الانبار

به گزارش یورونیوز، روز سه شنبه دوم ژوئن وزیران خارجه ۲۰ کشور عضو ائتلاف بین المللی علیه گروه موسوم به “دولت اسلامی” (داعش) در پاریس گردآمدند تا ضمن بررسی تحولات پس از تسخیر شهر رمادی توسط این گروه، به ارزیابی مجدد استراتژی خود در قبال پیشروی داعش در منطقه بپردازند. حیدر عبادی نخست وزیر عراق نیز در این دیدار حضور دارد.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه در نشست پاریس با اشاره به نیروهای موسوم به «بسیج مردمی» گفت که این نیروها میلیشیا یا شبه نظامی نیستند، بلکه یک گروه رسمی هستند که از دولت تبعیت می کنند.

مراسم تشییع پیکرهای ۴۱ پلیس و نیروی نظامی که در یک حملۀ انتحاری توسط داعش به قتل رسیدند، با حضور صدها نفر از مردم در بغداد برگزار شد. برخی از مقامات سیاسی عراق از جمله وزیر کشور نیز در این مراسم حضور داشتند.

رویترز نوشت: مرجع تقلید شیعیان عراق در بیانیه ‌ای نیروهای دولتی و شبه نظامیان متحد آنها را به «حرفه‌ ای‌گری و برنامه ‌ریزی درست» در نبرد با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش فراخواند.

فرمانده عملیات نیروهای ائتلاف بین المللی علیه داعش می گوید، نیروهای نظامی عراق موفق شده اند، شبه نظامیان موسوم به «دولت اسلامی» را از بخشهایی از مناطق اطراف پایگاه هوایی ایالات متحده در حومه شهر البغدادی عقب برانند.

در درگيري هاي سه ماه گذشته، تروريست هاي داعش مناطقي در استان الانبار را تحت كنترل خود در آورده اند. در اين حملات شهر «البغدادي» ، علي رغم حملات مكرر داعش، كماكان به مقاومت ادامه مي دهد. به گفته شهر دار اين شهر كمبود مواد غذايي، دارو و نيروي پشتيباني كافي براي عقب راندن داعش، موجب ضعيف شدن موضع اين شهر شده است. هم اكنون اين شهر در محاصره تروريست ها قرار داشته و احتمال سقوط آن رفته رفته بيشتر مي شود. اين شهر با كمك قبايل منطقه و لشكر هفتم عراق توانسته به مقاومت ادامه دهد كه به علت افت شرايط زندگي و كمبود قواي نظامي توان رزمي آنها تحليل رفته است.

هرچند آمریکا و متحدانش هزاران نفر را برای آموزش ارتش های عراقی و کرد راهی عراق کرده اند، تهران و بغداد یادداشت تفاهمی برای ادامه آموزش واحدهای عراقی امضا نمودند. در دیدار وزرای دفاع، دو کشور توافق کردند تا روابط امنیتی خود را به منظور مقابله با گروه تندروی داعش ارتقا دهند. هم اکنون آمریکا 1500 سرباز در بغداد و اربیل و 350 نفر در پایگاه هوایی الاسد در استان انبار مستقر کرده است تا مقدمات آموزشهای بیشتر در ماه های آتیه را فراهم آورند.

منبع خبر:

defensenews

لینک منبع خبر:

برابر گزارش هاي نيرو هاي امنيتي، در چند روز گذشته تعداد 2000 سرباز با همراهي 2 تيپ نظامي وارد پايگاه «عين الاسد» در استان «الانبار» شده اند. اين پايگاه هوايي تحت كنترل نيرو هاي آمريكايي مي باشد. گفته مي شود هدف از انتقال قواي نظامي به اين محل، برنامه ريزي براي اجراي عمليات در اين استان مي باشد. به گفته تحليل گران در چند روز آينده عمليات اين نيروها براي آزاد سازي مناطقي از شرق استان «الانبار» آغاز خواهد شد.

منبع خبر: Iraqi News

لینک منبع خبر:

گروه تروریستی داعش در چند روز گذشته اقدام به انتقال نیرو، خودرو زرهی و ادوات نظامی از سوریه به عراق کرده بود. این گروه با قصد تصرف شهر «الحدیثه»، عملیاتی را در سه جبهه در اطراف این شهر آغاز کرد. در این عملیات بمباران های هوایی نیرو های ائتلاف مانع از پیشروی داعش به شهر شد. برابر اعلام فرماندار «الحدیثه»،  قبایل منطقه با راهنمایی و فرماندهی نیرو های امنیتی عراق توانستند تروریست ها راعقب برانند.

منبع خبر: Shafaq News

لینک منبع خبر:

برابر اعلام وزارت دفاع کشور عراق، نیرو های امنیتی در عملیاتی در استان «الانبار» قادر به آزاد سازی شهر «جوانا» شدند. این شهر در نزدیکی منطقه البغدادی در غرب استان «الانبار» قرار دارد. در این عملیات لشکر هفتم ارتش عراق با همکاری قبایل عرب و نیرو های امنیتی توانستند بیش از 23 تروریست داعش را به هلاکت برسانند و تعدادی سلاح و خودرو را منهدم نمایند.

منبع خبر: Iraqi News

لینک منبع خبر:

در پي بازرسي هاي به عمل آمده از شهر «البغدادي» و «الدولاب» در غرب استان «الانبار»، نيرو هاي امنيتي توانستند مخازن نگهداري مواد منفجره و شيميايي غير مجازي را پيدا كنند كه تروريست هاي داعش از آنها براي توليد بمب هاي كار گذاشته شده در خودرو استفاده مي كردند. در درگيري هاي دو روز گذشته كه منجر به فراري دادن نظاميان داعش از اين دو شهر شد بيش از 100 تروريست به هلاكت رسيدند. گفته مي شود داعش با استفاده از مواد شيميايي انفجاري قادر به ساخت بمب هاي دست سازي شده كه در پيشروي هاي چند ماه گذشته از آن ها استفاده كرده است.

تاریخ خبر: 93/09/28

صفحه‌ها