اسنودن

نشریه آلمانی "اشپیگل"، روزنامه اسرائیلی "یدیعوت آحارنوت" و سایت افشاگر اینترنتی "اینترسپت" با استناد به اسناد محرمانه‌ ادوارد اسنودن، پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، گزارش می‌دهند که اداره امنیت ملی آمریکا (NSA) و ستاد ارتباطاتی دولت بریتانیا (GCHQ) با به‌کارگیری تجهیزات فنی پیچیده، به سیستم پهپادهای اسرائیلی نوع "هرون TP" راه یافته و داده‌ها و تصاویر گردآوری شده توسط آن‌ها را ارزیابی ‌کرده‌ و مورد بهره‌برداری قرار می‌دادند. این عملیات جاسوسی با نام رمزی "آنارشیست" جریان داشته است.

گزارش‌ها حاکی است آمریکا و بریتانیا برای چندین سال به اطلاعات محرمانه ای که پهپادهای اسرائیلی از نقاط مختلف خاورمیانه از جمله ایران گردآوری می کردند دسترسی داشتند. روزنامه اسرائیلی یدیعوت آهارونوت با استناد به اسناد محرمانه‌ای که ادوارد اسنودن، تحلیلگر سابق سازمان سیا افشا کرده، نوشته است که از سال ۱۹۹۸، اداره امنیت ملی آمریکا و ستاد ارتباطاتی دولت بریتانیا به سیستم پهپادهای اسرائیلی نفوذ کرده بودند و به اطلاعات گردآوری شده توسط آنها دسترسی داشتند.

آژانس جاسوسی الکترونیک بریتانیا با همکاری "آژانس امنیت ملی آمریکا"، سرورهای یک شرکت ارتباطاتی هلندی را هک کرده و با سرقت کدهای امنیتی آن‌ها، دست به شنود تلفن‌های همراه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان زده است. آخرین افشاگری ادوارد اسنودن، پیمان‌کار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، اسنادی را علنی کرد که نشان می‌دهد این دو نهاد امنیتی آمریکا و بریتانیا به سرورهای شرکت ارتباطاتی بزرگ "گمالتو" در هلند رخنه کردند. "گمالتو" به بسیاری از شرکت‌های دیگر مخابراتی در سراسر جهان خدمات ارائه می‌دهد.

باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، قرار است روز جمعه در جلسه ای درباره مقابله با حملات سایبری، در کالیفرنیا، شرکت کند.

ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه‌ای نادر، سخنان تازه‌ای درباره جنگ سایبری آمریکا مطرح کرده و از جمله به موضوع ویروس استاکس‌نت پرداخته است. او که بخشی از گفتگویش در سایت پی‌بی‌اس منتشر شده و مشروح آن به زودی از تلویزیون نوا پخش خواهد شد گفته است که توان تکنولوژیک ایران به اندازه آمریکا نیست اما آنها هم در مقابل ویروس استاکس‌نت دست به تلافی زدند و به هم‌پیمان‌های آمریکا از جمله شرکت سعودی آرامکو حمله سایبری کردند.