اس 300

روسیه در راستای انتقال همه بخش های سیستم زمین به هوای اس-300 به ایران تا انتهای سال میلادی، بخش موشکی این سیستم را تحویل ایران داد. طبق گزارش خبرگزاری های ایران، اولین محموله موشک های اس-300 وارد ایران شده است که این نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران جهت تجهیز سیستم دفاعی خود با سامانه مزبور می باشد. توافق روسیه با ایران بر سر تجهیز این کشور با سامانه اس-300، نگرانی های زیادی را در رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

یک مقام بلند پایه نظامی روسیه می گوید علاوه بر موشکهای اس-۳۰۰ روسیه ممکن است سلاح های دیگری نیز که به موجب قوانین بین المللی ممنوع نیست، به ایران بفروشد.

الکساندر فومین، رئیس خدمات همکاریهای نظامی-فنی فدراسیون روسیه در گفتگوی روز سه شنبه با خبرنگاران در مسکو اعلام کرد روسیه با ایران قراردادهائی دارد و امکان امضای قراردادهای بیشتری هم وجود دارد.

سرانجام پس از ۹ سال از امضای قرارداد فروش سامانه موشکی «اس ۳۰۰» بین ایران و روسیه این محموله از طریق راه انزلی وارد ایران شد. خبرگزاری ها با انتشار تصاویری از این محموله این خبر را اعلام کردند و متعاقب آن حسین جابری انصاری،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز در نشست خبری خود و در پاسخ به پرسشی اعلام کرد که بخش اول تجهیزات سیستم موشکی «اس ۳۰۰» وارد ایران شده است. آقای جابری انصاری همچنین افزود که ورود بخش های دیگر این سیستم موشکی به ایران ادامه خواهد داشت.

سرگی چیمیتزوف، مدیر گروه تولیدات نظامی روستک روسیه اعلام کرد نخستین محموله سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ ماه اوت یا سپتامبر سال ۲۰۱۶ به ایران تحویل داده می‌شود.

به گزارش رویترز، اعلام این خبر در حالی صورت می گیرد که در ماه گذشته، خبرگزاری ریانووستی روسیه به نقل از یک منبع ناشناس ادعا کرده بود که اولین محموله این سیستم پدافند هوایی در ماه فوریه به ایران تحویل داده می‌شود. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، حسین دهقان، وزیر دفاع و محمد نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران وجود هرگونه مشکل در تحویل اس ۳۰۰ به ایران را رد کرده‌اند.

یک مقام ارشد وزارت دفاع روسیه (۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن) به خبرگزاری تاس گفته است که گزارش‌های مربوط به ارسال نخستین بخش از سامانه‌های دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران نادرست است، زیرا که جمهوری اسلامی ایران تا تاریخ ۱۶ فوریه قیمتی را که در قرارداد قید شده بود نپرداخته است.

خبرگزاری تاس در گزارش خود همچنین به نقل از این مقام بلندپایه وزرات دفاع روسیه آورده است: «حضور وزیر دفاع ایران در آستاراخان (واقع در کناره دریای خزر) و به اصطلاح شرکت او در مراسم تحویل سری اول موشک‌های اس-۳۰۰ به تهران امکان پذیر نیست.»

خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش داد که وزارت دفاع روسیه قصد دارد، سامانه موشکی اس ۳۰۰ را به زودی به ایران تحویل دهد.

به گزارش این خبرگزاری مقامات جمهوری اسلامی در مورد خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ که پیشرفته‌تر است نیز ابراز تمایل کرده‌اند، اما در این زمینه هنوز گفت ‌وگوهایی میان طرفین صورت نگرفته است.

یک کارشناس نظامی روس سال گذشته در مصاحبه ای گفته بود که ارتش روسیه بر روی سامانه پیشرفته‌تر اس ۴۰۰ کار می‌کند و اگر ایران بخواهد آن را خریداری کند مجبور است ۳ تا ۴ سال دیگر صبر کند.

دیمیتری راگوزین، معاون نخست‌ وزیر روسیه اعلام کرد که ایران شکایت خود از روسیه در رابطه با تحویل سامانه موشکی «اس‌۳۰۰» را پس گرفته است. معاون نخست وزیر روسیه چندی قبل گفته بود که مسکو از طریق مذاکره و گفتگوهای طولانی با ایران توانست مساله تحویل «اس‌۳۰۰» را با این کشور حل کند. در سال ۲۰۰۷، تهران و مسکو قرارداد تامین ۵ سامانه موشکی «اس‌۳۰۰» را به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار منعقد کردند، اما با آغاز تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در سال ۲۰۱۰، روسیه این قرارداد را به حالت تعلیق درآورد، امری که با اعتراض و شکایت ایران به مراجع بین‌المللی روبرو شد.

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در نشستی در "مرکز مطالعات امنیت و انرژی" اعلام کرد: «ما به آمریکا و اتحادیه اروپا صراحتا گفتیم که روسیه هیچ قطعنامه‌ تحریمی دیگری علیه ایران را تصویب نخواهد کرد و انتظار دارد که هر چه زودتر تحریم‌های وضع شده علیه ایران لغو شود.» معاون وزیر امورخارجه روسیه در بخش دیگری ازسخنان خود ضمن اشاره به مسئله تغییر رآکتور آب سنگین اراک خاطرنشان کرد که روسیه در تغییر راکتور اراک نقش کلیدی نخواهد داشت، اما آماده است تا در این روند، همکاری بیشتری داشته باشد.

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، به منظور شرکت در اجلاس سران همکاری‌های بریکس و سازمان شانگهای روز چهارشنبه به روسیه رفت. روحانی در حاشیه نشست سران بریکس با پوتین دیدارکرد. دیمیتری پسکوف، معاون مطبوعاتی رئیس‌جمهور روسیه گفت پوتین در این دیدار ابراز امیدواری کرده بر سر برنامه هسته‌ای ایران توافق حاصل شود. طرفین درباره گسترش همکاری‌های نظامی و فن‌آوری نیز گفت ‌وگو کرده ‌اند. رسانه ​های روسیه این دیدار را "مهم‌ترین رویداد کلیدی" نشست بریکس توصیف کرده ‌اند. یوری اوشاکوف دستیار پوتین دو محور "تجاری-اقتصادی و فنی-نظامی" دیدار روسای جمهور ایران و روسیه را تائید کرده است.

جورزالم پست نوشت: حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امورخارجه ایران اعلام کرد که در سفر خود به مسکو بر سر تحویل موشک‌های اس ۳۰۰ با مقامات روسی رایزنی کرده است. امیرعبداللهیان در مسکو با میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امورخارجه روسیه دیدار داشته و خواستار تحویل سامانه پدافند موشکی اس ۳۰۰ به ایران شده است. عبداللهیان درباره مذاکرات خود با مقام روسی گفت: « مذاکرات در خصوص این مساله با موفقیت به پایان رسید. من تخمین می‌زنم که تحویل این سامانه دفاعی به زودی انجام شود.» امیرعبداللهیان پس از دیدار با میخائیل بوگدانف تاکید کرد: «این موضوع در اولین فرصتی که به دست آید، انجام می‌گیرد».

صفحه‌ها