اسراییل

Israel cuts $6 million in U.N. funding over settlements resolution

اسراییل روز جمعه اعلام کرد که 6 میلیون دلار کمک مالی به سازمان ملل در سال 2017 را در اعتراض به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه شهرک سازی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی، قطع خواهد کرد. در پی خودداری ایالات متحده از وتوی این قطعنامه، با رای مثبت 14 عضو دیگر شورای امنیت، در روز 23 دسامبر 2016، قطعنامه مذکور در محکومیت اقدامات اسراییل به تصویب اعضا رسید. اسراییل از واشنگتن خواسته بود که این قطعنامه را وتو کند، اما ایالات متحده به آن رای ممتنع داد.

Knesset Arab Member: Netanyahu Impedes Moscow Efforts on MidEast Settlement

احمد طیبی، نماینده عرب کنست اسراییل، گفته است که نتانیاهو مخالف طرح ابتکاری روسیه برای حل مسایل اسراییل با فلسطینی ها است. روسیه خواستار میانجی گری میان او و محمود عباس، برای پیشبرد گفتگوها برای دسترسی به صلح است.

وی افزود: در حالی که محمود عباس موافقت خود را با پیشنهاد مسکو اعلام کرده است، نتانیاهو از پذیرش آن سرباز می زند. مسکو تلاش می کند که میان دو رهبر، جلسات دیدار و گفتگو برای دستیابی به صلح برقرار سازد.

Israel PM Netanyahu rebukes deputy military chief over Holocaust speech

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرایی روز یکشنبه واکنشی تند نسبت به اظهارت ژنرال یئیر گولان معاون ستاد ارتش اسراییل ابراز داشت و سخنان وی را نادرست و ظالمانه خواند.

جان کری که روز شنبه در اندیشکده بروکینگز سخنرانی می کرد ضمن هشدار درباره پیامدهای فروپاشی دولت خودگردان فلسطینی، افزود: اسراییل در صورت بروز این امر باید مسئولیت های بیشتری در منطقه کرانه باختری برعهده بگیرد، درنتیجه با مشکلات بیشتری روبرو خواهد شد. بدون وجود نیروهای امنیتی دولت فلسطینی، اسراییل ناچار به اعزام ده ها هزار سرباز به کرانه باختری خواهد بود. وی همچنین ضمن محکوم ساختن شهرک سازی های اسراییل در کرانه باختری افزود: تداوم این امر موجب برانگیختن پرسش هایی درباره مقاصد آتی اسراییل می شود و فرایند شکل گیری دولت فلسطینی ها را بغرنج تر می سازد.

دولت اسراییل روز یکشنبه با پذیرش تقاضای مهاجرت به اسراییل از سوی 9هزار یهودی جماعت فلاشا موافقت کرد. بدین ترتیب آخرین گروه یهودی از جمعیت 135 هزار نفری فلاشا که در شهرهای آدیس آبابا و  گوندار اتیوپی زندگی می کردند، نیز اجازه ورود به اسراییل پیدا کردند. یهودیان فلاشا یهودیان حبشی تباری هستند که خود را از قوم بنی اسراییل می دانند. روند مهاجرت این افراد به اسراییل از دهه 1980 آغاز شد. اما به دلیل رنگ پوستشان، در اسراییل مورد آزار و اذیت نزادپرستانه قرار گرفتند. همین امر موجب اختلاف نظرهایی مبنی بر اسراییلی تبار بودن آنها گردید.

بنا بر گزارش ها بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به دلیل بحران جاری در سوریه به دنبال انضمام بلندی های جولان به خاک اسراییل است و از این رو به دنبال جلب رضایت ایالات متحده و به رسمیت شناختن این موضوع از سوی واشنگتن می باشد.

به گفته منابع روزنامه هاآرتص، وی که هم اکنون در واشنگتن به سر می برد تلاش می کند تا موافقت بین المللی به ویژه آمریکا را برای انضمام این منطقه که در سال 1981 به تصرف اسراییل درآمده، جلب کند. به نظر وی، به دلیل ناکارآمدی دولت سوریه در اثر بحران چهارساله شرایط برای "اندیشیدن متفاوت" درباره وضعیت آینده این منطقه مهم بین المللی فراهم شده است.

جنگنده های رژیم اسراییل بامداد چهارشنبه بار دیگر نوار غزه را بمباران کردند. چهار هدف در جنوب سرزمین های فلسطینی مورد حمله قرار گرفته، اما به کسی آسیبی نرسیده است. تل آویو می گوید که این حملات در واکنش به پرتاب راکت از سرزمین های فلسطینی بود. این راکت شامگاه سه شنبه به سمت بندر اشدود اسراییل پرتاب شده است. یکی از مقامات اسراییلی می گوید: «حدود ساعت نه شب صدای انفجار شنیده شد و آژیر خطر به صدا درآمد، ما متوجه شدیم که ظاهرا یک راکت یا موشک از سمت نوار غزه به این محدوده پرتاب شده است.» این سومین حمله اسراییل به سرزمین های فلسطینی از زمان آغاز آتش بس در تابستان گذشته است.