امریکا

ولادمیر پوتین رییس جمهوری سوریه با زیر سوال بردن تعهد آمریکا نسبت به آتش بس برقرار شده در سوریه گفت که آمریکا برای گسستن رابطه خود با تروریست هایی که علیه بشار اسد می جنگند آمادگی ندارند. آتش بس مذکور تا حد زیادی از زمان برقراری توسط هر دو طرف رعایت شده ولی دو طرف یکدیگر را به نقض مکرر آتش بس متهم می کنند. همچنین کمک های بشردوستانه تاکنون نتوانسته اند به بخش شمالی حلب که در کنترل اپوزیسیون است منتقل شوند.

نیروی دریایی ایالات متحده اعلام کرد یک لنج حامل سلاح‌ غیرمجاز را که به نظر می‌رسد از ایران عازم یمن بوده، در دریای عرب توقیف کرده است. در بیانیه اینترنتی نیروی دریایی ارتش آمریکا، آمده است که این عملیات در جریان گشت ساحلی کشتی یواس‌اس سیراکو در بیست و هشتم ماه مارس انجام شده و شناور توقیف شده، پرچم هیچ کشوری را بر خود نداشته است.

لنج توقیف شده حامل ۱۵۰۰ قبضه مسلسل کلاشنیکف، دویست قبضه موشک‌انداز آر‌پی‌جی و ۲۱ مسلسل کالیبر۵۰ میلیمتری بوده است. نیروهای آمریکایی پس از ضبط این جنگ‌افزارها، شناور و خدمه آن را رها کردند.

آنکارا ضمن هشدار شدیداللحن به نیروهای کُرد سوریه که قصد تصرف شهر اعزاز واقع در مرز ترکیه را دارند حملات اخیر به بیمارستانها و مدارس در شمال سوریه را «قتل عام» خواند و روسیه را مسئول حملات دانست.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در جریان سفرش به اوکراین با توجه به تصمیم روسیه به ادامه حملات هوایی علیه مخالفان بشار اسد گفت:«این نشان می دهد که برغم توافق مونیخ، قصد روسیه برقراری صلح یا آتش بس نیست. کشتن غیرنظامیان بیشتر، ارتکاب جنایات بیشتر و قتل عام بیشتر برای سر پا نگاه داشتن رژیم سوریه است.»

به گفته منابع رسمی آمریکا گروه تروریستی داعش حدود ۳۰ درصد از مناطق تحت کنترل خود در سوریه و عراق را از دست داده است. برت مک‌کرگ، نماینده باراک اوباما در "ائتلاف بین‌المللی ضد داعش" اعلام کرد که در پی حملات هوایی مداوم، گروه داعش بیش از 30 درصد مناطق تحت اشغال خود در عراق را از دست داده است. مک کرگ تاکید کرد که این مناطق تنها در ۱۸ ماه گذشته در پی شکست‌های گروه داعش آزاد شده‌اند. او با خوش‌بینی اعلام کرد که در ماه‌های آینده مناطق بیش‌تری از عراق و سوریه از تصرف داعش خارج خواهند شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرد که مشغول بررسی چگونگی پاسخ‌گویی به درخواست مقامات روسیه به آمریکا برای گفت ‌و گوهای نظامی درباره سوریه است. در حالی که روسیه به وضوح در تدارک تقویت و توسعه حضور نظامی خود در سوریه است و آمریکا در جایگاه رهبری ائتلاف مشغول بمباران مواضع "داعش" در سوریه، واکنش به این درخواست چندان آسان به نظر نمی‌رسد. جان کری گفته است که این درخواست در جریان مکالمات تلفنی او با همتای روس ‌اش، سرگی لاوروف، مطرح شده و او در روزهای گذشته تلاش کرده تا با مشورت کاخ سفید و پنتاگون، پاسخ رسمی آمریکا به درخواست مقامات کرملین را آماده کند.

سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معتقد است که آمریکا برای "بازیافت قدرت خود در منطقه" به توافق با جمهوری اسلامی ایران، "اصرار" دارد.

قاسم سلیمانی در مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه عنوان کرد که در ۲۰ سال گذشته "انقلاب اسلامی ایران تمامی مولفه های ابرقدرتی آمریکا را به شکل جدی خدشه دار کرده" است.

پس از حمله نیروهای داعش به مساجد شهر صنعا که منجر به مرگ ۱۴۲ نفر و مجروح شدن ۳۵۱ نفر شد، ترس از خشونت بیشتر یمن را فرا گرفته است. به دلیل بی ثباتی وضعیت موجود، نیروهای ایالات متحده آمریکا که در پایگاه هوایی در جنوب این کشور مستقر بودند، یمن را ترک کردند.

یمن که با یک بحران سیاسی جدی روبروست در آستانه جنگ داخلی قرار دارد. گروههای نظامی-مذهبی متعددی همچون شبه نظامیان انصارالله و نیروهای سنی وابسته به القاعده مناطق مختلف کشور را در کنترل دارند.

منبع خبر: یورونیوز

لینک منبع خبر: