اشتون کارتر

وزیر دفاع آمریکا گفت که ائتلاف علیه دولت خودخوانده اسلامی، نیروی زمینی برای نبرد با تروریست‌های داعش به عراق و سوریه اعزام می کند.

سی.ان.ان نوشت: اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که این کشور شواهدی از برخورد چند موشک روس به خاک ایران در اختیار دارد. این خبر پنجشنبه شب از سوی برخی رسانه های غربی به نقل از مقامات وزارت دفاع آمریکا منتشر شده بود اما روسیه آنرا بشدت رد کرد و سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز چنین اتفاقی را “تایید” نکرد. وزارت دفاع روسیه در واکنش به خبر سقوط چهار موشک کروز شلیک ‌شده از ناوهای جنگی این کشور در خاک ایران به جای اصابت به اهداف مورد نظر در سوریه، با انتشار بیانیه ‌ای این خبر را تکذیب کرد و آن را بخشی از تبلیغات غرب علیه عملیات گسترده نظامی مسکو در سوریه خواند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا از ترکیه خواست تا با استفاده از جنگنده‌ های خود به ائتلاف هوایی علیه گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش سابق) به رهبری آمریکا بپیوندد.

او در واشنگتن گفت، ترکیه باید عضوی از این ائتلاف شود و تلاش بیشتری برای حفاظت از مرزهای خود انجام دهد.

به گفته اشتون کارتر، ایالات متحده ضرورت این اقدام را برای ترکیه روشن کرده و دولت آنکارا نیز به اهمیت آن پی برده است.

محمد جواد ظریف در گفت ‌وگویی با خبرگزاری ایرنا به این موضوع که طی چند روز گذشته برخی از مقامات آمریکایی همچنان از مطرح بودن گزینه نظامی علیه ایران سخن گفته ‌اند، واکنش نشان داد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، در نظر دارد وزیر دفاع کابینه ‌اش را هفته آینده برای دلجویی و اطمینان خاطر دادن به متحدان این کشور راهی خاورمیانه کند. به گزارش رویترز مقام‌ های وزارت دفاع آمریکا گفته‌ اند که اشتون کارتر از شماری از کشورهای خاورمیانه از جمله اسرائیل بازدید خواهد کرد. آنها از گفتن جزئیات بیشتر در مورد این سفر خودداری کرده ‌اند.

وزیر دفاع آمریکا پس از حصول توافق هسته ‌ای میان ایران و کشورهای گروه ۱+۵ بیانیه ‌ای منتشر کرد که تا اندازه ‌ای می‌توان از دل آن پیامی را که وی برای متحدان آمریکا در خاورمیانه به همراه خواهد برد، دریافت.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا بار دیگر تعهد دولت عراق در مبارزه با گروه تروریستی "دولت اسلامی" را زیر سوال برد. کارتر که به همراهی ژنرال دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کمیته‌ ی نیروهای مسلح کنگره ‌حضور پیدا کرده بود، تاکید کرد که دولت عراق درحالی که قرار بود دست‌کم ۲۴ هزار نیروی عراقی را برای آموزش‌ های نظامی تحویل نیروهای آمریکایی دهد، تاکنون تنها ۷ هزار نیرو را معرفی کرده است. آمریکا چندین ماه است که مستشاران نظامی خود را برای آموزش نیروهای عراقی و تلاش برای انهدام نیروهای داعش به عراق فرستاده است.

مقامات آمریکا از اقدام ایران در عقب کشیدن کشتی‌ های نظامی خود از آب‌های یمن استقبال کردند. به گزارش خبرگزاری رویترز اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا با تایید خبر دور شدن ۹ کشتی نظامی و باری ایران از آب‌های یمن، گفت که این اقدام به کاستن از تنش در یمن، کمک خواهد کرد. وزیر دفاع آمریکا گفت:«کشتی‌ های ایران از منطقه دور شدند. نمی‌ دانیم که آیا ایران برنامه ‌ی دیگری دارد یا نه. با این‌ حال این اقدام مثبت بود.» کارتر افزود که آمریکا در تلاش است همه ‌ی طرفین و کشورهای درگیر در یمن و از جمله ایران را تشویق به مذاکره برای پایان بخشیدن به جنگ در یمن کند.

اشتون کارتر، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی.‌ان.‌ان گفت که پنتاگون بمب ‌های سنگر‌شکنی را در اختیار دارد که در صورت نیاز می‌تواند تاسیسات هسته ‌ای زیرزمینی ایران را هدف قرار دهد. او افزود: «ما به بهبود و ارتقای آن ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم این جایگزین نیز کارایی دارد.» وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت که معامله با ایران نه بر اساس "اعتماد" که بر پایه "راستی‌ آزمایی" صورت خواهد گرفت. پیش‌تر باراک اوباما، رئیس‌جمهور و جان کری، وزیر امور خارجه نیز سخنان مشابهی را بیان کرده بودند.

در حالی که حملات هوایی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن همچنان ادامه دارد، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه گفت شاخه القاعده در یمن از جنگ بین شورشیان حوثی و نیروهای دولتی سود می‌برد. وزیر دفاع ایالات متحده که برای دیداری سه روزه به ژاپن سفر کرده است، روز چهارشنبه در توکیو گفت یمن مهم ‌ترین پایگاه القاعده در شبه جزیره عربستان است و تغییر اوضاع یمن در ماه ‌های اخیر، نه بر اصل مبارزه با تروریسم، بلکه تنها بر نحوه رویارویی با آن اثر می‌گذارد.

کمیته فرعی تخصیص بودجه مجلس نمایندگان آمریکا جهت بررسی بودجه دفاعی کشور و ارزیابی تقاضای رییس جمهوری برای افزایش بودجه تشکیل جلسه داد و توضیحات وزیر دفاع و رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح را شنید. یکی از مسایلی که بار دیگر در این جلسه مطرح شد، نگرانی ناشی از فعالیتهای ایران در منطقه و تلاشهای آن برای دست یابی به توانایی موشکهای بالستیک بود.

صفحه‌ها