امیر عبداللهیان

Iran’s response will be ‘effective & immediate’ if Trump tears up nuclear deal

حسین امیر عبداللهیان در مصاحبه با خبرگزاری راشاتودی گفته است که مواضع و اقدامات خصمانه رییس جمهور جدید ایالات متحده علیه ایران، بی پاسخ نخواهد ماند. ایران تنها به دنبال ثبات و صلح در منطقه است و انجام آزمایش های موشکی تنها بری تقویت امنیت کشور و حمایت از متحدانمان است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران می گوید آتش بس در سوریه فرصتی برای "تنفس" ارتش سوریه است. معاون عربی آفریقایی وزیر امور خارجه ایران این مطلب را در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. او برای توضیح در مورد وضعیت سوریه به مجلس رفته بود.

امیرعبداللهیان به نمایندگان مجلس گفت: "به هر حال ارتش (سوریه) چند سال است که درگیر جنگ است و فراز و نشیب های جنگ ممکن است ارتش سوریه را خسته کرده باشد." او همچنین گفت "به همان میزان که آتش بس برای ارتش سوریه یک فرصت بوده برای گروه های معارض نیز فرصتی برای تجدید قوا قلمداد می‌شود."

عربستان سعودی در پی حمله به سفارت این کشور در تهران، یکشنبه شب از قطع روابط خود با ایران خبر داد. وزارت خارجۀ این کشور همچنین به وابستگان سیاسی ایران ۴۸ ساعت فرصت داده است تا خاک عربستان را ترک کنند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در این باره با متهم کردن ایران به تلاش برای ایجاد ناآرامی در این کشور گفت: «ما مصمم هستیم که به ایران اجازه تضعیف امنیت کشورمان را ندهیم و نمی گذاریم که این کشور با ایجاد و حمایت از هسته های تروریستی، ثبات را در عربستان یا دیگر کشورهای متحد ما تهدید کند.»

حسن روحانی در جمع سفیران و نمایندگان سیاسی ایران در خارج از کشور، انتقادی نامعمول از عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان کرد. او اذعان نمود: «جوانان کم‌تجربه در یکی از کشورهای منطقه با درشت‌گویی در برابر بزرگان به جایی نخواهند رسید.» وزیر امور خارجه ۵۳ ساله عربستان سعودی، کار خود را پس از مرگ سعود الفیصل، وزیر امور خارجه کهنه‌کار کشورش آغاز کرد که در ۷۵سالگی درگذشت. عادل الجبیر روز شنبه (۹ آبان) در یک نشست امنیتی در بحرین، ایران را به دخالت‌جویی در اوضاع منطقه و قاچاق سلاح متهم ساخت.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که "ممانعت هواپیماهای جنگی عربستان از ارسال کمک‌های دارویی و انسان ‌دوستانه به یمن بی ‌پاسخ نخواهد ماند".

به گفته آقای امیر عبداللهیان، ایران همه گزینه ها برای "کمک به مردم یمن و ارسال فوری کمک ‌های انسان‌دوستانه و انتقال مجروحین" را مورد توجه قرار می‌دهد.

هفته گذشته جنگنده ‌های عربستان مانع از ورود دو هواپیمای غیرنظامی ایران به حریم هوایی یمن شدند.

به گزارش "اسپوتنیک"، ائتلاف عربی یک سری حملات هوایی را در نزدیکی سفارت ایران در صنعا پایتخت یمن انجام داد.

بر اساس گزارش ها، در نتیجه این حملات هوایی یک فروند راکت به نزدیکی سفارت ایران در صنعا اصابت کرد که بر اثر آن شیشه های ساختمان سفارت شکسته شده است. به هیچکس از کارمندان سفارت آسیب نرسیده است.