اروپا

بشار اسد رییس جمهوری سوریه به فرستاده پارلمان اروپا گفته است که حملات تروریستی، هجوم بی سابقه پناهندگان و سایر مشکلاتی که اروپا در حال دست و پنجه نرم کردن با آن است حاصل تصمیمات نادرستی است توسط رهبران اروپایی اتخاذ شده است.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به نام و مشخصات پروفایل حدود ۲۲ هزار عضو گروه تروریستی داعش دست پیدا کرده است. این افراد از کشورهای مختلفی مثل بریتانیا، کشورهای اروپای شمالی، آمریکا، کانادا و نیز کشورهای زیادی در خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. بر اساس این گزارش، این جنگجویان تا کنون به صورت ناشناس جنگیده‌اند تا از سوی مقامات امنیتی شناخته نشوند. در این باره که این اطلاعات چگونه به دست اسکای نیوز رسیده، عنوان شده که پرونده‌های رئيس بخش امنیت داخلی داعش از سوی یکی از اعضای بریده از داعش دزدیده شده و در قالب یک استیک کامپیوتری در اختیار اسکای‌نیوز گذاشته شده است.

موشه یعلون، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی، جمهوری اسلامی را متهم کرد که در تدارک ایجاد یک شبکه بین‌المللی متشکل از سلول‌های مخفی ترور است که گوش به فرمان رهبران ایران در حال ذخیره‌سازی تسلیحات و جاسوسی و جلب نیرو هستند تا در زمان مقتضی به اماکنی در آمریکا و اروپا حمله کنند. به گزارش خبرگزاری ها، موشه یعلون گفت: «ایران در پی بی‌ثبات کردن خاورمیانه و دیگر نقاط جهان از طریق آموزش و تجهیز و حمایت مالی "هسته‌های ویژه‌ای" است که قصد دارند انقلاب این کشور را صادر کنند.»

اتحادیه اروپا از تمامی طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سوریه خواست به بمباران غیرنظامیان شمال این کشور پایان دهند. ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در بروکسل به ویژه خواستار توقف فوری بمباران مسیر میان شهر حلب تا مرز ترکیه شدند. صدراعظم آلمان، آنگلا مرکل پس از این نشست تأکید کرد: «ما خواستار آن هستیم که با مذاکره منطقه‌ای مشخص شود که غیرنظامیان بدانند در آنجا امنیت دارند.» او افزود که این منط‌قه ‌امن می‌تواند به عنوان مثال منطقه‌ای در مرز ترکیه باشد. مرکل پیشتر نیز خواستار ایجاد "نوعی منطقه پرواز ممنوع "در سوریه شده بود.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه در گفتگویی قول داد تا تصرف مجدد کل کشور به جنگ ادامه دهد.

آقای اسد افزود که حضور شماری از کشورها در سوریه به معنای آن است که "حل این بحران نیازمند زمانی طولانی است".

آقای اسد گفت که از هر گونه مذاکره صلحی حمایت می کند، اما انجام مذاکره به معنای توقف جنگ علیه تروریسم نیست.

گزارش سالانه انستیتوی بین‌المللی مطالعات استراتژیک در لندن منتشر شد. جان چیپمن، مدیر این موسسه گفته است که قبلا این تصور را داشتیم که کشورهای غربی در راس فناوری نظامی قرار دارند، اما فاصله میان غرب و سایر کشورها در حال کاهش است. به گفته او در قرن ۲۱ دیگر برتری نظامی تنها با جت‌های جنگی یا تانک و کشتی‌های جنگی تعریف نمی‌شود، بلکه فناوری مدرن نظامی در سایر عرصه‌ها نیز از اهمیت بسیار برخوردار است.

به دنبال آزمایش های موشکی ایران، اعضای اتحادیه اروپا این هفته در مورد تحریم های تازه علیه این کشور گفتگو می کنند.

این خبر را لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه یک روز پس از لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران و بلافاصله بعد از انتشار خبر تحریم های تازه آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی تهران اعلام کرد.

رئیس‌جمهور ایران در دیدار با کریستین ینسن، وزیر خارجه دانمارک در تهران از تصمیم دولت عربستان مبنی بر قطع رابطه با ایران انتقاد کرد و گفت: «عربستان نمی‌تواند با قطع رابطه سیاسی با ایران بر جنایتش نسبت به سر بریدن یک رهبر دینی سرپوش بگذارد.»

رهبران اروپا تهران و ریاض را به خویشتنداری فراخواندند. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در پاسخ به پرسشی در این زمینه گفت: «ما خواستار ثبات در خاورمیانه و روابط نیکو میان کشورهای این منطقه هستیم. این امری بسیار ضروری برای حل بحرانی است که هم اکنون در سوریه شاهد آن هستیم، بحرانی که سر منشأ بسیاری از این نوع مشکلات است.» پس از اعدام نمر، رهبر شیعیان عربستان، بریتانیا و آلمان اجرای حکم اعدام در این کشور را محکوم کردند. یک سخنگوی دولت آلمان گفت: «تحولات اخیر در عربستان سعودی هشدار دهنده است. دولت آلمان با حکم اعدام به شدت مخالف است.

ترکیه در تلاش است با افزایش نیرو در مناطق مرزی، امنیت مرزهای خود با سوریه را بالا ببرد. بنا بر اعلام ارتش ترکیه، سی درصد از نیروهای زمینی این کشور مشغول کنترل مرزها هستند. پست مرزی کوپروباتی در نزدیکی شهر کارکامیش در جنوب ترکیه، یکی از ۱۳۹ پست مرزی است که مشرف به سرزمینهای تحت کنترل نیروهای داعش هستند. نظامیان مستقر در این منطقه مسئول تأمین امنیت مسیر مرزی به طول ۶ کیلومتر بوده و باید از نفوذ قاچاقچیان و تروریست ها جلوگیری کنند.

صفحه‌ها