استرالیا

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در دانشگاه ملی استرالیا در کانبرا سخنرانی کرد و به سوالات حاضران در این نشست که از دانشجویان و صاحبنظران و دیپلمات‌های خارجی مقیم استرالیا بودند، پاسخ داد.

آقای ظریف با اشاره به بحران‌های منطقه خاورمیانه و با بیان اینکه امنیت، مساله‌ای جهانی است گفت: یا همه با هم در امنیت زندگی می‌کنیم یا هیچ کس امنیت نخواهد داشت. نمی توان ناامنی را در گوشه‌ای محدود کرد.

مالکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا که برای شرکت در اجلاس گروه جی 20 به ترکیه سفر کرده است، در دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه، پیش از آغاز اجلاس دو روزه جی 20، اعلام آمادگی کرد که در صورت توافق سران در این اجلاس و آغاز فرایند سیاسی برای حل بحران سوریه، کانبرا آماده است که نیروهای خود را در قالب نیروهای حافظ صلح به سوریه بفرستد.

دویچه وله نوشت: براساس نتایج تحقیقات درباره گروگان‌گیری روحانی خودخوانده ایرانی هارون مونس در سیدنی، انتقادی به دستگاه امنیتی استرالیا وارد نیست. نخست وزیر استرالیا با نظر به این نتایج درصدد تغییر قوانین مهاجرپذیری استرالیاست. نخست وزیر استرالیا امروز یکشنبه (۲۲ فوریه / ۳ اسفند) در مورد نتایج تحقیق مقامات این کشور درباره گروگان‌گیری ماه دسامبر ۲۰۱۴ در کافه‌ای در شهر سیدنی موضع گرفت. تونی ابوت گفت که "سیستم" استرالیا با پذیرفتن یک "هیولا" در جامعه این کشور نشان داد که ناتوان از حفاظت از جان مردم است. ابوت گفت: «روشن است که این هیولا نبایست در جامعه ما حضور می‌داشت.