امنیت سایبری

فرماندهی امنیت سایبری سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پروژه «عنکبوت» را با هدف نا امن کردن فیسبوک برای کاربران «ضد امنیت اخلاقی» ترتیت داده و در نتیجه آن روی «۸ میلیون لایک» اشراف پیدا کرده است. فرماندهی امنیت سایبری سپاه با انتشار این بیانیه هشدار داد که در دو ماه آینده پروژه مشابهی را در شبکه‌های «اینستاگرام»، «وایبر» و «واتس‌اپ» اجرایی خواهد کرد.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به گزارشی که شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی انتشار داده، واکنش نشان داده است. کاسپرسکی با انتشار گزارشی اعلام کرده است که روشی برای مخفی کردن نرم‌افزارهای جاسوسی جدیدی در داخل هارد درایوهای ساخت شرکت‌های «وسترن دیجیتال»، «سیگیت»، «توشیبا» و دیگر تولیدکننده‌های عمده ایجاد شده که امکان جاسوسی را از اغلب کامپیوترها در جهان را می‌دهد. خانم افخم با اشاره به بد‌افزار‌های طراحی شده برای جاسوسی درباره احتمال همکاری ایران و روسیه در این زمینه گفت جمهوری اسلامی به این موضوع توجه ویژه دارد.

کاخ سفید حمله سایبری به شرکت سونی‌پیکچرز را "عامل تغییردهنده جریان بازی" خواند و از آغاز به کار یک واحد جدید دولتی خبر داد که در زمینه بررسی تهدیدهای سایبری فعالیت خواهد کرد. مدل ارائه شده برای کار این واحد٬ مدلی است که پیش از این دولت آمریکا برای مبارزه با تروریسم به کار گرفته است. به گزارش رویترز لیزا موناکو، مشاور باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا در امور امنیت کشور و مبارزه با تروریسم٬ اعلام کرد مرکز جدید به سرعت داده‌های مرتبط به حفره‌های امنیت سایبری را گردآوری و منتشر می‌کند. به گفته وی حفره‌های امنیتی که امکان نفوذ به سیستم را ایجاد می‌کنند٬ به سرعت در حال بزرگ و پیچیده شدن‌هستند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا گفته‌اند که دو کشور برای آمادگی و دفاع در برابر خطرات سایبری، یک هسته امنیتی سایبری مشترک تشکیل می‌دهند.

هر دوی آنها درباره خطرهای فعالیت‌های آنلاین گروه‌های اسلام‌گرای افراطی و ضرورت مبارزه با آن هشدار دادند.

همچنین دیوید کامرون در دیدارش از کاخ سفید از باراک اوباما خواست شرکت‌هایی مثل گوگل و فیسبوک را وادارد اجازه دسترسی دولت‌ها را به اطلاعات رمزگذاری‌شده کاربرانش‌شان فراهم کنند.

آقای کامرون خواهان همکاری این شرکت‌ها با نهادهای امنیتی برای مبارزه با تروریسم شده است.