العبادی

طبق گزارش پلیس، حداقل 125 کشته و 150 زخمی حاصل حمله تروریستی گروه داعش به بغداد بوده است. یک خودرو بمب گذاری شده در منطقه پر رفت و آمد کرادا بغداد منفجر شده است. منطقه مزبور که اکثرا شیعه نشین است به علت حضور مردم برای خرید های ماه مبارک رمضان بسیار شلوغ بوده است. حیدر العبادی که از منطقه بازدید می کرد سه روز را عزای عمومی اعلام نمود. 

حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت که نیروهای عراقی موفق شده اند بخش اعظم شهر فلوجه را از لوث گروه تروریستی داعش پاکسازی کنند و هم اکنون در حال امحای آخرین تروریست ها از این شهر می باشند. عبادی که از تلویزیون دولتی سخن می گفت به مردم عراق یادآور شد که: "ما به شما قول دادیم که فلوجه را آزاد کنیم و کردیم.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق پس از هجوم شماری از تظاهرکنندگان به پارلمان عراق از ساختمان مجلس بازدید کرد. روز شنبه گروهی از معترضان که مقابل پارلمان در "منطقه سبز" بغداد تجمع کرده بودند به این ساختمان هجوم بردند و شعارهایی علیه دولت عراق سر دادند.

مهاجمان به تعدادی از نمایندگان حمله کردند و به ساختمان پارلمان نیز خساراتی وارد آوردند. معترضان شامگاه شنبه پس از شش ساعت به اشغال پارلمان پایان دادند و از ساختمان آن خارج شدند. اما تجمع صدها تن از آنها مقابل پارلمان همچنان ادامه دارد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هشدار دارد که بالا گرفتن بحران سیاسی در این کشور بر سر اصلاحات، می تواند به مبارزه با گروه داعش آسیب بزند.

اختلاف سیاسی میان نمایندگان عراق طی این هفته سبب تعطیلی دو جلسه رای گیری در پارلمان شد. قرار بود نمایندگان درباره تغییر در کابینه به عنوان بخشی از برنامه دولت برای مبارزه با فساد مالی رای گیری کنند. با این حال در روزهای اخیر درگیری های فیزیکی صحن علنی را به اغتشاش کشاند و پارلمان تعطیل شد.

وزیر خارجه آمریکا که در سفری غیرمنتظره وارد بغداد شده، گفت حیدر العبادی نخست وزیر عراق درخواست نکرده است سربازان جدید آمریکایی به ارتش عراق در نبرد با پیکارجویان گروه داعش کمک کنند.

جان کری، در محل سفارت آمریکا در بغداد به خبرنگاران گفت، او می خواست حمایت باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده را از آقای عبادی، که با بحران سیاسی، اقتصاد متزلزل و جنگ علیه داعش دست به گریبان است، تکرار کند.

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق تلاش می‌کند با هیات دولت جدید خود، به عنوان یک کابینه غیرسیاسی، غیر قومی و صرفا فن‌سالار بر منتقدان خود غلبه کند. تهران و واشنگتن، دو بازیگر خارجی عمده سیاست عراق با وجود تمام رقابت‌ها برای اعمال نفوذ بیشتر در این کشور، در اتحادی ناخواسته می‌کوشند تا به آقای عبادی برای حفظ مقام و پیشبرد «سیاست‌های مبارزه با فساد» یاری رسانند. در ماه‌های گذشته و به ویژه از زمان تسخیر شهر رمادی به دست داعش و اثبات ناتوانی ارتش عراق در مبارزه علیه جنگجویان این گروه و همچنین افزایش فساد در دستگاه‌های دولتی، انتقادها علیه دولت عراق را دوچندان کرد.

با سپری شدن مهلت ۴۸ ساعته بغداد به آنکارا برای خارج کردن نیروهایش از خاک عراق، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در آن کشور تهدید کردند در صورتی که ترکیه اقدام به خروج این نظامیان از عراق نکند، به زور متوسل خواهند شد.

ترکیه هفته گذشته گروهی از نظامیان خود را به پایگاهی نزدیک شهر موصل در شمال عراق اعزام کرد، که با انتقاد شدید دولت مرکزی عراق روبرو شد. بغداد این اقدام آنکارا را "نقض حاکمیت" عراق خواند و ضمن محکوم کردن آن، خواستار دخالت ناتو شد.

باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه (۱۴ آوریل/ ۲۵ فروردین) در کاخ سفید میزبان حیدر عبادی٬ نخست‌وزیر عراق بود. اوباما در این دیدار بر حمایت آمریکا از ارتش عراق در نبرد با تروریست ‌های موسوم به "دولت اسلامی" تاکید کرد.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، روز جمعه ۶-۲-۲۰۱۵ در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در برلین گفت، ارتش عراق و نیروهای پیشمرگه به کمک ائتلاف بین المللی برای بازپسگیری شهر موصل با کمترین تلفات ممکن در میان غیرنظامیان ساکن در این شهر هماهنگی می‌کنند.  عبادی در این کنفرانس از جامعه بین المللی خواست تا برای آموزش نیروهای عراقی برای برخورد با شرایط و اوضاع امنیتی مرحله پس از خروج گروه‌های «تروریستی» از شهر موصل به این کشور کمک کنند.

متن خبر:

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در گفت‌و‌گویی اعلام کرد که بازسازی ارتش کشورش احتمالا به سه سال وقت نیاز داشته باشد.

العبادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رویترز، پیش بینی کرد که بازسازی ارتش عراق در زمانیکه این کشور در حال جنگ با داعش می‌باشد، سخت است. العبادی که در قاهره به سر می‌برد، اظهار داشت: «دشوار‌ترین مساله زمانی است که کشور در شرایط جنگی به سر می‌برد، و ساختار ارتش باید مورد بازسازی قرار گیرد.»

صفحه‌ها