اسپانیا

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف تضمین امنیت ترکیه سه کشتی جنگی خود را در اطراف استانبول مستقر کرده است. ظاهرا این اقدام به سقوط جنگنده روسیه توسط ارتش ترکیه و در پی آن بالا گرفت تنش میان دو کشور ارتباطی ندارد.

خبرنگار یورونیوز در استانبول نظر برخی از شهروندان ترک را جویا شده است. یکی از آنها گفت: «ما نمی دانیم ناتو دنبال چیست اما انتظار می رود که سقوط هواپیما تلافی شود. در آن صورت آنها کاری خواهند کرد و به همین خاطر اینجا هستند.» دیگری افزود: «ما عضو ناتو هستیم. هر حمله ای به ما به منزله حمله به ناتو محسوب می شود. فکر می کنم باید اینطور باشد.»

مقامات مراکشی روز گذشته اعلام کردند یک سلول تروریستی را که برای گروه تروریستی داعش از طریق منطقه ملیلا اسپانیا تسلیحات وارد کرده بود متلاشی کرده اند. عبدالحق خیام، رئیس سازمان تازه تاسیس بازرسی قضایی مراکش اعلام کرد این سلول متشکل از ۱۳ عضو ۱۹ تا ۳۷ ساله است که بیشتر آنها تحصیلات ابتدایی ندارند. او به خبرنگاران گفت ۴۴۰ فقره مهمات، ۶ تفنگ و ۳۱ دستبند از مخفیگاه آنها در اقادیر در جنوب مراکش کشف و ضبط شده است.

همزمان با مراسم خاکسپاری یکی از سربازان رژیم اسرائیل کشته شده در حمله روز چهارشنبه حزب الله لبنان به کاروان نظامی اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم، که در این مراسم شرکت کرده بود، ایران را مسئول این حمله دانست. او که روز گذشته حزب الله لبنان را تهدید به پرداختن هزینه این حمله کرده بود، در سخنان روز پنجشنبه خود، تمرکزش را بیشتر متوجه ایران کرد. او گفت:“ایران تنها مسئول حمله دیروز علیه ما از طرف لبنان است. این همان ایرانی است که تلاش می کند تا با قدرتهای بزرگ به توافق رسیده و به توانایی گسترش سلاح هسته ای دست یابد. ما با قدرت با این توافق مخالفت می کنیم.”