اعراب

دولت آمریکا پیشنهاد تعدادی از کشورهای عربی متحد خود درباره تحویل مستقیم تسلیحات سنگین به کردها را رد کرد.

 نتانیاهو نخست وزیر رژیم  اسرائیل به خاطر اظهاراتش مبنی بر خطر بسیج اعراب در انتخابات پارلمان این رژیم ابراز تاسف و از اعراب اسرائیل عذرخواهی کرد. نتانیاهو که به زودی باید دولت آینده اسرائیل را تشکیل دهد در جریان انتخابات ضمن هشدار به هوادارانش در زمینه خطری که حاکمیت راستگراها را تهدید می کند گفته بود که «اعراب توده وار در حال رای دادن هستند.» این اظهارات با انتقاد اعراب اسرائیل و همینطور کاخ سفید روبرو شده است. دنیس مک دانا، مشاور کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی از به انزوا کشاندن فلسطین توسط اسرائیل گفت: «نخست وزیر اسرائیل پس از انتخابات گفت که موضع خود را تغییر نداده است.

در روند مذاکرات هسته ‌ای ۶ قدرت جهانی با ایران، دولت فرانسه موضع سرسخت‌انه تری اتخاذ کرده و خواهان دریافت "تضمین ‌های قابل‌ کنترل" است تا دسترسی جمهوری اسلامی را به سلاح اتمی ناممکن سازد. کشورهای موسوم به "گروه ۵ به اضافه یک"، قصد دارند تا پایان ماه جاری (مارس) کارپایه توافق با ایران را تهیه کنند. این متن باید مبنای توافقی جامع باشد که قرار است تا پایان ماه ژوئن امسال (۱۰ تیر) به امضا برسد. روزنامه "وال استریت ژورنال" گفته است که فرانسه در سرسختی خود از اسرائیل و کشورهای عرب مخالف ایران، تأثیر گرفته است.

انتخابات زودهنگام برای پارلمان رژیم صهیونیستی روز هفدهم مارس برگزار می شود و حضور احزاب عرب اسراییل می تواند این انتخابات را تحت الشعاع قرار دهد. ائتلاف احزاب مهم عرب به یک چالش جدید احزاب یهودی تبدیل شده و با توجه به جمعیت عرب در این کشور، ممکن است کرسی های بیشتری در اختیار ائتلاف اعراب قرار گیرد.

تصمیم حضور در یک فهرست مشترک از سوی احزاب عرب اسراییل پس از آن گرفته شد که به پیشنهاد آویگدر لیبرمن، وزیر خارجۀ این کشور سقف آرای ورود به پارلمان برای هر حزب، از دو درصد به ۵/۳ درصد افزایش یافت.

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد تهران آماده برگزاری مانورهای نظامی مشترک با کشور های عربی خلیج فارس است. به گزارش خبرگزاری "آذرنیوز"، علاء الدین بروجردی در مصاحبه با روزنامه لبنانی"الجمهوریه" اظهار داشت:" ما آمادگی خود را برای از بین بردن نگرانی های امنیتی کشورهای حاشیه خلیج فارس ابراز کرده ایم و همچنین آمادگی خود را برای امضای توافقنامه های امنیتی با این کشورها اعلام کرده ایم" . وی خاطرنشان کرد: "حتی با برخی کشورها توافقنامه هایی امضا کرده ایم و در بعضی مواقع مانور مشترک نظامی نیز داشته ایم.