انتخابات

با وجود تحریم گروه های مخالف بشار اسد، انتخابات پارلمانی در سوریه برگزار شد. برپایی این انتخابات با دور جدید مذاکرات صلح سوریه در ژنو همراه است.

امام خامنه ای با تشکر از شهروندان ایرانی برای حضور گسترده در دو انتخابات هفتم اسفند فرمودند: «البته برخی بزرگان هستند که رای آوردند و یا رای نیاوردند، هیچ خللی در شخصیت آن‌ها ایجاد نمی‌کند و آقایان یزدی و مصباح از جمله این افراد هستند که حضور آنان در خبرگان باعث افزایش وزانت این مجلس می‌شود و نبود آن‌ها نیز برای مجلس خبرگان خسارت است.» مقام معظم رهبری با این حال شرکت ۶۲ درصد شهروندان در این انتخابات را «نقطه مقابل تلاش دشمن برای ایجاد دوقطبی مردم و نظام» و «بی اعتبار کردن انتخابات» توصیف کردند.

امام خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزاری انتخابات مجلس و خبرگان را به همه دست اندرکاران برگزاری آن تبریک گفتند و از "لبیک عمومی به فراخوان نظام اسلامی" سپاسگزاری کردند.

گروهی از مردم نجف‌‌‌آباد در حسینیه جماران با امام خامنه‌ای دیدار کردند. رهبر جمهوری اسلامی در این ملاقات، انتخابات را قد برافراشتن ملی و عرض اندام ملت در برابر دشمن خواندند و گفتند: «یکی از ترفندهای دشمن در انتخابات که در اینجا تکرار می‌کنند ایجاد دوقطبی دروغینی مانند مجلس دولتی و ضد دولتی است.»

ایشان در ادامه عنوان کردند که ملت به جای مجلس دولتی یا ضد دولتی، مجلسی می‌خواهد که به وظایفش آشنا باشد، مرعوب آمریکا نشود و فریب ترفند دشمن را نخورد.

امام خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از «کسانی که در تخریب شورای نگهبان با دشمن هم‌زبانی می‌کنند» فرمودند: «آن‌ها می‌خواهند در انتخابات اعمال نفوذ کنند؛ مردم آگاه باشند و در نقطه‌ مقابل خواست دشمن عمل کنند.»

روزنامه آمریکایی "هیل" گزارش داده که مایکل پمپئو، نماینده ایالت کانزاس، لی زلدین، نماینده ایالت نیویورک و فرانک لوبیندو، از ایالت نیوجرسی، سه جمهوری‌خواه تندروی کنگره، با مراجعه به دفتر حافظ منافع ایران در واشنگتن، برای سفر به این کشور در زمان انتخابات پارلمانی در ایران، تقاضای ویزا کرده‌اند.

امام خامنه‌ای در دیدار با گروهی از مردم قم فرمودند: «یک جبهه وسیع دشمن در مقابل خودمان داریم؛ از سردمداران رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا تا عوامل تکفیری و داعش، همه تحلیل‌های آنها متوجه این است که چه کنند درخت تناور انقلاب را ریشه‌کن کنند.»

ایشان افزودند «ماندگاری انقلاب برای دشمن بهت‌آور و سخت است و همه همتشان این است که این ماندگاری را از بین ببرند، همه همت ما باید این باشد که ماندگاری انقلاب بماند.»

امام خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر اهمیت مسئله‌ "نفوذ" که پس از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ مطرح کرده بودند، فرمودند: "آمریکایی‌ها به انتخابات چشم طمع دوخته‌اند. آنها دنبال تحولی در ایرانند که ما را از اهداف خود دور کند و عقبگرد کنیم."

امام خامنه ای، در جمع امامان جمعه ایران هشدار داده بودند که "اگر عنصر نفوذی به‌شکلی وارد مجلس و خبرگان و دیگر ارکان شود، مثل موریانه از داخل پایه‌ها را می‌جود."

عبدالرضا رحمانی ‌فضلی، وزیر کشور ایران در یک برنامه تلویزیونی به سوالاتی درباره مقدمات برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری پاسخ داد.

او در توضیح علت اعلام وضعیت فوق‌العاده امنیتی در ۱۰ حوزه انتخابیه گفت: «به خاطر شرایط خاص منطقه و تهدیدات دشمنان و نیز براساس مسائل گذشته برخی مناطق از قبیل مسایل قومی و ... که اختلافاتی به وجود آورده و در برخی موارد نیز منجر به قتل شده است، برای ۱۰ نقطه در کل کشور حساسیت‌های خاصی داریم و نیروهایی نیز در نظر گرفتیم تا به تامین امنیت این مناطق مشغول باشند.»

با گذشت تنها دو روز از اعلام پیروزی حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات روز یکشنبه، رسانه های ترکیه از دستگیری دستکم ۴۴ نفر از مقام های بلندپایه و پرسنل امنیتی وابسته به جنبش فتح الله گولن، از مخالفان دولت اردوغان در ۱۸ استان این کشور و درجریان عملیاتی ضدتروریستی خبر دادند.

پیروزی حزب «عدالت و توسعه» در انتخابات پارلمانی و بازگشت ترکیه به حکومت تک حزبی، افزایش قدرت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور و فشار بیشتر بر مخالفان، رسانه های منتقد و خبرنگاران را در پی داشته است.

همزمان مدیر مسئول و رئیس هیات تحریریه مجله نقطه نیز دوشنبه شب از سوی نیروهای نظامی ترکیه بازداشت شدند.

صفحه‌ها