اردن

Three US military trainers killed at al-Jafr air base

سه نظامی آمریکایی که وظیفه آموزش نیروهای اردنی را داشتند در اثر تیراندازی نگهبانان پایگاه هوایی الجفر در اردن کشته شدند. به گفته مقامات آمریکایی، یکی از این افراد بلافاصله کشته شد و دو تن دیگر بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان جان دادند.

به گفته مقامات ارتش اردن، خودروی آنها در جای اشتباهی در نزدیکی درب ورودی پایگاه هوایی الجفر توقف کرده بود و در نتیجه نیروهای امنیتی به روی آنها آتش گشودند.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در 26 جولای اعلام کرد که ائتلاف آمریکا علیه داعش در حال برنامه ریزی برای گشودن جبهه جدید در جنوب سوریه علاوه بر جبهه های فعلی در شمال این کشور است. پس از اظهارات وی، صاحبنظران اردنی بلافاصله نسبت به این اظهارات موضع گرفتند. اغلب تحلیلگران و صاحبنظران سیاسی اردن در خصوص درگیر شدن این کشور در عملیات نظامی در جنوب سوریه هشدار داده و آن را مخل جدی امنیت ملی این کشور قلمداد کردند.

آمریکا و سوریه در حالی برای هماهنگی بمباران بر علیه مواضع داعش در سوریه برنامه ریزی و هماهنگی های لازم را به عمل می آورند که هر دو ابرقدرت دارای دیدگاه های کاملا متفاوتی در خصوص آینده سوریه می باشند. واشینگتن پست اخیرا سند هشت-صفحه ای برنامه هماهنگی مزبور را منتشر کرده است. طبق سند مربوطه، آمریکا و روسیه مقری در امّان پایتخت اردن برقرار کرده و هماهنگی های اطلاعاتی و عملیاتی لازم را در خصوص بمباران مواضع داعش و سایر گروه های تندرو در سوریه در این مقر به عمل خواهند آورد.

طبق گزارش یکی از خبرگزاری های مرتبط با داعش، این گروه تروریستی مسئولیت حمله انتحاری که در 3شنبه گذشته منجر به کشته شدن 7 و مجروح شدن 13 نفر از نیروهای امنیتی اردن (در شهر روکبان در مرز سوریه با این کشور) گردید را بر عهده گرفته است.

اردن مرزهای خود با عراق و سوریه را پس از آن که شش تن از سربازان این کشور در حمله ای انتحاری کشته شدند، منطقه نظامی اعلام کرد. هنوز مشخص نیست که حمله انتحاری مزبور که در نزدیکی مرز سوریه رخ داده، توسط چه کسی انجام شده است. دولت اردن گفته است که هیچ کمپ پناهندگان جدیدی ساخته نخواهد شد و کمپ های فعلی نیز توسعه نخواهند یافت.

طبق اذعان مقامات رسمی اردن، شش نیروی امنیتی این کشور در نزدیکی کمپ پناهندگان در  مرز سوریه بر اثر انفجار یک خودروی انتحاری کشته شده اند. این حمله در حدود ساعت 5:30 صبح و در نزدیکی منطقه روکبان به وقوع پیوسته است. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است ولی گروه تروریستی داعش پیشتر تهدید کرده بود که مرزهای اردن را متلاشی خواهد نمود. پادشاه اردن جزئی از ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا بوده و حملات هوایی علیه مواضع داعش صورت داده است.

جنگنده های آمریکا و روسیه از 16 ژوئن که آمریکا نتوانست جلوی بمباران های روسیه بر علیه نیروهای تحت حمایت ائتلاف را بگیرد، در آسمان های سوریه با یکدیگر درگیر هستند. برخوردهای نزدیک هوایی آمریکا و روسیه و اینکه هریک با پیگیری اهداف متضاد در حال بمباران گروه های مختلفی هستند، نشانگر آنست که جنگ 5-ساله سوریه تا چه حد دچار هرج و مرج شده است. این برخوردهای نزدیک بیانگر ریسک بالای درگیری های شدیدتری است که در صورت درگیری مستقیم روسیه و آمریکا در آسمان سوریه ممکن است حادث شود.

طبق اذعان فرماندهان شورشیان سوریه، نیروهای ویژه انگلستان در خط مقدم در حال نبرد با داعش هستند. طبق گزارش های مجله تایم، حمایت این نیروهای ویژه از شورشیان در برابر داعش نشان دهنده آنست که حضور نیروهای انگلیسی در سوریه نه فقط برای آموزش شورشیان در مرز اردن بلکه برای درگیری های مستقیم در جنگ سوریه است. طبق اذعان یکی از فرماندهان شورشیان، نیروهای انگلیسی به صورت متعدد از مرز اردن را به منظور حمایت از گروه های شورشی و جلوگیری از سقوط روستای الطنیف عبور نموده اند.

Russia Welcomes Jordanian Efforts to Stabilize Middle East

سرگئی ناریشکین سخنگوی دومای روسیه در جریان دیدار با فیصل عاکف فایز رییس مجلس اردن اعلام کرد که مسکو از تلاش های امان برای حفظ صلح و ثبات در خاورمیانه استقبال می کند. وی همچنین افزود که روسیه و اردن توافق کردند که در زمینه عملیات های نظامی در سوریه با یکدیگر همکاری کنند؛ به ویژه در زمینه حملات هوایی روسیه علیه تروریست ها.

نیروهای دولتی در سوریه در حال نبردی شدید با تروریستها بر سر کنترل شهری استراتژیک در جنوب این کشور هستند.

براساس بیانیه‌ای که ازسوی ارتش این کشور منتشر شده، نیروهای نظامی و حامیان شبه‌نظامی آنها در چند جبهه در حال پیشروی به سوی شهر "شیخ‌مسکین" هستند. همین بیانیه گفته است که نیروهای دولتی به میدان اصلی این شهر رسیده‌اند.

ارتش سوریه، نیروهای دولتی و شبه نظامیان همپیمان آنها کنترل شرق و شمال این شهر را به دست گرفتند، و اکنون به میدان اصلی رسیده‌اند. نبرد بین دو طرف بسیار شدید است و نیروهای دولتی از حمایت هوایی روسیه برخورداند.

صفحه‌ها