اس 400

سردار دهقان وزیر دفاع در گفتگو با خبرگزاری ها اذعان نمود که پایگاه هوایی همدان به درخواست دولت سوریه در اختیار نیروی هوایی روسیه قرار گرفته است تا بدین ترتیب بتوان بر تروریسم غلبه یافت. طبق گفته سردار دهقان بهره برداری از پایگاه همدان با موافقت دوجانبه با دولت سوریه صورت گرفته است. وی همچنین اضافه کرد که تهران هنوز برنامه ای برای خریداری سامانه پدافند هوایی اس-400 ندارد.

خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که وزارت دفاع روسیه قصد دارد، سامانه موشکی اس ۳۰۰ را به زودی به ایران تحویل دهد.

به گزارش این خبرگزاری مقامات جمهوری اسلامی در مورد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ که پیشرفته‌تر است نیز ابراز تمایل کرده‌اند، اما در این زمینه هنوز گفت ‌وگوهایی میان طرفین صورت نگرفته است.

یک کارشناس نظامی روس سال گذشته در مصاحبه ای گفته بود که ارتش روسیه بر روی سامانه پیشرفته‌تر اس ۴۰۰ کار می‌کند و اگر ایران بخواهد آن را خریداری کند مجبور است ۳ تا ۴ سال دیگر صبر کند.

روسیه پس از حمله جنگنده های ترک به بمب افکن سوخو 24 اعلام کرده است که گروه هوایی روسی در سوریه تقویت شده و سامانه های پدافند هوایی دریافت می کند.

حمله جنگنده ترکیه به سوخو روسی که منجر به سقوط آن شد، اکنون به یک تنش دیپلماتیک میان دو کشور تبدیل شده است. یکی از خلبانان هواپیمای روسی در هنگام فرود با چتر به دست ترکمن های سوریه کشته شد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز چهارشنبه گفت: «مشکل اصلی فاجعه دیروز نیست، مشکل عمیق تر آن است که ما و دیگران می بینیم چگونه مقامات ترکیه سال هاست سیاست اسلامی کردن را در داخل کشور خود به پیش می برند.» وی در جای دیگری تأکید کرد منظورش از «اسلامی کردن»، پشتیبانی کردن از گروه های تندرو اسلامی است. ترکیه می گوید هواپیمای روسی حریم هوایی این کشور را نقض کرده بود.