الجبیر

وزیر امورخارجه عربستان سعودی، عادل جبیر با رییس جمهور کشور فقیر سنگال آگوستین تین دیدار و گفتگو کرد. الجبیر با وزیر دفاع سنگال نیز دیدار و گفتگویی محرمانه داشته است. طبق گزارش برخی خبرگزاری ها، رژیم صهیونیستی عربستان سعودی را تشویق کرده است تا به منظور جلوگیری از نفوذ ایران در منطقه و همچنین بهبود وضعیت جنگ یمن  متحدان بیشتری در آفریقا پیدا کند. الجبیر احتمالا حامل پیام وزیر جنگ عربستان، محمدبن سلمان مبنی بر پیوستن کشور رو به اضمحلال سنگال به جنگ یمن بوده است.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی گفته است که اولویت جنگ در یمن دیگر نه مبارزه با حوثی ها بلکه مبارزه با القاعده است. او که با روزنامه فیگاروی فرانسه مصاحبه می کرد گفت که القاعده و داعش دو گروه تروریستی هستند که باید مهار شوند. روزنامه فیگارو چنین جمعبندی کرده است که گفته های الجبیر به منزله تغییر شرایط در یمن است. الجبیر گفته است که: "القاعده و داعش سازمان های تروریستی هستند ولی حوثی ها یمنی و همسایگان ما هستند که می توان با آنها به گفتگو نشست". او همچنین نسبت به گفتگوهای صلحی که در کویت در حال انجام است اظهار خوشبینی کرده است.

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه ای گفته است که کشورش قصد دارد موشک​های زمین به هوا در اختیار اپوزیسیون میانه رو مخالف اسد قرار دهد. این موشک​ها قادرند هلی​کوپترها و هواپیماهای جنگی دولت بشار اسد را سرنگون کنند.  وزیر خارجه عربستان تاکید کرد: «تحویل این موشک​ها توازن قدرت را در سوریه تغییر خواهد داد، درست مثل زمانی​ که توازن قوا را در جنگ افغانستان (دوره اشغال توسط شوروی سابق) تغییر داده بود.» جبیر تاکید کرد که روسیه با مداخله خود قادر نیست دولت اسد را در درازمدت حفظ کند. بشار اسد باید کناره​گیری کند تا آغاز یک روند سیاسی در سوریه را ممکن سازد.

عربستان سعودی در پی حمله به سفارت این کشور در تهران، یکشنبه شب از قطع روابط خود با ایران خبر داد. وزارت خارجۀ این کشور همچنین به وابستگان سیاسی ایران ۴۸ ساعت فرصت داده است تا خاک عربستان را ترک کنند.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی در این باره با متهم کردن ایران به تلاش برای ایجاد ناآرامی در این کشور گفت: «ما مصمم هستیم که به ایران اجازه تضعیف امنیت کشورمان را ندهیم و نمی گذاریم که این کشور با ایجاد و حمایت از هسته های تروریستی، ثبات را در عربستان یا دیگر کشورهای متحد ما تهدید کند.»

معاون وزارت خارجه ایران می‌گوید عربستان سفیر جدیدی به تهران معرفی کرده است و با دیدار اخیر وزرای خارجه دو کشور، 'سطحی از گفت‌وگوها' میان ایران و عربستان درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای آغاز شده است.

حسن قشقاوی، معاون وزیر خارجه ایران این سخنان را در گفت‌وگو با شبکه العالم، تلویزیون عربی جمهوری اسلامی گفته است.

آقای قشقاوی، دیدار محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، با عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان، را "خوب" توصیف کرد.

پس از نشست وین درباره بحران سوریه، رسانه‌ ها خبر دادند که زمان زیادی از این نشست به مجادله بین وزیران خارجه ایران و عربستان سپری شد. همچنین پس از پایان نشست وین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی بر مواضع دولت‌ های خود در مورد سوریه پافشاری کردند.