الشباب

گزارش های تازه از حمله صبح روز پنج شنبه شبه نظامیان الشباب به دانشگاهی در کنیا، از کشته شدن ۱۴۷ تن و زخمی شدن ۷۹ نفر خبر می دهد که اکثر آنها دانشجویان مسیحی بودند. نیروهای امنیتی کنیا قبل از تاریک شدن هوا، خوابگاه دانشجویان را محاصره و مهاجمان الشباب را از پای درآوردند. در جریان این حمله تعدادی از نیروهای امنیتی کنیا نیز جان باختند. جوزف نکیسری، وزیر کشور کنیا می گوید: «عملیات با موفقیت به پایان رسید و همه تروریست ها که شامل چهار نفر بودند کشته شدند.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد که پنجشنبه هفته گذشته، عدنان جرار، یکی از سران گروه جهادی الشباب را با پهپادهای خود هدف قرار داده و از پا درآورده است. بنابه گفته پنتاگون، این فرد یکی از اعضای سرویس اطلاعاتی این گروه وابسته به القاعده بوده و کار هماهنگی فعالیتهای برون مرزی آن را بر عهده داشته است. بنابر این گزارش، نیروهای آمریکایی خودروی حامل این فرد را در نزدیکی دینسور در سومالی هدف قرار داده اند. این گزارش همچنین می افزاید که عدنان جرار، در حمله به مرکز تجاری وست گیت در نایروبی پایتخت کنیا در سپتامبر سال 2013 نقش داشته است. این حمله 67 کشته و 175 زخمی بر جا گذاشت.

در پی بمباران های نیرو های ائتلاف، خبرگزاری پنتاگون گزارش داد مسئول ارشد اطلاعاتی گروه تروریستی «الشباب» کشته شده است. در این عملیات هوایی که در روز دوشنبه در منطقه «ساکو» سومالی رخ داد «عبدی شکور» با نام مستعار «تحلیل» با چند تن از همراهان کشته شد. گفته می شود نیرو های ائتلاف در چند ماه گذشته تمرکز خود را بر روی حذف عناصر کلیدی این گروه قرار داده اند. رهبر این گروه نیز در بمباران های 4 ماه قبل کشته شد. یک نفر از 7 رهبر اصلی این گروه خود را به پلیس محلی معرفی کرده و تسلیم شد.

منبع خبر: Yahoo News

لینک منبع خبر:

به گفته یک منبع دولتی، «زکریا اسماعیل احمد هرسی» یکی از رهبران گروه «الشباب» خود را به پلیس سومالی معرفی نمود و تسلیم شد. وی از تروریست های تحت تعقیب دولت آمریکا می باشد.گفته می شود این اقدام وی در پی اختلافات ایجاد شده با جانشینان «احمد عبدی جودان» سرکرده گروه تروریستی «الشباب»بوده است که در ابتدای سال جاری در بمباران های هوایی آمریکا کشته شد. این اقدام وی یک روز پس از حمله این گروه به پایگاه نظامیان سومالی و اتحادیه آفریقا در «موگادیشو» صورت گرفت.

منبع خبر: Associated Press

لینک منبع خبر:

تعدادی از نظامیان گروه تروریستی «الشباب»، در حالی که لباس ارتش سومالی را به تن داشتند، به یک پایگاه نظامی در نزدیکی فرودگاه «موگادیشو» حمله کردند. در این پایگاه که نیروهای نظامی اتحادیه آفریقا در آن مستقر می باشند، سفارت خانه انگلستان و ایتالیا نیز قرار دارند. به گفته گروه «الشباب» هدف از این عملیات، حمله به سفارت خانه ایتالیا و نظامیان اتحادیه آفریقا بوده است. در این حمله چند تن از نظامیان اتحادیه آفریقا کشته شدند. در نهایت نظامیان توانستند در نزدیکی سفارت خانه انگلستان، تروریست ها را به ضرب گلوله متوقف کنند.

منبع خبر: France 24

پلیس کنیا اعلام کرد سربازان الشباب روز شنبه پس از حمله به یک اتوبوس در 50 کیلومتری شهری نزدیک به مرز این کشور با سومالی، 28 مسافر غیرمسلمان آن را از سایر مسافران جدا کرده و به ضرب گلوله کشتند. الشباب اعلام کرده است این کشتار به تلافی حمله های اخیر نیروهای امنیتی کنیا به مساجد شهر مومباسای این کشور صورت گرفت. الشبابِ سومالی که وابسته به القاعده است پس از آن که کنیا در سال 2011 نیروهایی را به سومالی اعزام کرد حملات مسلحانه و بمبگذاری های زیادی را در کنیا انجام داده است.

منبع: VOA