اردوغان

Turkish MPs approve 2 constitutional amendments to enhance president’s powers

 

پارلمان ترکیه لوایح پیشنهادی برای اصلاح قانون اساسی در راستای افزایش اختیارات رییس جمهوری را تصویب کردند. البته برای تصویب نهایی، این اصلاحات باید به همه پرسی گذاشته شوند.

به موجب این تغییرات، رییس جمهور از حق درخواست تصویب قوانین جدید و انتصاب و برکناری اعضای کابینه برخوردار خواهد بود، همچنین نمایندگان مجلس در نظارت بر دولت با هزینه ها و محدودیت هایی روبرو خواهد شد.

Erdogan, Putin discuss Syria as Turkish-backed rebels push to al-Bab

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که روز جمعه با ولادمیر پوتین رییس جمهور روسیه در باره حمله هوایی به نیروهای نظامی این کشور که در کنار شورشیان مورد حمایت آنکارا در نزدیکی شهر الباب به سر می برند، گفتگو کرده است.

Turkey to mull joining SCO, led by Russia & China, instead of ‘fixation’ on EU – Erdogan

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه گفته است که این کشور به دلیل طولانی شدن مذاکرات با اتحادیه اروپا برای پیوستن به این اتحادیه، به دنبال پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای است. ور در این رابطه در حال مذاکره و رایزنی با روسیه و قزاقستان است.  

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه از برنامه خود برای گسترش منطقه امن 5000 کیلومتر مربعی در اطراف مرز ترکیه با سوریه پرده برداشت. آنکارا عملیات خود بر علیه مواضع داعش در خاک سوریه را تا 50 کیلومتری حلب ادامه خواهد داد. اردوغان در این رابطه می گوید که عملیات ترکیه در سوریه (سپر فرات) که در 24 آگوست آغاز شد توانسته مرز ترکیه-سوریه را از عناصر داعش پاکسازی نماید. هرچند وی از تمایل خود برای افزایش منطقه امن که به منظور جلوگیری از پیشروی گروه های کرد پیش بینی شده نیز پرده برداشت.

هفته نامه آمریکایی نیوزویک نوشت: لحظات کوتاه دموکراتیک ترکیه رو به پایان است. به قدرت رسیدن رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه در 2002 خود نشان از سقوط جامعه سکولار طراحی شده توسط کمال آتاتورک بود. کودتای اخیر همان نیمچه دموکراسی کمالیستی را نیز مضمحل نمود. سازمان ناتو خود سازمانی بدون وجهه و به طریق اولی عضویت آنکارا در آن بی مورد است. امروز ترکیه خود سبب به مخاطره افتادن امنیت آمریکا و اروپا است. چنانچه ترکیه به سمت تک حزبی شدن پیش می رود باید به فکر اخراج ترکیه از ناتو بود.

ولادمیر پوتین رییس جمهوری روسیه به همتای ترک خود رجب اردوغان گفت که روسیه آماده است تا روابط و همکاری های اقتصادی خود را با ترکیه از سر گیرد. این اولین مسافرت خارجی اردوغان پس از کودتای 15 جولای بوده است. اردوغان از موضع گیری پوتین در قبال کودتا تمجید و قدردانی کرد. این در حالیست که رابطه ترکیه و غرب در پی موضعگیری های خصمانه این کشورها در قبال کودتا، به سردی گراییده است. اردوغان پیش از سفر به روسیه از پوتین به عنوان دوست خود یاد کرده و خواستار ایجاد صفحه ای جدید از روابط بین دو کشور شده بود.

پس از کودتای نافرجام در ترکیه، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور، فردا برای دیدار با همتای روس خود ولادمیر پوتین عازم روسیه خواهد شد. وی امیدوار است که غرب از سفر وی به روسیه پیام های لازم را دریافت نماید. با این وجود مقامات رسمی ترکیه اصرار دارند که سفر اردوغان به روسیه به منزله پشت کردن ترکیه به ناتو و اتحادیه اروپا نیست بلکه گامی برای عادی سازی روابط پرتنش با روسیه خواهد بود.

هفته نامه آمریکایی نیوزویک با تحلیل کودتای ترکیه و مقایسه وضعیت عراق با ترکیه نوشت: آیا امکان دارد در عراق نیز همانند ترکیه کودتا رخ دهد؟ هرچند تفاوت های جدی بین دو کشور وجود دارد باید توجه داشت که اردوغان برای 13 سال است که بر همه ارکان دولت چنبره زده و مترصد ایجاد یک دیکتاتوری کامل پس از کودتای نافرجام اخیر است. از طرف دیگر، عراق تنها از سال 2004 است که حاکمیت جدید یافته و چهار دولت داشته است که تقریبا هیچکدام به سطح کنترلی که اردوغان بر کشور دارد حتی نزدیک هم نشده اند.

شورشیان سوریه که بصورت مستمر تحت حملات هوایی روسیه و ارتش سوریه بوده اند تا پیش از این چشم امید به آن سوی مرزهای ترکیه داشته اند. ولی اکنون پس از کودتای نافرجام بر علیه رجب طیب اردوغان، این امید کمسو شده است. فرمانده ارتش ثانی ترکیه که جنوب مرز ترکیه را تصرف کرده بود و همچنین اکثر فرماندهان جنگ های سوریه ، همگی در زندان هستند. موارد مزبور علاوه بر 100 ژنرال ارشد و 9000 نیروی امنیتی ترکیه است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه ظاهرا ائتلاف ضد-روسیه را رها کرده و دیگر مانعی برای همکاری آمریکا و روسیه در سوریه نخواهد بود (همکاری که جلودار آن جان کری وزیر خارجه آمریکا بوده است). رییس جمهوری ترکیه اردوغان برای مدت زیادی در سمت ناتو قرار داشت و اجازه نمی داد تا تلاش های روسیه برای حل بحران سوریه به نتیجه برسد. ظاهرا کودتای نافرجام اخیر روند حرکت اردوغان به سمت روسیه را تسریع نموده است.

صفحه‌ها