القاعده

US airstrike kills over 100 Al-Qaeda militants in Syria

بنابر اعلام پنتاگون، بیش از 100 شبه نظامی عضو گروه تروریستی القاعده در حمله هوایی ارتش آمریکا، به یک پایگاه آموزشی این گروه تروریستی در استان ادلب سوریه کشته شده اند.

بمب افکن های آمریکایی اردوگاه آموزشی شیخ سلیمان را در روز جمعه هدف قرار داده اند.

در این عملیات یک بمب افکن بی-52 به همراه یک هواپیمای بدون سرنشین، 14 بمب بر روی این اردوگاه آموزشی ریختنه اند.

طبق گزارش منابع مختلف، عربستان سعودی در حدود 5.000 تروریست را از گروه های مختلف تروریستی از بندر عدن به بندر عصاب اریتره برای آموزش فرستاده است تا پس از تعلیمات نظامی به استانهای مرزی سعودی با یمن منتقل شوند. تروریست ها که برخی از آنها از القاعده می باشند به استان های نجران، جزن و عصیر برای مقابله با نیروهای مردمی یمن و به منظور جلوگیری از پیشروی آنها در استانهای جنوبی عربستان گسیل خواهند شد.

فارین پالیسی نوشت: نبرد حلب تبدیل به یک مشکل امنیتی جدی برای ایالات متحده شده است. جنگ برای بازپس گیری دومین شهر بزرگ سوریه سبب اتحاد دو ائتلاف اپوزیسیون شده است. هدف این دو ائتلاف شکست دادن بشار اسد است ولی این دو ائتلاف یک اشتراک مهم دیگر نیز دارند و آن اینکه  هیچیک کمک مهمی از واشینگتن برای شکست حصر یکماهه دولت دریافت نکرده اند.

جمهوری اسلامی ایران اتهامات آمریکا در خصوص حضور 3 فرمانده ارشد القاعده در ایران را قویا تکذیب کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه در این خصوص گفت که ایران اطلاعی درباره حضور این 3 فرد در خاک خود ندارد. وی همچنین به تاکید جمهوری اسلامی ایران بر مبارزه با تروریسم اذعان نمود. ایالات متحده در هفته گذشته بر علیه این سه نفر تحریماتی اعمال و ایران را متهم به پناه دادن به ایشان نمود. این سه نفر متهم به تسهیل انتقال پول و افراد از جنوب آسیا به خاورمیانه هستند.

طبق گزارش های واصله، ایالات متحده به دنبال ایجاد ائتلافی نظامی با روسیه به منظور مبارزه با گروه های جهادی سوریه است. این پیشنهاد که ظاهرا هفته گذشته به روسیه ارائه شده است نشان دهنده تغییرات جدی سیاست آمریکا در سوریه است چراکه تا پیش از این، دو ابرقدرت جهانی در دو طرف متخاصم این جنگ فعالیت می کرده اند. نتیجه این هماهنگی را در آینده احتمالا می توان در بمباران هماهنگ جبهه نصرت و القاعده سوریه توسط آمریکا و روسیه دید.

شاهدان محلی از دیده شدن نیروها القاعده در شهرهای جنوبی یمن سخن گفته اند و این در حالیست که در ماه گذشته نیروهای این گروه تروریستی طی  مذاکرات بین قبیله ای از این مناطق خارج شده بودند. شاهدان محلی گزارش داده اند که شبه نظامیان القاعده در  شهرهایی نظیر جعار و زنگبار مرکز استان ابیان رویت شده اند. شاهدان گفته اند که در روزها نیروهای القاعده سوار بر کامیون های حامل سلح های ضد هوایی دیده می شوند در حالی که شبها به پایگاه های خود باز می گردند.

جوکه بورینگا مشاور امور یمن وزارت امورخارجه هلند در مقاله ای در مورد تمایل عربستان سعودی برای ایجاد خط لوله نفت در یمن سخن گفته است.

خبرگزاری دیلی بیست نوشت: اپوزیسیون تحت حمایت آمریکا در بزرگترین شهر سوریه زیر حملات سنگین روسیه قرار دارند و بیم آن می رود که کلا چنین شورشیانی ظرف چند هفته منقرض شوند. حال سوالی که مطرح است آنست که پنتاگون و سازمان سیا به این مخاطره چه واکنشی نشان خواهند داد؟  دو مقام رسمی وزارت دفاع آمریکا به دیلی بیست گفته اند که این وزارت خانه تمایلی به حمایت از شورشیان در شهر حلب ندارد زیرا این گروه ها یا با القاعده در سوریه و یا با جبهه النصره مرتبط هستند.

Yemen, the forgotten war

مقام های رسمی ارتش امریکا اعلام کردند که 15 ستیزه جوی القاعده طی حملات هوایی این کشور در یمن در ماه های فوریه و مارچ کشته شده اند. یمن یکی از مقرهای اصلی گروه تروریستی القاعده در منطقه است. عملیات فوق الذکر، مجموع تعداد عملیات آمریکا در یمن را در سال 2016 به 9 عدد بالغ نموده است که این به معنی شدت یافتن عملیات آمریکا در یمن است. شایان ذکر است که علاوه بر عملیات هوایی، مجموعه کوچکی از نیروهای زمینی آمریکا نیز در عملیات شرکت داشته اند.

صفحه‌ها