ارمنستان

Armenian ministers to discuss bill on recognizing Nagorno-Karabakh statehood

وزرای کابینه ارمنستان روز پنج­شنبه لایجه جدایی منطقه ناگورنوقره­باغ از آذربایجان و استقلال آن را به بحث خواهند گذاشت. در صورت تصویب این لایحه در کابینه، آن را برای تصویب قانونی به مجلس این کشور خواهند فرستاد.

بعد از ۴ روز درگیری و شمار زیادی کشته و زخمی، بالاخره جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بر سر برقراری یک آتش‌بس در منطقه قره‌باغ به توافق رسیدند.

بر اساس خبرها قرار بود این آتش‌بس ساعت ۱۲ ظهر روز سه‌شنبه (۱۷ فروردین/۵ آوریل) برقرار گردید. نیروهای جدایی‌طلب قره‌باغ نیز اعلام کردند که به این آتش‌بس پای‌بند می‌مانند.

این نیروها کمی پیش از آتش‌بس جمهوری آذربایجان را متهم کرده بودند که با تجهیزات سنگین نظامی همه روز به حملات شدیدتری دست می‌زند.

یک خبرگزاری جمهوری آذربایجان از شکسته شدن آتش بس یکجانبه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان توسط نیروهای ارمنستان خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری آذری ترند، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان به این خبرگزاری اعلام کرد آتش بس (یکجانبه) در خط مقدم مناطق فضولی، ترتر و  آغدام، شکسته شده است.

پیشتر در این روز، جمهوری آذربایجان به طور یکجانبه در منطقه قره‌باغ علیا (کوهستانی) اعلام آتش بس کرده بود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران ضمن اشاره به کشمکش نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه کوهستانی قره‌باغ گفت که در ساعت ۱۹ روز شنبه (۱۵ فروردین / ۳ آوریل) "سه گلوله انفجاری (خمپاره) به نزدیکی یکی از روستاهای شهرستان خداآفرین (در استان آذربایجان شرقی) اصابت کرده است".

جمهوری آذربایجان اعلام کرد به صورت یک طرفه به درگیری نظامی با ارمنستان در منطقه قره باغ پایان می دهد.

به گزارش خبرگزاری ها در درگیری میان دو کشور که از جمعه شب آغاز شد، بیش از 30 نفر، از جمله دو غیرنظامی کشته شده اند. جمهوری آذربایجان، ارمنستان را مسئول آغاز مخاصمه می داند. بر اساس بیانیه ای که وزارت دفاع این کشور منتشر کرده، ارمنستان جمعه شب ۱۳۰ بار آتش بس را نقض کرد و باکو تنها به حملات پاسخ داده است.

نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ بر روی یکدیگر آتش گشودند.

دولت آذربایجان با صدور بیانیه ای ادعا کرد در این حملات دوازده سرباز کشته شده اند و یک بالگرد این کشور نیز توسط نیروهای ارمنستان سرنگون شده است. در این بیانیه همچنین آمده که بیش از صد سرباز ارمنی کشته و شش تانک و پانزده واحد توپخانه از بین رفته اند.

وزارت دفاع روسیه اطلاع می‌دهد که در خاک ارمنستان بالگردهایی مستقر کرده که هم برای حمل و نقل و هم برای عملیات نظامی مناسب هستند. بنا به گزارش خبرگزاری ها شمار بالگردها افزایش خواهد یافت.

روسیه با این اقدام پایگاه نظامی خود در نزدیکی ایروان، پایتخت ارمنستان، را تقویت کرده است. پایگاه مزبور در سال ۱۹۹۵ تأسیس شد و از سال ۱۹۹۸ در آن میگ‌های روسی مستقر شده‌اند. روسیه پایگاه نظامی دیگری در گیومری دارد که دومین شهر بزرگ ارمنستان در نزدیکی مرز ترکیه است. با این اقدام تنش میان روسیه و ترکیه به بالاترین حد می‌رسد.

درگیری ها بین ارتش ترکیه و افراد وابسته به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در جنوب شرق این کشور ادامه دارد. روز سه شنبه یک مینی بوس حامل سربازان در برخورد با یک مین کناره جاده ای منهدم شد و دست کم چهارده سرباز در این حادثه جان باختند. دو روز پیش نیز اعضای پ ک ک در کمینی در جنوب ترکیه، شانزده سرباز ارتش این کشور را کشته بودند.

چندی است که خشونت ‌ها میان آذربایجان و ارمنستان بر سر قره ‌باغ کوهستانی افزایش یافته است. نهادهای قره‌ باغ جمهوری آذربایجان را متهم کرده‌اند که با حمله نیروهای ویژه خود به این منطقه، آتش ‌بس سال ۱۹۹۴ میان دو کشور را شکسته ‌اند. آمار اعلام شده از سوی جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان در ارتباط با کشتگان درگیری اخیر میان نیروهای دو کشور در قره ‌باغ کوهستانی، تفاوت‌های زیادی با هم دارند. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان شمار کشتگان را ۲۰ سرباز ارمنستانی اعلام کرده، درحالیکه دولت ارمنستان از سه کشته در سنین ۱۸ و ۱۹ سال یاد می‌کند.

"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران که برای یک بازدید در ایروان به سر می برد، اعلام کرد تهران امیدوار است مسائل مربوط به تحویل سیستم های روسی پدافند هوایی " اس ـ 300" هر چه زودتر از راه گفتگو حل و فصل شوند.