اعدام

بنابر گزارش سازمان دیده­بان حقوق بشر سوریه در روز یکشنبه گروه تروریستی داعش 15 نفر از نیروهای خود را در شهر رقه به اتهام همکاری با سرویس­های جاسوسی خارجی اعدام کرد. این اعدام­ها در ادامه بازداشت 35 نفر از اعضای این گروه تروریستی در روز شنبه،صورت گرفت.

این اعدام­شده­ها متهم به کمک به نیروهای ائتلاف در کشتن یکی از فرماندهان ارشد داعش به نام ابوهجا التونسی که در روز چهارشنبه گذشته در جریان بمباران مواضع داعش در شهر رقه به هلاکت رسید، بودند.

وزارت کشور عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که سه شهروند ایرانی را به جرم قاچاق مواد مخدر اعدام کرده است.

در این بیانیه که دیروز یکشنبه ۸ نوامبر منتشر شد، نام این سه نفر نبی بخش جوس، محمد اکرم بلوچ و امید بولیده اعلام شده است.

این افراد به اتهام "قاچاق مقادیر زیادی حشیش از طریق دریا به داخل عربستان" محاکمه و به اعدام محکوم شده بودند.

به گفته وزارت کشور عربستان حکم این افراد در دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی تایید شده و با "حکم پادشاهی" عربستان اجرا شده است. حکم اعدام این سه نفر در دمام، مرکز استان شرقی عربستان سعودی اجرا شده است.

در پی صدور حکم اعدام محمد مرسی رئیس جمهوری برکنار شده مصر، یکی از مقامات وزرات خارجه آمریکا، این حکم را «بشدت نگران کننده» توصیف کرد. روز شنبه شانزدهم ماه مه، دادگاهی در مصر، محمد مرسی و بیش از یکصد تن از هوادارانش را به اتهام سازماندهی حمله به یک زندان و فرار چند هزار زندانی در سال ۲۰۱۱، به مرگ محکوم کرد. همچنین روز یکشنبه، حکم اعدام شش تن از اعضای یک سازمان اسلامگرای مستقر در صحرای سینا به اجرا گذاشته شد که به جرم حمله به سربازان مصری در نزدیکی قاهره که در آن دهها تن از سربازان و افسران پلیس کشته شدند، به اعدام محکوم شده بودند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ویدیویی را منتشر کرده که ظاهرا صحنه اعدام دو نفر را نشان می‌دهد که به جاسوسی برای دولت روسیه متهم شده‌اند. این ویدئو نشان می‌دهد که یک پسربچه با شلیک گلوله از پشت و از فاصله نزدیک، این دو نفر را که روی زمین زانو زده‌اند می‌کشد. این فیلم هفت دقیقه‌ای که مانند بسیاری از ویدیوهای منسوب به داعش به صورت حرفه‌ای فیلمبرداری و تدوین شده و به زبان روسی و با زیرنویس انگلیسی و عربی تهیه شده است.