اشرف غنی

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید نیروهای نظامی کشورش تا پایان سال جاری میلادی در افغانستان حضور خواهند داشت. اوباما این سخنان را پس از دیدار با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در واشنگتن ایراد کرد. رئیس جمهوری آمریکا سفر رهبران دولت وحدت ملی افغانستان را بعنوان فرصتی برای آغاز فصل نوینی در روابط دو کشور توصیف کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی، برای نخستین بار پس از ایجاد حکومت وحدت ملی به آمریکا سفر کردند. دولت اوباما در ایجاد حکومت وحدت ملی و حل بن‌بست ایجاد شده از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در افغانستان، نقش بسیار مهمی را بازی کرد. براساس اعلامیه دفتر رئیس جمهوری، و رئیس اجرایی، در این سفر ۵ روزه، رهبران حکومت وحدت ملی با بارک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، اعضای کنگره، مقام‌های عالی رتبه آمریکایی و هیات مدیره بانک جهانی دیدار نمودند. آقای غنی که یک روز پیش از سفرش به آمریکا با رسانه‌ها صحبت می‌کرد گفت که تقاضای هیچ کمکی را از آمریکا نکرده است.

اشتون کارتر، وزیر دفاع جدید آمریکا در نخستین سفر خارجی خود امروز به افغانستان رفت تا با سربازان و فرماندهان آمریکایی و برخی مقامات افغانستان دیدار کند.  او همچنین با رهبران افغانستان در خصوص مخاطرات خروج نیروهای آمریکایی برای افغانستان گفتگو خواهد کرد. کارتر که روز سه‌شنبه به عنوان رییس پنتاگون ادای سوگند کرد، گفته است که ایالات متحده خواستار موفقیتی «پایدار» در افغانستان است. کارتر در مصاحبه‌ای در هواپیما در حال پرواز به سوی افغانستان گفت انتظار دارد با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برنامه‌ی خارج کردن نیروهای آمریکایی را مورد بحث قرار دهد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان قصد دارد سه شنبه این هفته کابینه پیشنهادی خود را برای اخذ رای اعتماد به پارلمان این کشور معرفی کند. این درحالیست که یکی از وزرای پیشنهادی او برای تشکیل کابینه وحدت ملی در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل (پلیس بین الملل) قرار دارد.

محمد یعقوب حیدری، وزیر پیشنهادی تصدی وزارت مهم کشاورزی، «زراعت، آبیاری و مالداری» از سال 2003 و به درخواست استونی از سوی پلیس بین الملل تحت تعقیب است.

اتهام او «فرارمالیاتی» و «فساد مالی» عنوان شده است. آقای حیدری 52 ساله، خود را در این رابطه قربانی یک «توطئه سیاسی» دانسته و اتهام مزبور را رد کرده است.