امیر پوردستان

یورونیوز نسوت: سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران، با تاکید بر دگرگونی ماهیت تهدیدهای امنیتی گفت: «نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران اکنون در حال دستیابی به آمادگی لازم برای ورود به فضای جنگ های نیابتی است.» مقام های جمهوری اسلامی ایران، با متهم کردن دولت های خارجی به ایفای نقش در ناآرامی های عراق و سوریه، گروه های درگیر با دولت های مرکزی را عامل بازیگران خارجی توصیف کرده و جنگ های داخلی این دو کشور را «جنگ های نیابتی» می خوانند.

فرمانده نیروی زمینی ایران روز یکشنبه ۳ خرداد در صحن علنی مجلس، از نمایندگان خواست نگاه ویژه‌ای برای تقویت ‌نیروهای زمینی داشته باشند. احمدرضا پوردستان، از تحرکات نیروهای داعش در سال گذشته در نزدیکی مرزهای ایران یاد کرد و به "فضاسازی"، پیش‌بینی انبارهای مهمات و نیرو در استان‌های مرزی کشور پرداخت. به گفته او قرار بود «وقتی داعش خود را به مرزهای ایران رساند، یک‌سری ترورها و انفجارها درخاک ایران انجام شود.» فرمانده نیروی زمینی به ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد: «به من گفته شد نیروهای داعش در جلولا و سعدیه هستند و گام بعدی آنها خانقین و ورود به ایران است.»

فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه ۳۰ فروردین (۱۹ آوریل) در برنامه تلویزیونی "من تهران" در شبکه العالم از حمله عربستان به یمن انتقاد کرد. امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان به ارتش عربستان توصیه کرد که دست از جنگ علیه یمن بردارد، چرا که به گفته او "مردم یمن، مردم بزرگی هستند". به گفته او، مردم یمن "جنگجو، مقاوم و شجاع" هستند و عربستان بهتر است از "برادرکشی" دست بردارد. وی یمن را کشوری با پیشینه تاریخی و سابقه جنگ با عربستان دانست که توانسته پایگاه‌ های بسیاری از عربستان را تصرف کند.

امیرسرتیپ احمد رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش، در یک نشست خبری که به مناسبت روز ارتش برگزار شده بود، روز یکشنبه (۲۳ فروردین) توضیحاتی پیرامون برخی از نزاع‌های نظامی در منطقه ارائه داد. بنا به ارزیابی فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی، آمریکا از گروه‌های تروریستی بوکو حرام و داعش برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کند. پوردستان تاکید کرد که این گروه‌ها "به نیابت از آمریکا" دست به "جنایت" می‌زنند. پوردستان با توجه به تغییر آرایش قوای نظامی در منطقه افزود: «ما هم خود را برای فضای جنگ‌های نیابتی آماده می‌کنیم.