امیرعبداللهیان

حسین امیرعبداللهیان مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی ایران بر حمایت قاطعانه جمهوری اسلامی از دولت و ملت سوریه تاکید مجدد نمود.  وی در این خصوص گفت: "ایران با قاطعیت به حمایت خود را از مردم، دولت و رییس جمهور قانونی سوریه یعنی بشار اسد ادامه خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران یک روز پس از آنکه عربستان سعودی و ترکیه از این کشور به علت حضور در عراق و سوریه انتقاد کرده بودند، اعلام کرد که به حمایت مستشاری از متحدان خود در عراق و سوریه ادامه خواهد داد.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای شمالی وزارت امور خارجه ایران، در دیدار با استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در بحران سوریه، نسبت به افزایش موارد نقض آتش‌بس در سوریه ابراز نگرانی کرد.

در پی استقرار بیش از ۱۳۰ نظامی ترکیه در استان نینوا و نزدیکی شهر موصل عراق، که از سوی تروریست‌های "دولت اسلامی" (داعش سابق) کنترل می‌شود نخست‌ وزیر عراق، حیدرالعبادی اعلام کرد نظامیان ترکیه بدون اجازه وارد خاک این کشور شدند و این اقدام را "خطرناک و نقض حاکمیت" کشورش توصیف کرد.

حسین ، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران، گفت که ایران «برای کمک به حل سیاسی» بحران سوریه در نشست آتی وین شرکت می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، معاون امور کشورهای عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران در روز دوشنبه (۱۱ خرداد/ ۱ ژوئن) به "اتهامات" عادل جبیر، وزیر امورخارجه عربستان پاسخ داد. امیرعبداللهیان بر خلاف سخنان جبیر نقش ایران در منطقه را "سازنده" خواند.

معاون وزیر امورخارجه ایران گفت: «امنیت ایران، عراق، یمن و کشورهای حوزه خلیج فارس به هم پیوسته است.»

وزیر امورخارجه عربستان در روز یک‌شنبه (۱۰ خرداد/۳۱ مه) در یک کنفرانس مشترک خبری با همتای مصری خود در قاهره گفت: «ایران تنها کشوری است که در امور منطقه خاورمیانه دخالت می‌کند.»

جورزالم پست نوشت: حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد که در سفر خود به مسکو بر سر تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ با مقامات روسی رایزنی کرده است. امیرعبداللهیان در مسکو با میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه دیدار داشته و خواستار تحویل سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ به ایران شده است. عبداللهیان درباره مذاکرات خود با مقام روسی گفت: « مذاکرات در خصوص این مساله با موفقیت به پایان رسید. من تخمین می‌زنم که تحویل این سامانه دفاعی به زودی انجام شود.» امیرعبداللهیان پس از دیدار با میخائیل بوگدانف تاکید کرد: «این موضوع در اولین فرصتی که به دست آید، انجام می‌گیرد».