اعزاز

گروه تروریستی داعش با بیرون راندن سایر گروه های شورشی از منطقه ای در نزدیکی مرز ترکیه، خود را به شهری که در مسیر ارسال تجهیزات و آذوقه به این گروه ها است، نزدیک تر نمودند. ایالات متحده این منطقه را که پیشتر مرکز تجاری شهر حلب بوده است به عنوان اولویتی مهم در جنگ با داعش مشخص کرده بود. گروه دیده بان حقوق بشر در سوریه، پیشروی اخیر داعش در این منطقه را وسیعترین پیشروی صورت گرفته توسط این گروه طی دو سال اخیر قلمداد کرده است.

آنکارا ضمن هشدار شدیداللحن به نیروهای کُرد سوریه که قصد تصرف شهر اعزاز واقع در مرز ترکیه را دارند حملات اخیر به بیمارستانها و مدارس در شمال سوریه را «قتل عام» خواند و روسیه را مسئول حملات دانست.

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در جریان سفرش به اوکراین با توجه به تصمیم روسیه به ادامه حملات هوایی علیه مخالفان بشار اسد گفت:«این نشان می دهد که برغم توافق مونیخ، قصد روسیه برقراری صلح یا آتش بس نیست. کشتن غیرنظامیان بیشتر، ارتکاب جنایات بیشتر و قتل عام بیشتر برای سر پا نگاه داشتن رژیم سوریه است.»

دولت سوریه می‌گوید نیروهای ترکیه که حدود ۱۰۰ فرد مسلح با ۱۲ وانت باری که حامل تیربارهای سنگین بوده‌اند، وارد خاک سوریه شد‌ه‌اند تا از شورشیان در مقابله با ارتش سوریه حمایت کنند.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی اینترنت، نیروهای ارتش ترکیه، مواضع شورشیان مورد حمایت کردها را در خاک سوریه بمباران می کنند. این برای دومین روز متوالی است که مواضع شبه نظامیان هدف حمله نیروهای ترکیه قرار می گیرند. ترکیه روز شنبه به نیروهای شبه نظامی کرد سوریه، اخطار داد که از مناطقی که در شمال حلب آن را تصرف کرده اند عقب نشینی کنند.