید قرار دارد و شرق بیت المقدس شاهد موانع، کپه های آتش و سنگ پرانی است. تنشهای ده روز اخیر بدنبال درگیری گروهی از جوانان فلسطینی با پلیس رژیم صهیونیستی در مسجد الاقصی آغاز شد، مکانی مقدس برای مسلمانان و یهودیان که رژیم صهیونیستی به مردان فلسطینی کمتر از ۵۰ سال اجازه ورود به آن را نمی دهد. در ده روز اخیر چهار اسرائیلی و چهار فلسطینی کشته و ۱۷۰ نفر زخمی شده اند.