استانبول

At least 39 killed, 69 injured in Istanbul nightclub terrorist attack

به گفته وزیر کشور ترکیه، در اثر تیراندازی های صورت گرفته دست کم توسط یک نفر در یک کلوپ شبانه در شهر استانبول 39 نفر از جمله 16 خارجی کشته شدند.

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه، امروز به رسانه ها گفت که از میان کشته شدگان تاکنون 21 نفر شناسایی شده اند که شامل 16 خارجی کشته شده و 5 شهروند ترکیه می شود.

وی همچنین افزود که عملیات شناسایی فرد تروریست در جریان است.

برخی گزارش ها حاکی است که دو نفر تیراندازی کرده اند.

 

عامل حمله انتحاری روز ۱۹ مارس (در نزدیکی میدان تقسیم استانبول ترکیه یک عضو گروه داعش بوده است. در این حمله انتحاری در خیابان استقلال، یک ایرانی و سه اسرائیلی کشته و ۳۹ نفر زخمی شدند.

چند ایرانی در بین زخمی های این حمله تروریستی هستند. سفارت ایران در ترکیه به اتباع خود توصیه می کند از حضور در اماکن شلوغ شهرهای بزرگ ترکیه بپرهیزند.

آزمایش نمونه دی ان ای مهاجم انتحاری و خویشاوندان او از جمله روش های بکار رفته در تعیین هویت این بمبگذار اعلام شد.

وقوع انفجار و حمله ای انتحاری در نزدیکی میدان تقسیم استانبول در ترکیه حداقل چهار کشته و بیست زخمی بر جای گذاشت. به گزارش یک رسانه ترکیه، سه تن از زخمی ها اسرائیلی هستند.

فرماندار استانبول شایعه وقوع انفجار و حملات مشابه در نقاط دیگر این شهر را تکذیب کرده و گفته است که کارشناسان مشغول بررسی و تحقیق پیرامون حمله انتحاری امروز هستند.

حمله امروز شنبه در استانبول حدود یکماه پس از حمله انتحاری به یک دستگاه اتوبوس حامل نظامیان ترکیه در آنکارا، پایتخت، صورت می گیرد که ۲۸ کشته برجای گذاشت.

دولت ترکیه می گوید که بیش از دویست تن از نیروهای داعش در حملات تانکی و خمپاره ای ارتش ترکیه کشته شده اند. احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه این خبر را بدون ذکر جزییات افراد کشته شده یا رده آنها اعلام کرد.

ترکیه ۶۵ فرد مظنون به ارتباط با گروه داعش را دستگیر کرد. بیشتر این بازداشتها در سه استان جنوب شرقی ترکیه صورت گرفته است. در همین حال گزارش شده است که سه شهروند روسیه نیز توسط پلیس ترکیه در آنتالیا دستگیر شده اند. این بازداشتها ساعاتی پس از آن صورت می گیرد که روز سه شنبه یک انفجار انتحاری در استانبول دست کم ۱۰ کشته بر جای گذاشت.

وقوع انفجاری در مرکز شهر استانبول ۱۰ کشته و ۱۵ زخمی بر جای گذاشت. دفتر فرمانداری استانبول ضمن تایید این خبر اعلام کرد که تحقیق در مورد این حادثه توسط نیروهای پلیس حاضر در محل ادامه دارد. به گفته مقامات ترکیه ۹ نفر از کشته شدگان گردشگران آلمانی بودند. این انفجار صبح روز سه شنبه در حوالی میدان سلطان احمد شهر استانبول رخ داد که از محله های گردشگری این شهر محسوب می شود.  خبرگزاری رویترز به نقل از دو مقام بلندپایه امنیتی دولت ترکیه از احتمال بالای دست داشتن ستیزه جویان گروه داعش در انفجار شهر استانبول خبر داد.

دادگاهی در استانبول ۲۴۴ نفر را بدلیل مشارکت در تظاهرات گسترده ضد دولتی در ژوئن سال۲۰۱۳ در ترکیه، به دو تا چهارده ماه حبس محکوم کرد.

دادستانی ترکیه خواهان دوازده سال حبس برای برخی از این افراد شده بود.

مناطق جنوبی ترکیه و شهرهای جزیره، دیار بکر و استانبول روز یکشنبه صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بود.

گروه تروریستی "دولت اسلامی" (داعش) در یک ویدیوی اینترنتی گفته است که اردوغان را "شیطان" می‌داند؛ "شیطانی" که کشور را به پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) و آمریکا فروخته است. در این ویدیوی هفت دقیقه‌ ای سه "جهادی" با سلاح خودکار دیده می‌‌شوند که اردوغان را به "خیانت به اسلام" متهم می‌ کنند. بنا به گزارش ‌هایی که در رسانه‌ های ترکیه منتشر شده است، این اولین ویدیوی گروه "دولت اسلامی" است که در آن "جهادیون" فراخوان "تسخیر استانبول" را می‌دهند و از مردم می‌خواهند "برای رستگاری علیه دوستان شیطان مبارزه کنند" و به خلافت "دولت اسلامی" کمک کنند.

گزارش های رسیده از استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، حاکی است این شهر امروز دوشنبه شاهد حمله به کنسولگری آمریکا و نیز یک پاسگاه پلیس بوده است. ابتدا پاسگاه پلیس در منطقه سلطان بَیلی استانبول با خودرویی بمب گذاری شده هدف حمله قرار گرفت. انفجار خودروی بمب گذاری شده حداقل ده مجروح برجای گذاشته اما تلفات جانی در پی نداشته است.

صفحه‌ها