الزبدانی

دولت سوریه و شورشیان شهر الزبدانی در مرز سوریه با لبنان توافق کردند که دست کم ۱۳۰ نفر از شورشیان زخمی و خانواده هایشان با میانجیگری سازمان ملل متحد از این شهر خارج و به لبنان منتقل شوند تا از آنجا به ترکیه بروند.

همزمان و براساس همین توافق ۳۵۰ نفر از نظامیان شیعه طرفدار دولت سوریه که در شهر فوآ در شمال غربی استان ادلب در محاصره بودند توانستند با تخلیه این شهر وارد ترکیه شوند تا بعد از آن به بیروت منتقل شوند.

گروه تروریستی احرار شام که در مرز لبنان با نیروهای دولتی سوریه و حزب ‌الله درگیر است، اعلام کرد که مذاکرات با ایران در ارتباط با وضعیت شهر مرزی زبدانی شکست خورده و آتش ‌بس موقت در این شهر شکسته شده است.

این آتش ‌بس کم‌ سابقه که بنا بر گزارش ‌ها با میانجیگری ایران و ترکیه به دست آمده بود، از روز چهارشنبه گذشته، ۱۲ اوت در زبدانی و همین طور دو روستای مرزی شیعه ‌نشین در استان ادلب سوریه برقرار شد.

استفان دومیستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه روز پنجشنبه نگرانی عمیق خود را درباره ساکنان شهر الزبدانی ابراز کرده است. این درحالی است یک منبع نظامی سوریه شامگاه سه شنبه اعلام کرد، آخرین پایگاه های «تروریستی» در دشت الزبدانی واقع در جنوب دمشق نابود شده است. وانینا مائستراچی ، سخنگوی سازمان ملل دراین باره گفت: «در بیانیه ای که دیشب منتشر شد، او (فرستاده ویژه سازمان ملل متحد) با توجه به گفته های منابع آگاه محلی تأیید کرده است که این منطقه با تعداد زیادی از بمبهای بُشکه ای بمباران شده.

آخرین گزارشها از نبرد در سوریه حاکی است که ارتش سوریه به کمک نیروهای حزب الله لبنان، حمله گسترده ای را برای بازپس گیری شهر استراتژیک الزبدانی، از دست شورشیان سنی آغاز کرده است.

این حملات با آتش سنگین توپخانه ای و حملات هوایی ارتش حکومت بشار اسد همراه بوده است.

ارتش سوریه اعلام کرده که ضربات سنگینی به شورشیان وارد کرده و شورشیان هم می گویند اطراف این شهر را مین گذاری کرده اند. الزبدانی که بر روی محور بیروت دمشق قرار دارد، تا قبل از جنگ داخلی سوریه، یکی از راههای مهم انتقال سلاح از این کشور به حزب الله لبنان بود.