افغانستان

'War crimes of torture': ICC prosecutor signals charges against US armed forces, CIA

به گفته مسئول پیگرد قضایی دادگاه بین المللی رسیدگی به جرایم جنگی، نیروهای نظامی امریکایی و سازمان سیا در بازه زمانی 2003 تا 2014 در موارد بسیاری به منظور تحقیق و بازجویی مرتکب جنایاتی چون شکنجه، رفتار ظالمانه و تجاوز علیه شهروندان افغان شده اند.

China supports Russian position on Syria & Afghanistan – Beijing

روز یکشنبه وزیر خارجه چین اعلام کرد که چین در موضوعات مهم جهانی از موضع روسیه پشتیبانی می کندف از جمله در بحران های جاری در سوریه و افغانستان. وی همچنین افزود که دو کشور همکاری نزدیکی با هم در شورای امنیت سازمان ملل دارند.

به گفته وی چین و روسیه مواضع مشترک و یکسانی در موضوعات مهم جهانی و منطقه ای دارند.

Taliban rules 10% of Afghan population, contests 20% more

پانزده سال پس از اشغال افغانستان توسط ایالات متحده، طالبان هنوز بر 10 درصد از مردم این کشور حکومت می کند.  

این سخن را ژنرال جان نیکلسون فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرد. وی همچنین افزود: این گروه تروریستی از پتانسیل تسلط یافتن بر دست کم یک سوم از قلمروی افغانستان برخوردار است.

مقامات روسیه با سرزنش آمریکا گفته اند که ظهور داعش در افغانستان تهدیدی جدی برای امنیت ملی روسیه است.

بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط یک پژوهشگر سیاسی در دانشگاه براون، جنگ عراق و افغانستان تقریبا 5000 میلیارد دلار برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته است و این هزینه همچنان در حال افزایش است. طبق اعلام دکتر نتا کراوفورد محاسبات وی ورای محاسبات حسابداری عملیات ماورای بحار وزارت دفاع آمریکا بوده است. وزارت دفاع پیشتر مبلغ 1700 میلیارد دلار را مصروف جنگ عراق و افغانستان اعلام کرده بود.

طبق گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، یک پهپاد آمریکایی وارد آسمان ایران شده و پس از دریافت اخطار از ارتش ایران، آسمان های ایران را ترک کرده است. طبق گزارش خبرگزاری ها، سیستم دفاع هوایی ایران پهپاد مزبور را در مرزهای شرقی کشور شناسایی کرده و به آن هشدار داده است. پهپاد مذکور از سمت افغانستان وارد ایران شده و پس از دریافت اخطار محل را ترک نموده است.

طبق اخبار واصله، برخی عناصر طالبان در حال تنظیم توافق آتش بسی محلی با نیروهای داعش در شرق افغانستان هستند. هرچند مقام های رسمی تاکید دارند که این دو گروه متخاصم همکاری ملموسی با یکدیگر ندارند. نتیجه این آتش بس آن خواهد بود که داعش خواهد توانست بر مبارزه با افغان های تحت حمایت آمریکا در ننگهار متمرکز شده و به سمت شمال به منظور تاسیس یک پایگاه جدید متمایل شود.

گروه تروریستی داعش عکس هایی را در شبکه های اجتماعی منتشر کرده است که حاکی از در اختیار گرفتن تجهیزات حساس نظامی آمریکا توسط این گروه در افغانستان است. عکس های منتشر شده نشان دهنده انواع مختلف سلاح، مهمات، دستگاه های ارتباطی و لوازم جانبی می باشد. همچنین یکی از عکس ها نشان دهنده کارت شناسایی یکی از اعضای ارتش آمریکا است. هنوز مشخص نیست که این عکس ها در چه زمانی گرفته شده است و هنوز هم اخباری مبنی بر گروگان گرفته شدن هیچ سرباز آمریکایی مخابره نشده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران، انفجارهای دوگانه کابل که توسط داعش و بر علیه شیعیان هزاره صورت گرفت را به شدت محکوم کرد. او در اکانت توییتر خود نوشت که: "حملات تروریستی افغانستان نمایشگر اوج اضمحلال داعش است.

طبق یکی از گزارش های اخیر واصله به کنگره آمریکا، تروریست های داعش حداقل شش ارتش فعال خارج از مرزهای سوریه و عراق ایجاد کرده اند که کشورهای آفریقایی، خاورمیانه و افغانستان را تهدید می کند. طبق این گزارش، داعش به جای تقلیل در اندازه، در حال رشد و توسعه در سطح جهانی بواسطه جذب نیروهای جدید از لیبی، مصر، نیجریه، عربستان سعودی، یمن و افغانستان است.

صفحه‌ها