انبار

ارتش عراق در جریان نبرد با گروه تروریستی داعش در استان انبار موفق شد تا صدها زندانی را از زندانی زیرزمینی متعلق به این گروه آزاد کند. به گفته یک مقام محلی بیشتر زندانیان آزاد شده افراد غیرنظامی بوده‌اند. به گزارش خبرگزاری ها سربازان ارتش عراق پس از آنکه موفق به بازپس‌گیری بخش‌هایی از شهر "هیت" شدند، این زندان را یافته‌اند. یک مقام ارشد پلیس گفته است که در این زندان نزدیک به ۱۵۰۰ نفر نگهداری می‌شده‌اند.

نزدیک شدن نیروهای داعش به رمادی و هشدار مقامات عراقی مبنی بر سقوط قریب الوقوع این شهر، ساکنان آن را مجبور به ترک خانه هایشان کرد. شهر رمادی مرکز استان انبار عراق و در صد کیلومتری غرب بغداد است. اسلامگرایان افراطی توانستند روز چهارشنبه سه روستا را در شرق رمادی به تصرف خود درآورند و هم اکنون نبردی سخت میان ارتش عراق و ستیزه جویان داعش در نزدیکی آن ادامه دارد. یکی از ساکنان رمادی می گوید: «آنها ما را مجبور کردند که خانه هایمان را ترک کنیم. ما مردم صلح طلبی هستیم اما مجبور شدیم شهرمان را ترک کنیم.»

با گذشت دو هفته از بازپس گیری شهر رمادی از نیروهای داعش، هنوز حدود بیست درصد از مناطق مرکزی این شهر در کنترل نیروهای ارتش عراق نیست. با این حال کار پاکسازی و بازسازی این شهر جنگزده از هم اکنون آغاز شده است.

یکی از فرماندهان پلیس استان انبار می گوید: «ما در حال پیشروی به منطقه الاندلس هستیم. اما همانطور که می دانید جاده ها همه مین گذاری شده اند. ارتش عراق و نیروهای ائتلاف از هوا ما را پشتیبانی می کنند. به امید خدا پیش می رویم و عقب نشینی نمی کنیم. ما اکنون در مرکز رمادی هستیم و انشاالله استان انبار دوباره به مردمش بازمی گردد.»

در نتیجه انفجار در شهر رمادی عراق 16 نفر کشته شدند.  هنوز معلوم نیست که این انفجار در کدام محله رمادی رخ داده و چند نفر زخمی شده اند

اوضاع در عراق در رابطه با فعالیت گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) که بخشی از این کشور را به تصرف خود در آورده ، کما فی السابق متشنج است. در نتیجه حملات تروریستی داعش تعداد زیادی از افراد غیر نظامی کشته می شوند.

روز دوشنبه ارتش عراق آزاد سازی کامل رمادی را اعلام کرد اما دیرتر صحیب الراوی ، استاندار انبار که این شهر مرکز آن است، اطلاع داد فقط 80 درصد رمادی از شر داعش آزاد شده است.

دولت عراق می گوید، نیروهای ارتش این کشور کنترل کامل رمادی را در دست دارند و این شهر آزاد شده است. به گفته نیروهای ارتش، در حال حاضر پرچم رسمی عراق نیز بر فراز ساختمانهای دولتی در مرکز این شهر به اهتزاز درآمده است.

ساعاتی پیش گزارش شده بود که نیروهای ارتش در حال پاکسازی و مقابله با اندک نیروهای باقی مانده از گروه داعش در شهر رمادی، مرکز استان انبار هستند.  بازپسگیری شهر رمادی یک پیروزی بزرگ برای ارتش عراق محسوب می شود. این شهر هم در ۱۲۰ کیلومتری غرب بغداد قرار گرفته و هم مرکز استانی است که با کشورهای سوریه، اردن و عربستان سعودی هم مرز است.

یک مقام امنیتی عراق به خبرگزاری ها گفت که نیروهای عراقی وارد مجتمع ساختمان‌های دولتی شهر رمادی شده‌اند که آخرین پایگاه نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این شهر محسوب می‌شد.

به گفته این مقام عراقی که خواسته نامش فاش نشود، نیروهای داعش یکشنبه ۲۷ دسامبر از پایگاه خود در رمادی، مرکز استان انبار عقب‌نشینی کرده‌اند.

ارتش عراق عملیات پس گرفتن رمادی از داعش را سه‌شنبه گذشته و با همراهی نیروهای عمدتا قبایلی سنی آغاز کرد.

ارتش عراق می گوید که بخشهای زیادی از جنوب رمادی را از داعش پس گرفته است و بزودی تمام این شهر را از کنترل داعش خارج می کند. نیروهای عراقی که متشکل از ارتش عراق و نیروهای مسلح قبیله ای هستند با حمایت نیروهای هوایی ائتلاف کشورهای خارجی دو روز قبل عملیات بازپسگیری رمادی را آغاز کردند. شهر رمادی مرکز استان انبار است و به عقیده نیروهای امنیتی عراق، فقط صدها نفر از نیروهای شبه نظامی داعش در این شهر باقی مانده اند.

عراق می‌گوید، نیروهای مسلح این کشور وارد شهر رمادی، مرکز استان غربی انبار شده و به سوی مرکز این شهر در حال پیشروی‌اند.

هدف این عملیات بازپس‌گیری رمادی از دست نیروهای داعش است. داعش در ماه مه سال جاری رمادی را به تصرف خود در آورد. صباح النومان، سخنگوی سرویس مبازره با تروریسم عراق گفته است: «ما از چندین جبهه وارد رمادی شدیم و پاکسازی مناطق مسکونی را آغاز کردیم.» او وعده داد که این شهر تا "۷۲ ساعت دیگر" آزاد شود.

گروه نظامیان آمریکایی برای شرکت مستقیم در عملیات نظامی علیه گروه تروریستی موسوم به دولت اسلامی (داعش) وارد استان انبار عراق شد.

به گزارش خبرگزاری ها با استناد به یک منبع عراقی، هواپیمای ترابری نظامی آمریکا گروه 160 نفری سربازان آمریکایی را به همراه ماشین های زرهی به پایگاه "الحبانیه" واقع در شرق استان انبار رسانده است. پیش بینی می شود نظامیان آمریکایی در نبرد ها برای آزاد سازی شهر رمادی، مرکز استان انبار از داعش شرکت کنند. منبع عراقی ضمن تائید این مطلب گفت:" گروه نظامیان آمریکایی برای آموزش سربازان عراقی یا رایزنی با افسران ارتش عراق وارد استان انبار نشده است.

ارتش عراق روز دوشنبه از آغاز عملیاتی با هدف آزادسازی استان انبار که در کنترل شبه نظامیان گروه افراطی داعش است خبر داد. در پی انتشار این خبر، هزاران تن از ساکنان این استان در غرب کشور برای در امان ماندن از درگیری های طرفین اقدام به فرار کردند. گفته می شود در این عملیات که اولویت آن به لحاظ راهبردی عقب راندن نیروهای داعش و پس گرفتن رمادی و فلوجه عنوان شده، پنج هزار نفر حضور دارند.

صفحه‌ها