استاکس نت

رویترز نوشت: یکی از مقامات ارشد نظامی ایران پس از آتش سوزی های هفته گذشته اعلام کرد که یک بدافزار در مجتمع های پتروشیمی این کشور یافت و خنثی شده است. وی افزود که بدافزار مزبور غیرفعال بوده و نقشی در آتش سوزی های اخیر نداشته است. ایران به شدت نسبت به حملات سایبری آمادگی دارد چراکه رژیم صهیونیستی و آمریکا پیشتر با استفاده از ویروس معروف استاکس نت توانسته بودند به تاسیسات اتمی این کشور صدماتی وارد نمایند.

در فیلم مستندی که اخیرا در رابطه با "ویروس استاکس نت" و تحت عنوان

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نسبت به گزارشی که شرکت امنیت سایبری کاسپرسکی انتشار داده، واکنش نشان داده است. کاسپرسکی با انتشار گزارشی اعلام کرده است که روشی برای مخفی کردن نرم‌افزارهای جاسوسی جدیدی در داخل هارد درایوهای ساخت شرکت‌های «وسترن دیجیتال»، «سیگیت»، «توشیبا» و دیگر تولیدکننده‌های عمده ایجاد شده که امکان جاسوسی را از اغلب کامپیوترها در جهان را می‌دهد. خانم افخم با اشاره به بد‌افزار‌های طراحی شده برای جاسوسی درباره احتمال همکاری ایران و روسیه در این زمینه گفت جمهوری اسلامی به این موضوع توجه ویژه دارد.

شرکت روس «کاسپرسکی» با انتشار گزارشی اعلام کرد، روشی برای مخفی کردن نرم افزار جاسوسی جدیدی در داخل هارد درایوهای ساخت شرکت‌های «وسترن دیجیتال»، «سیگیت»، «توشیبا» و دیگر تولیدکننده‌های عمده ایجاد شده که امکان جاسوسی از اغلب کامپیوترها در جهان را می‌دهد. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این روش جاسوسی، بخشی از شبکه برنامه‌های جاسوسی است که توسط شرکت تولید‌کننده نرم افزار امنیتی «کاسپرسکی» واقع در مسکو کشف شده است. بنابر اعلام این شرکت، کامپیوترهای شخصی زیادی در ۳۰ کشور آلوده به یک یا بیش از یک برنامه جاسوسی پیدا و «بیشترین مورد آلودگی، در ایران دیده شده است».

مقامات آمریکایی به‌طور فزاینده‌ای نسبت به افزایش توان‌مندی ایران در حملات سایبری نگرانند و سندی که اخیرا ادوارد اسنودن، مقاطعه‌کار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا، منتشر کرده تایید کننده نگرانی مقامات واشنگتن است؛ نکته جالب این‌ است که ایران بخش عمده‌ای از توان‌مندی سایبری خود را از حملات سایبری آمریکا آموخته است. سند محرمانه‌ای که اخیرا منتشر شده نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا نگران است که ایران، حملات سایبری آمریکا و اسرائیل را مورد بررسی قرار داده و از آنها آموخته، به‌طوری‌که می‌تواند حملات مشابهی را بر ضد دولت‌های غربی به راه بیندازد.

ادوارد اسنودن، پیمان‌کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، در مصاحبه‌ای نادر، سخنان تازه‌ای درباره جنگ سایبری آمریکا مطرح کرده و از جمله به موضوع ویروس استاکس‌نت پرداخته است. او که بخشی از گفتگویش در سایت پی‌بی‌اس منتشر شده و مشروح آن به زودی از تلویزیون نوا پخش خواهد شد گفته است که توان تکنولوژیک ایران به اندازه آمریکا نیست اما آنها هم در مقابل ویروس استاکس‌نت دست به تلافی زدند و به هم‌پیمان‌های آمریکا از جمله شرکت سعودی آرامکو حمله سایبری کردند.