النصره

پایگاه یکی از واحدهای شبه‌نظامی شورشیان سوریه که از غرب اسلحه دریافت می‌کند، به دست نیروهای جبهه نصرت افتاده است. جبهه نصرت شاخه شبکه تروریستی القاعده در سوریه است.

گزارش ها از شمال سوریه حاکی است پیکارجویان جبهه النصره وابسته به القاعده حدود ۳۰۰ غیر نظامی کرد را ربوده‌اند. این افراد سوار بر اتوبوس از شهر عفرین در شمال غرب سوریه راهی دمشق، پایتخت بوده‌اند که توسط نیروهای جبهه نصرت متوقف شده‌اند. ادریس نعسان، یکی از مقام‌های شهر کوبانی گفته است که افراد ربوده شده به شهر دانا در نزدیکی حلب منتقل شده‌اند.

از زمان اعلام موجودیت گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه، صدها نفر از شهروندان کشورهای اروپایی و آفریقایی به این گروه پیوسته اند. تونس یکی از این کشورهاست. به گفته مقامات تونس، از زمان آغاز جنگ در سوریه در سال ۲۰۱۱، دستکم ۲۸۰۰ نفر از اتباع این کشور به گروه اسلامگرای داعش پیوسته اند. ابراهیم بن عبدالرحمان، شهروند شهر حمدیه است. یکی از دوستان او به نام مروان و برادرش، چندی پیش تحت تعلیمات اسلام گرایان، به داعش پیوسته است. ابراهیم می گوید: “مروان بعد از تندرو شدن، شروع به دنبال کردن اسلام گرایانی مانند جبهۀ النصره و داعش در سوریه کرد.

ارتش لبنان اعلام کرده است که در مرز شمال شرقی کشور با سوریه درگیری‌هایی رخ داده است. سربازان لبنانی و افراد مسلحی در خاک سوریه با هم تبادل آتش کرده‌اند و گزارش شده که هر دو طرف تلفاتی داشته‌اند. شمار دقیق تلفات گزارش نشده اما ارتش لبنان می‌گوید "چندین سرباز شهید شده‌اند." درگیری‌ها در منطقه راس بعلبک اتفاق افتاده است. خبرگزاری‌ فرانسه از قول منبعی امنیتی در لبنان گزارش داده که درگیری از ساعات نخست بامداد جمعه و با حمله حدود ۲۰۰ فرد مسلح به یک پست نظامی لبنان آغاز شد. ارتش لبنان در بیانیه‌ای مهاجمان را "گروهی تروریست" خوانده و گفته مواضع آنها هدف توپخانه لبنان قرار گرفته است.

از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف آمریکایی علیه داعش و دیگر گروههای شورشی در سوریه 910 نفر، از جمله 52 غیرنظامی، کشته شده اند. بیشتر کشته شدگان، 785 تن، از اعضای داعش بوده اند. از 52 فرد غیرنظامی کشته شده در این حملات، 2 نفر کودک و 5 نفر زن بوده اند. 72 تن از جبهه نصره نیز در این حملات کشته شده اند. به گفته سازمان ملل از زمان آغاز جنگ در سوریه، که اکنون وارد سال چهارم خود شده است، 200000 نفر جان خود را از دست داده اند.

منبع: Reuters