امارات

به نظر می رسد که عملیات هوایی ائتلاف سعودی در یمن پس از انتشار گزارش سازمان ملل در خصوص کشته شدن مردم عادی توسط این ائتلاف رو به زوال است. اولین نشانه های این زوال را می توان در خروج امارات متحده عربی از این ائتلاف مشاهده نمود. خروج امارات پس از آن صورت می گیرد که هلیکوپتر این کشور در دوشنبه گذشته در یمن سقوط کرده و همه سرنشینان ان کشته شدند.

یکی از هلیکوپترهای امارات متحده عربی که به صورت بخشی از ائتلاف سعودی فعالیت میکرده در یمن سقوط کرده و منجر به کشته شدن سرنشینانش شده است. ائتلاف سعودی در یک گزارش مختصر این خبر را منتشر نموده ولی به جزئیات این سقوط و محل آن اشاره ای نکرده است. با این وجود شاهدان محلی گفته اند که هلیکوپتر مزیور در عدن یکی از مهمترین شهرهای یمن سقوط کرده است. روز قبلتر نیز یکی هلیکوپتر دیگر امارات در دریا سقوط کرد و سرنشینان آن کشته شدند. در خصوص این حادثه نیز جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

سردار محمد پاکپور در نشستی خبری در تهران از برگزاری رزمایش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (نزسا) در جنوب شرق ایران خبر داد و به تشریح وضعیت امنیتی در مناطق مرزی ایران پرداخت.

خبرگزاری‌ها از ادامه‌ی پیشروی ارتش سوریه در شمال شهر حلب گزارش می‌دهند. ارتش سوریه با پشتیبانی حملات هوایی روسیه و حمایت شبه‌نظامیان تحت فرماندهی ایران از هفته‌ی پیش موجودیت گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد را در این منطقه به خطر انداخته است.

بنا به گزارش گاردین، یکی از جنگ‌جویان مخالف در شرق حلب گفت، اگر نیروهای زمینی کشورهای عربی به کمک ‌آنان نشتابند، به تنهایی قادر به مقاومت نیستند و مناطق تحت کنترل خود را یکی پس از دیگری از دست می‌دهند.

بحرین گفته است که این کشور آماده است به عنوان عضوی از ائتلاف به رهبری آمریکا برای مقابله با گروه موسوم به داعش نیروی زمینی به سوریه اعزام کند.

بحرین این پیشنهاد را در حالی اعلام کرد که عربستان سعودی از متحدان نزدیک بحرین روز پنج شنبه ۴ فوریه (۱۵ بهمن) از آمادگی کشورش برای اعزام نیروی زمینی به سوریه خبر داد.

شیخ فواز بن محمد آل خلیفه، سفیر بحرین در بریتانیا در بیانیه ای گفت که نیروهای این کشور متعهد می شوند "در هماهنگی با نیروهای عربستان" تحت ائتلافی بین المللی علیه تروریسم عمل کنند.

وزرای امور خارجه کشورهای عربی در نشستی اضطراری در قاهره موضعی روشن در برابر آنچه آنان "دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عربی" نامیدند، اتخاذ کردند. شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی، و عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، در نشست اضطراری اتحادیه عرب ایران را متهم کردند که به قصد از اماکن دیپلماتیک عربستان حفاظت نکرده است.

بحرین اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع می کند. این تصمیم یک روز پس از آن اتخاذ شد که ریاض، هم پیمان نزدیک منامه در منطقه، تصمیم مشابهی اتخاذ کرده بود. از قرار معلوم دولت خارطوم هم با اخراج سفیر ایران در سودان از تصمیم مشابه این کشور خبر داده است. امارات متحده عربی هم از تصمیم خود مبنی بر تقلیل روابط با تهران خبر داد.

یک سال پیش متحدان عرب ایالات متحده آمریکا نیروهای هوایی خود را به سوریه فرستادند تا با داعش بجنگند. هدف آن بود که ارتش آمریکا و کشورهای متحد عرب در کنار هم به نیروهای داعش حمله کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا چندین هفته تلاش کردند تا ائتلافی بین‌المللی علیه "دولت اسلامی" تشکیل دهند. اما در این میان از شور و حرارت اولیه نیروهای متحد کاسته شده است.

ژنرال چارلز براون به خبرگزاری ها گفته است: «همه مشغول مسائل و امور دیگر هستند.» براون فرمانده عملیات هوایی است که از یک پایگاه نظامی ۶۰ میلیون دلاری در قطر انجام می‌گیرد.

گروه موسوم به داعش مسئولیت حمله به مقر اعضای هیات دولت فراری یمن و نیز پایگاه نظامیان وابسته به نیروهای ائتلاف سعودی را بر عهده گرفت. اعضای دولت فراری در هتلی در جنوب بندر عدن در یمن اقامت داشتند اما در این حمله هیچ یک از آنها آسیب ندیده اند. بر اساس گزارش ها، دو راکت دیگر نیز مقر نیروهای اماراتی در عدن را نیز هدف قرار داده است. در جریان این حملات ۱۵ تن کشته و دهها نفر مجروح شده اند.  نیروهای حوثی، ماه مارس امسال شهر عدن را به تصرف خود در آوردند و گسترش حملات آنها سبب شد تا منصور هادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن به عربستان فرار کند.

یک روز پس از حمله موشکی حوثیهای یمن که سبب کشته شدن شصت نفر از سربازان ائتلاف عربی شد، این نیروها حملات تلافی جویانه ای را علیه مواضع انصارالله صورت دادند. بنابر گزارشها، در این حملات هوایی، مقر نیروهای ویژه و همچنین انبارهای مهمات در صنعا هدف قرار گرفت.

ائتلاف عربی همچنین اعلام کرد که مواضع انصارالله در بيحان را هدف قرار داده که بر اثر آن دوازده تن از آنها شهید شده اند.

صفحه‌ها