انتحاری

طبق گزارش دولت مخلوع یمن، دو خودروی انتحاری با حمله به دو ایست بازرسی ارتش در موکلا سبب کشته شدن 10 نفر شدند. هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این حمله را که در نزدیکی مرکز استان حضرموت صورت گرفت بر عهده نگرفته است. طبق گزارش ارتش، تروریست ها از یک اتوبوس بمب گذاری شده در ایستگاه البروم و از یک خودروی بمب گذاری شده در ایستگاه الغابر استفاده کرده اند.

در جریان دو بمب­گذاری انتحاری در روز شنبه در بغداد، دست­کم 12 نفر کشته و 39 نفر زخمی شدند.  این دو بمب­گذاری به وسیله دو بمب­گذار انتحاری و با استفاده از خودروهای انفجاری صورت گرفت. بمب بزرگ­تر که در یک ایست بازرسی منفجر شد موجب قتل 9 نفر شد. این انفجار در بخش شمالی شهر رخ داد. بمب­گذاری بعدی با حمله انتحاری به یک کاروان نظامی در حاشیه جنوبی شهر صورت گرفت.

حداقل ۱۹ نفر در حمله روز جمعه مردان مسلح به یک مسجد شیعیان در شهر پیشاور پاکستان کشته شدند. این حمله همچنین دهها زخمی برجای گذاشته است. مقامات پاکستان می گویند یک تن از سه مهاجم انتحاری خود را در بین نمازگزاران منفجر کرده، نفر دوم در تبادل آتش با پلیس کشته شده و سومین مهاجم دستگیر شده است. طالبان پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است. گروههای افراطی سنی مذهب گاه و بیگاه اجتماعات شیعیان پاکستان را هدف می گیرند. حمله مشابه دو هفته پیش در پاکستان جان بیش از ۶۰ نفر را گرفته بود. شیعیان پاکستان حدود ۲۰ درصد از جمعیت این کشور را به خود اختصاص می دهند.

خبرگزاری دولتی لبنان از وقوع دو انفجار انتحاری در کافه‌ای در شهر طرابلس در شمال آن کشور خبر داده است.

به گزارش این خبرگزاری در انفجارها که عصر روز شنبه، ۱۰ ژانویه، رخ داد، هفت نفر کشته و دست‌کم ۲۰ نفر زخمی شده‌اند.

گروهی مارکسیست-لنینیست به نام جبهه آزادی بخش خلق انقلابی مسوولیت بمب گذاری انتحاری روز سه شنبه در استانبول را برعهده گرفت. این بمبگذاری در یک مقر پلیس صورت گرفت و علاوه بر کشته شدن یک تن، افسری دیگر نیز مجروح شد. شواهد حاکی است که عامل بمب گذاری در منطقه سلطان احمد، یک زن بوده است. این زن که به زبان انگلیسی حرف می زد به بهانه اعلام مفقود شدن یک کیف پول به مقر پلیس وارد شده بود. احمد داود اوغلو، نخست وزیر ترکیه اعلام کرد که این بمب گذار انتحاری با خود دو بمب حمل می کرده که یکی از آن دو خنثی شده است. جبهه آزادی بخش خلق انقلابی در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده آمریکا است.

بمب گذاری انتحاری در مقابل دانشکده پلیس در صنعا، پایتخت یمن جان ده ها تن را گرفت. این حمله انتحاری زمانی صورت گرفت که بسیاری در مقابل دانشکده پلیس جمع شده بودند تا در کنکور استخدامی شرکت کنند. دست کم 27 نفر در این بمب گذاری کشته و بسیاری دیگر راهی بیمارستان شده اند. خودرویی بمب گذاری شده در این عملیات منفجر شد. یمن در هفته های اخیر شاهد حملات انتحاری متعددی بوده است. آخرین آن هفته گذشته بود که یک بمب گذار انتحاری با حمله به گردهمایی شیعیان در زمار، جنوب صنعا، جان چهار نفر را گرفت.

منبع خبر:

یورونیوز

لینک منبع خبر: