اشتاین مایر

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امورخارجه آلمان با جان کری، همتای آمریکایی خود در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو داشت. بنا به گزارش خبرگزاری آلمان وزیران خارجه دو کشور در یک کنفرانس خبری مشترک تاکید کردند که دوره کنونی "دورانی سخت، خطرناک و پرفراز ونشیب" برای جهانیان است.

وزیران خارجه دو کشور ادامه آتش‌بس در سوریه را "مثبت و امیدبخش" ارزیابی کردند و آن را نشانه‌ی "پیشرفت" در حل بحران سوریه دانستند. توافق بر سر آتش‌بس در سوریه در پی رایزنی‌های روسیه و آمریکا در کنفرانس امنیتی مونیخ به‌دست آمد.

عصر دوشنبه (۷ دسامبر / ۱۶ آذر)، زمانی که فرانک والتر اشتاین‌مایر در بغداد بود و سوار بر جیپی زره پوش از این قرار ملاقات به آن قرار می‌رفت، در جریان خبری قرار گرفت: روسیه از دریای خزر، موشک‌هایی به سوریه پرتاب می‌کرد که از حریم هوایی اربیل در شمال عراق می‌گذشت.

برنامه پرواز اشتاین‌مایر به اقلیم کردستان با این خبر دستخوش مخاطراتی می‌شد اما وزیر امور خارجه آلمان در تماس تلفنی مستقیم با مسکو، تضمین‌های امنیتی لازم را برای سفر به مرکز قلیم کردستان دریافت کرد و شامگاه دوشنبه در اربیل بود.

روزنامه بیلد ام زونتاگ چاپ آلمان درباره مواضع این کشور پس از خروج موشک ‌های پاتریوت از ترکیه با وزیر امور خارجه آلمان گفت ‌وگو کرده است. به گفته فرانک اشتاین مایر جنگ داخلی در سوریه مرزهای جنوبی ترکیه را ناامن کرده و نیروهای پ‌ک‌ک در این شرایط به نیروهای امنیتی ترکیه "حمله‌ور" شده ‌اند. وی ادامه داده: «آلمان باید با دقت اوضاع را تحت نظر داشته باشد و به ترکیه بگوید که چه انتظاراتی دارد.» او در ادامه با اشاره به انتقادهای وارده به آنکارا در نحوه برخورد با حزب کارگران کردستان اضافه کرد: «اما ما نباید شرایط را ساده ‌بگیریم».

فرانک والتر اشتاین ‌مایر پس از ملاقات با عادل الجبیر، همتای سعودی خود، در برلین گفت: «روشن است که باید پیش از ازهم‌گسستگی کامل همه ساختارها در سوریه، راهی برای بحران آن یافته باشیم.»

او هشدار داد که اگر سوریه به مسیری چون لیبی بیفتد، بازگرداندن اوضاع به شکل عادی، بسیار دشوار خواهد بود.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: «پس از پنج سال جنگ داخلی و هزاران کشته، ما مسئولیت داریم راهی بیابیم که کمکی به حل کشمکش از طریق سیاسی باشد و سطح نظامی منازعه را کاهش دهد.»

خبرگزاری آلمان نوشت: فرانک ‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان شامگاه پنجشنبه (۲ آوریل) پس از اعلام بیانیه مشترک ایران و گروه ۱+۵ در گفت ‌وگویی با شبکه اول تلویزیون آلمان تصریح کرد که تغییر موضع جمهوری اسلامی نقشی تعیین‌کننده در رسیدن به توافق در مذاکرات لوزان داشت. به اعتقاد وی در سیاست کنونی جمهوری اسلامی پویایی ‌ای به وجود آمده که نباید آن را دست کم گرفت. وزیر خارجه آلمان خاطرنشان ساخت که رهبری ایران می‌داند که "باید به نسل جوان این کشور چیز بیشتری عرضه کند تا رویای بدل شدن به قدرتی اتمی در آینده".

جان کری، وزیر خارجه آمریکا و فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان در واشنگتن با یکدیگر دیدار کردند. جان کری در نشست خبری پس از این گفتگو اظهار داشت، ایران باید یک تصمیم اساسی برای متقاعد کردن جهان به اینکه برای ساخت سلاح هسته ‌ای تلاش نمی‌کند، اتخاذ کند. او اضافه کرد که غرب بسیار امیدوار است تا اختلافات باقی‌ مانده در مذاکرات در جریان روزهای آینده حل و فصل شوند. فرانک والتر اشتاین‌ مایر نیز با استقبال از پیشرفت ‌هایی که تا بدین‌ جا در مذاکرات هسته‌ ای با ایران حاصل شده، تأکید کرد هنوز تمامی موانع از سر راه برداشته نشده ‌اند.

وزیر خارجه آلمان در نشست خبری مشترک با محمدجواد ظریف در برلین از ورود به "مرحله‌ای سرنوشت‌ساز" در مذاکرات هسته‌ای سخن گفت و تأکید کرد که در این مذاکرات دیگر هیچ مهلتی نباید از دست برود.