استان انبار

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش با تصرف شهر رمادی، مرکز استان سنی نشین انبار، شکست بی سابقه ای را به نیروهای ارتش عراق وارد کرده است. شهر رمادی تنها در ۱۱۰ کیلومتری غرب بغداد واقع شده است. به گفته مقام های عراقی تا کنون دست کم پانصد نفر از میان نیروهای نظامی و همچنین غیرنظامیان در این شهر کشته شده اند. یک ویدیوی آماتور که توسط داعش منتشر شده، نیروهای این گروه را در حال گشت در یک بیمارستان تخلیه شده شهر رمادی پس از درگیری های شدید دو روز گذشته نشان می دهد. حیدر عبادی نخست وزیر عراق، خواستار حمایت شبه نظامیان شیعه از ارتش در استان انبار شده است.

نزدیک شدن نیروهای داعش به رمادی و هشدار مقامات عراقی مبنی بر سقوط قریب الوقوع این شهر، ساکنان آن را مجبور به ترک خانه هایشان کرد. شهر رمادی مرکز استان انبار عراق و در صد کیلومتری غرب بغداد است. اسلامگرایان افراطی توانستند روز چهارشنبه سه روستا را در شرق رمادی به تصرف خود درآورند و هم اکنون نبردی سخت میان ارتش عراق و ستیزه جویان داعش در نزدیکی آن ادامه دارد. یکی از ساکنان رمادی می گوید: «آنها ما را مجبور کردند که خانه هایمان را ترک کنیم.

گروه تروریستی "دولت اسلامی"، موسوم به داعش که بخش بزرگی از تصرفات خود در شمال عراق را از دست داده، عملیات جنگی خود را به استان انبار واقع در غرب این کشور منتقل کرده و قصد دارد شهر رمادی، مرکز این استان را تحت کنترل خود قرار دهد.

به گفته فعلی عیسوی، معاون استاندار انبار ، این شهر واقع در فاصله 110 کیلومتری غرب بغداد طی چند ساعت آینده به تصرف کامل داعشی ها در خواهد آمد. وی افزود نیروهای سنی هوادار دولت و نیروهای دولتی نمی توانند در مقابل داعشی ها ایستادگی کنند.  عیسوی همچنین گفت طی چند روز اخیر 150 هزار نفر رمادی را ترک کرده اند.

منبع خبر: Sputnik

پس از درگیری های شدید بین ارتش عراق و شبه نظامیان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در منطقه پالایشگاه بیجی، نیروهای عراقی می گویند که کنترل این پالایشگاه در نزدیکی تکریت را به دست گرفته اند. تصاویر ویدیویی که در رسانه های اجتماعی منتشر شده است، شبه نظامیانی را نشان می دهد که در حال حمله به بزرگترین پالایشگاه نفت عراق هستند. این درحالیست که ارتش این کشور روز دوشنبه عملیاتی را در استان غربی انبار آغاز کرد که از هفته گذشته مورد حمله داعش قرار گرفته است. به گفته مقام های عراقی، این گروه با حمله مجدد به پالایشگاه بیجی قصد دارد مانع پیشرفت نیروهای ارتش در استان انبار شود.

500 مامور پلیس در استان انبار عراق به خاطر عدم اجرای وظایف شغلی خود از سمت هایشان برکنار شدند. در حکم اخراج این ماموران که به امضای ژنرال کاظم الفهداوی، رئیس پلیس استان انبار رسیده، گفته می شود آنها هنگام تهاجم گروه تروریستی داعش به این استان محل های خدمت خود را ترک کرده اند. دهها نفر از ماموران اداره اوضاع اضطراری استان انبار که جزو پلیس محسوب می شود، از جمله اخراج شدگان هستند.

استان انبار واقع در شمال غربی عراق، یکی از اولین استان هایی بوده که در این کشور مورد حمله داعش قرار گرفته است.

منبع خبر: Sputnik

لینک منبع خبر:

ارتش عراق به منظور بازپس گیری بخشهایی از رمادی عملیاتی را آغاز کرده است. نبرد روز شنبه در حومه های شرقی رمادی، پایتخت استان انبار، متمرکز بوده است. مقامات عراقی میگویند در طول این عملیات نیروهای ارتش اجساد افراد قبیله های سنی را که توسط داعش کشته شده اند پیدا کردند. باوجود عملیات های ارتش عراق که با حمایت هوایی آمریکا و هم پیمانانش صورت میگیرد، داعش تقریباً تمام انبار را تحت کنترل خود دارد.

منبع: BBC